REKLAMA

Targówek

różne »

 

Bródno to nie Targówek? Wszystko się zmienia

  3 września 2020

alt='Bródno to nie Targówek? Wszystko się zmienia'
źródło: Metro Warszawskie

Dzięki nowym blokom dawniej odrębne części dzielnicy zbliżają się coraz bardziej a historyczne nazwy wędrują po mapie.

REKLAMA

Antoninów, Dotrzyma, Lewinów, Ugory, Ustronie - choć w poprzednim stuleciu używanie tych nazw było na porządku dziennym, dziś coraz szybciej odchodzą w niepamięć. Wszystko za sprawą niebiesko-czerwonych tabliczek Miejskiego Systemu Informacji, znienawidzonego przez miłośników lokalnej historii i "historycznego" nazewnictwa.

Czas płynie

Ustalmy jedno: nie ma i nigdy nie było czegoś takiego, jak "nazwy historyczne". Inne były w użyciu 1000 lat temu, inne w wieku XVII, inne w naszych czasach i jest to zupełnie naturalne. Czasem zmiany zachodzą oddolnie, gdy obyczaj wypiera to, co widnieje w papierach (ciekawostka: znane osiedle Wrzeciono to oficjalnie Młociny). Częściej decydują jednak urzędnicy i politycy, zmieniający granice dzielnic, gmin, powiatów, województw i całych państw. Gdyby nazwy nie wędrowały, do tej pory "Warszawą" nazywalibyśmy tylko to, co znajduje się w obrębie średniowiecznych murów obronnych.

Wstąp do księgarni

Gdzie jest Bródno?

Grodzisko w lesie Bródnowskim to pozostałość średniowiecznej osady, najstarszej na terenie dzisiejszej Warszawy. Czy mieszkańcy nazywali ją "Bródno" albo podobnie? Tego nie wiemy. Sama nazwa dzisiejszego osiedla pochodzi pośrednio od licznych w okolicy brodów, czyli płycizn, a bezpośrednio - od rzeki Brodni, po regulacji której powstał przepływający przez dzielnicę kanał. "Targówek" wziął się oczywiście od miejsca targów i oryginalnie nosił nazwę Targowe Małe lub Targowe Mniejsze. Przez długie stulecia Bródno i Targówek były osobnymi wsiami. Pomiędzy nimi istniał jeszcze folwark Bródno, później przekształcony w państwowe gospodarstwo rolne. Charakterystyczne, że kiedy w XIX wieku powstał cmentarz, został on nazwany "Bródzieńskim" a nie "cmentarzem na Targówku".

REKLAMA

Przyszło nowe

Targówek i Bródno zaczęły stapiać się w całość dopiero w XX wieku. Przyłączanie obu osiedli do Warszawy odbyło się w dwóch etapach w latach 1916-1951. W epoce PRL stały się one częścią wielkiej dzielnicy Praga Północ, ale już w latach 90. wydzielono z niej Białołękę i Targówek. Ten drugi - jak doskonale wiadomo - objął także Bródno, Zacisze i tereny przemysłowe między torami linii kolejowych do Wołomina i Siedlec.

Chyba najbardziej charakterystycznym przykładem zlewania się Bródna i Targówka w całość był niedawny pomysł rady dzielnicy, dotyczący nazwy stacji metra powstającej przy urzędzie dzielnicy. Lokalni samorządowcy przegłosowali propozycję, która jeszcze 10-20 lat temu nie miałaby racji bytu: nazwanie "Targówek-Ratusz" stacji metra powstającej na Bródnie. W ubiegłym miesiącu Rada Warszawy odrzuciła ten pomysł.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni