REKLAMA

Bemowo

bezpieczeństwo »

 

Boiska na Bemowie do kontroli. Są potencjalnie rakotwórcze?

  2 marca 2020

alt='Boiska na Bemowie do kontroli. Są potencjalnie rakotwórcze?'
źródło: OSiR Bemowo

Boiska na Bemowie mogą stwarzać potencjalne zagrożenie dla zdrowia dzieci i młodzieży. Ruszyły kontrole.

REKLAMA

- Zbadamy szkodliwość granulatu na polskich boiskach - deklaruje Ministerstwo Sportu. Rodzice boją się o zdrowie swoich dzieci, a głosy niepokoju płyną z całej Polski. Co się stało?

Dzieci z problemami zdrowotnymi

W lutym Onet opublikował wyniki badań wykonanych na trzech sztucznych boiskach w Polsce. Na wszystkich stwierdzono znaczne przekroczenie dopuszczalnych limitów trujących substancji - w tym rakotwórczych, mutagennych, źle wpływających na rozrodczość oraz układy krwiotwórczy i nerwowy. Wszystko zaczęło się w Szkole Podstawowej nr 343 w Warszawie. To właśnie tam rodzice zgłosili problemy zdrowotne dzieci (podrażniona skóra, pieczenie oczu, katar, kaszel, swędzenie). Po grze na boisku schodziły z niego całe pobrudzone, jakby sadzą. Boisko przy SP nr 343 zostało oddane do użytku w 2013 r. Jest zbudowane ze sztucznej, plastikowej trawy podsypanej gumowym granulatem z recyklingu. Robi się go m.in. ze zużytych opon, uszczelek, kołnierzy z pralek czy dywaników samochodowych. Władze dzielnicy za namową rodziców postanowiły wykonać ekspertyzę nawierzchni boiska.

Zapraszamy na zakupy

Fatalny wynik raportu

Raport Instytutu Techniki Górniczej "Komag" z Gliwic poraża. Eksperci w nawierzchni boiska wykryli przekroczenie norm m.in. rakotwórczych "wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA) należących do organicznych związków chemicznych szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia dzieci". W opinii czytamy: "Wśród pierwiastków występują również toksyczne metale ciężkie, które mogą kumulować się w organizmach dzieci i negatywnie oddziaływać na ich narządy i układy, w tym nerwowy i krwiotwórczy". Ponadto eksperci odkryli rakotwórcze pierwiastki: ołów, kadm, nikiel i rtęć. Eksperci dodają: "Zależnie od wchłanianej dawki, jak też jej formy, stopnia utlenienia oraz indywidualnego metabolizmu dziecka, pierwiastki te mogą powodować stany chorobowe o ostrym lub przewlekłym przebiegu".

W szkole nr 343 ciężko zachorował 9-letni Julek, zapalony piłkarz, który całe dnie spędzał na przyszkolnym boisku. Zaczęło się od problemów ze złapaniem oddechu po treningach. Potem pojawiły się kłopoty ze wzrokiem. W grudniu 2019 r. lekarze postawili diagnozę: nieoperacyjny guz mózgu. Nikt nie ma pewności, czy substancje toksyczne z nawierzchni boiska przyczyniły się do choroby chłopca, ale choroba jednego dziecka spotęgowała strach rodziców. Boisko zostało zamknięte.

REKLAMA

Do kontroli ponad sto obiektów

Władze miasta wydały komunikat: "Boiska, które wykonano w technologii wykorzystującej granulat gumowy są w całej Polsce. Granulat gumowy jest powszechnie stosowany jako wypełnienie dla boisk ze sztuczną nawierzchnią. Granulaty te pochodzą od różnych producentów. Wszystkie boiska szkolne i inne, zarządzane przez miasto bądź jego jednostki, były wykonane z materiałów, które posiadają atesty Narodowego Instytutu Zdrowia - Państwowego Zakładu Higieny. Z ostrożności i z troski o bezpieczeństwo dzieci Urząd m.st. Warszawy poprosił Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną o przeprowadzenie kontroli boisk, które zostały zbudowane przed grudniem 2015 roku. Zastosujemy się do zaleceń Sanepidu".

REKLAMA

Boiska do kontroli

Na Bemowie boisk ze sztuczną nawierzchnią jest 15 - 13 szkolnych i dwa należące do OSiR-u. Jak się dowiedzieliśmy tylko dwa powstały po 2015 roku (oddano je do użytku w 2016) oraz jedno na OSiR-ze zostało zmodernizowane w 2016 roku. Wynika zatem z tego, że aż 12 boisk może stwarzać potencjalne zagrożenie dla zdrowia dzieci i młodzieży. - Nie wszystkie boiska wybudowane przed grudniem 2015 r. są z granulatu, są np. wyłożone wykładziną, zatem trudno na ten moment stwierdzić, czy one również będą podlegać kontroli. Obecnie jest to weryfikowane - informuje Małgorzata Kink, rzeczniczka bemowskiego ratusza.

(DB)

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# lideksynubeka

02.03.2020 16:38

Czyli rządząca miastem PO wytruwa dzieci ,ku radości rodziców tychże dzieci. Ciekawe...Zaraz zaczną koronawirusem zarażać

# Ryszarw

03.03.2020 12:05

A pracownicy OSIR Bemowo wyrzucają nielegalnie ten czarny gumowy granulat , w okolice lasku przy Obrońców Tobruku. Ostatnio wywieźli też ziemię z terenu hali OSiR przy Obrońców Tobruku 40. Apel do pracowników OSIR i dyrektora Grzegorza Surówki (miał sprawy w sądzie o mobbing pracowniów) , nie wyrzucajcie swoich syfów w okolicę lasku przy Obrońców Tobruku (przyszłe przedłużenie Piastów Śląskich) Nie tylko Wy macie kamery na budynkach. Sąsiednie wspólnoty mieszkaniowe też widzą co wyrabiacie, w celu zaoszczędzenia kasy.

# L.L.

11.03.2020 16:21

w 2010 r. kiedy było budowane boisko przy szkole na Boernerowie ( przy Thommeego) mieszkańcy otoczenia szkoły alarmowali,że boiska są trujące . W tym samym czasie media rozpisywały się o tym , że sztuczna trawa jest rakotwórcza. Podczas układania nawierzchni boiska do piłki ręcznej fetor był straszny, a mieszkańcy najbliższego otoczenia i przechodnie mieli objawy zatrucia. Nikt nie zareagował wówczas , bo na fali była budowa boisk w każdej gminie . Na Bemowie wybudowano wówczas kilka takich boisk przy szkołach.

REKLAMA

# gsoc93

14.04.2021 11:52

Dobrą ofertę ma firma www.interhall.pl
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA