REKLAMA

Zespół Seta

Kategoria:  MUZYKA    jazz, blues
Zespół Seta
Legendy Yapy. Koncert grupy Seta 
 10 października 2024, 19:00
Łódź
Pub Keja
Kopernika 46

Zespół SETA powstał w 1976 roku we Wrocławiu. Założony przez studentów Uniwersytetu Wrocławskiego jeszcze w tym samym roku wygrał Środowiskowy Przegląd Piosenki Turystycznej we Wrocławiu, a w kolejnym roku zdobył wyróżnienia na głównych festiwalach piosenki studenckiej i turystycznej. Wśród założycieli zespołu byli Staniała Gola i Andrzej Mróz śpiewający w zespole do dziś. W tym czasie przez skład zespołu przetacza się wielu wrocławskich studentów, m. in. występujący do dziś w Secie Kazimierz Nowiński i Stanisław Rogowski. SETA miała już w swym repertuarze wiele własnych piosenek, chętnie sięgała również do tekstów klasyków poezji polskiej. W roku 1978 w zespole pojawił się Andrzej Wierzbicki. Jego piosenki, jak również piosenki autorstwa Andrzeja Mroza i Staszka Goli wraz z charakterystycznym brzmieniem gitary Staszka Rogowskiego stworzyły swoisty, rozpoznawalny charakter grupy. W roku 1979 zespół wygrał wszystkie przeglądy piosenki studenckiej i turystycznej: m.in. Yapę, Giełdę Piosenki w Szklarskiej Porębie, Bakcynalia, a na Bazunie wyśpiewał Rajdową Piosenkę Roku ("Zimowy wiatr"). W maju roku 1980 zespół wziął udział w Rejsie Zwycięstwa Odrą z Wrocławia do Szczecina i w Szczecinie zagrał ostatni koncert.

Przez wiele lat SETA nie występowała na scenach, ale jej piosenki żyły i żyją na szlakach, w schroniskach, przy rajdowych ogniskach. Pod koniec lat 80-tych piosenki SETY zaczął wykonywać na scenach studenckich zespół AKT-Wrocław (zwłaszcza w Szklarskiej Porębie na Giełdzie, której AKT AR jest organizatorem od roku 1989). W roku 1989 powstała płyta "Idę w góry cieszyć się życiem", na której znalazły się archiwalne oraz studyjne nagrania przebojów turystycznych. W jej nagraniu wzięli udział dawni członkowie grup: AKT-Wrocław, Seta, Fart i Małolepsi. Od początku lat dziewięćdziesiątych piosenki SETY i Andrzeja Wierzbickiego wykonuje zespół , którego skład, bardzo zresztą zmienny, wywodzi się ze wspomnianych zespołów, a którego trzon stanowią założyciele SETY. W sierpniu 2002 roku na Giełdzie Piosenki w Szklarskiej Porębie ma miejsce niezapomniany koncert "Seto-lecie SETY", którego gośćmi są m.in. Wolna Grupa Bukowina, Stare Dobre Małżeństwo, Bez Idola, Mikroklimat, Jerzy Filar i Nasza Basia Kochana. Koncert trwa do rana, a najczęściej powtarzają się życzenia "Sety lat!".

W roku 2007 zespół nagał płytę , która stanowi bogaty wybór piosenek SETY i Andrzeja Wierzbickiego (m.in. "Beskid", "Ballada o Św.Mikołaju", "Przerwa w podróży", "Modlitwa wędrownego grajka", "Zachód", "Wody tatrzańskie"). Są tu również piosenki, które przychodziły do zespołu wraz z nowymi członkami zespołu lub z którymi SETA bardzo zaprzyjaźnił się przez lata. Do tych z pewnością należą "Zgubione marzenia" Wojtka Jarocińskiego i "Niezapominajka" Krzysztofa Szczuckiego - pierwszego organizatora Giełdy w Szklarskiej Porębie, "Hulajnoga" autorstwa Ryszarda Żarowskiego, "Pozdrowienie" Krzysztofa Mizgalskiego, "Pamiątka ze spływu" czy "Jesienna dziewczyna". Obecny skład zespołu stanowią: Stanisław Gola, Beata Jelonek, Wojciech Krasecki, Krzysztof Mizgalski, Andrzej Mróz, Kazimierz Nowiński i Stanisław Rogowski. W 2016 roku zespół świętował swoje 40-lecie.

Szukasz biletu do teatru, na koncert, kabaret? Skorzystaj z wyszukiwarki

REKLAMA

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break