REKLAMA

Zamek na Czorsztynie, czyli Bojomir i Wanda

Kategoria:  TEATR    widowiska
Zamek na Czorsztynie, czyli Bojomir i Wanda
Zamek na Czorsztynie czyli Bojmir i Wanda 
 30 marca 2025, 19:00
Rzeszów
Wojewódzki Dom Kultury
ul. Stefana Okrzei 7

Obsada:
Bojomir na Buczaczu - Tomasz Furman (tenor)
Nikita, włościanin z pobliskiej Węgier strony - Jakub Trałka (tenor)
Wanda, córka Dobrosława - Natalia Wójcik (sopran)
Łucja, służka i powiernica Wandy - Kinga Gazda (sopran)
Dobrosław na Czorsztynie - Andrzej Alberski (baryton)
Fortepian - Aneta Czach

Muzyka: Karol Kurpiński
Libretto: Józef Wawrzyniec Krasiński
30 marca 2025 , godz. 19.00 sala widowiskowa WDK w Rzeszowie


Dzieło powstało w roku 1819, a jego akcja toczy się w Czorsztynie, po odsieczy wiedeńskiej w 1683 r. Libretto opowiada o rycerzu Bojomirze i jego słudze Nikicie, którzy powracają z bitwy pod Wiedniem, a szukając schronienia przed ulewnym deszczem trafiają do starego zamczyska w Czorsztynie o którym w okolicy krążą opowieści o pojawiającym się tu duchu białogłowy. Z czasem okazuje się, że owa zjawa, to ukochana Bojomira - Wanda, w dodatku żywa i piękna córka właściciela zamku, dla której ruszył na wojnę aby zdobyć honor, imię oraz przychylność jej ojca. Historia miłości Bojomira i Wandy, przeplatana jest scenami pojawiających się zamkowych duchów. Utwór ma charakter komiczny, dedykowany wszystkim grupom wiekowym.

Zamek na Czorsztynie, czyli Bojomir i Wanda to przykład klasycystycznej muzyki operowej. Ta dwuaktowa opera komiczna, to prawdziwy ewenement w dorobku polskiej XIX-wiecznej opery kameralnej. O okolicznościach powstania opery dowiadujemy się dzięki zachowanym wspomnieniom hrabiego Józefa Wawrzyńca Krasińskiego herbu Ślepowron (1773-1845), literata i pamiętnikarza, a także autora komedii i kilku librett operowych. Podaje on, podaje, że został poproszony przez Kurpińskiego o to, by "napisać dla niego na benefis Operę z history i polskiej. Na tle małego dramatycznego wypadku u Niesieckiego w opisie familii Buczackich ułożyłem operetkę w dwóch aktach pod tytułem Zamek na Czorsztynie, do której Kurpiński dorobił muzykę".


Prapremiera opery odbyła się Teatrze Narodowym w Warszawie. Obecnie dzieło przeżywa swój renesans. Sztuka została również zaprezentowana w roku 1959 w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie przez Studio Operowe WDK w Rzeszowie.

Szukasz biletu do teatru, na koncert, kabaret? Skorzystaj z wyszukiwarki

REKLAMA

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na Tu Stolica

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025