REKLAMA

Białołęka

oświata »

 

Białołęka uczy się na dwie zmiany. Pieniądze poszły na Muzeum Sztuki Nowoczesnej

  30 marca 2021

alt='Białołęka uczy się na dwie zmiany. Pieniądze poszły na Muzeum Sztuki Nowoczesnej'
Otwarta we wrześniu na rogu Ruskowego Brodu i Verdiego to jedna z zaledwie trzech podstawówek na Białołęce, gdzie nie ma nauki na dwie zmiany.
źródło: UM Warszawa

W czternastu spośród siedemnastu podstawówek w dzielnicy nauka wciąż jest prowadzona na dwie zmiany. Tymczasem na pl. Defilad rośnie gmach muzeum, za który można było zbudować 8-9 nowych szkół.

REKLAMA

Nauka na dwie zmiany to jeden z problemów, które mieszkańcy Białołęki najczęściej wskazują jako zadania do rozwiązania przez samorząd. Gdy szkoły działały w normalnym trybie, lekcje potrafiły kończyć się nawet o godz. 18:30. Trzaskowski: Zlikwiduję dwuzmianowość na Białołęce Trzaskowski: Zlikwiduję dwuzmianowość na Białołęce
Rozmowa z Rafałem Trzaskowskim, kandydatem na prezydenta Warszawy.

Czy Warszawa ma pieniądze?

- Ograniczenie a następnie likwidacja dwuzmianowości w białołęckich szkołach to moje zobowiązanie wobec mieszkańców dzielnicy - powiedział w październiku 2018 roku Rafał Trzaskowski, wówczas poseł ubiegający się o stanowisko prezydenta Warszawy.

Od ubiegłego roku szkoły działają okresowo w trybie nauki online a kryzys gospodarczy zmniejszył przychody samorządu z podatku dochodowego o 3%. Sytuacja nie jest dobra, ale warto pamiętać, że warszawski ratusz miał miliardową dziurę budżetową jeszcze przed epidemią a takie inwestycje, jak Muzeum Sztuki Nowoczesnej (420 mln zł) czy most pieszy z Pragi na bulwary (187 mln zł) nie zostały wstrzymane. Dla porównania: budowa podstawówki z salą gimnastyczną i boiskami to koszt rzędu 50-60 mln zł.

Zapraszamy na zakupy

Dwie zmiany na Białołęce

W których szkołach udało się utrzymać naukę na jedną zmianę (lub wrócić do niej), a z których dzieci wychodziły wieczorami? Zdecydowanie najlepiej wypadają podstawówki numer 118 przy Myśliborskiej, 361 na Ruskowym Brodzie i 365 przy Płużnickiej. Gdy nauka była prowadzona w normalnym trybie, trzy wymienione szkoły pracowały na jedną zmianę.

We wszystkich pozostałych podstawówkach na Białołęce dzieci wciąż uczą się na dwie zmiany. W szkołach nr 112 na Zaułku na drugą zmianę chodzili uczniowie klas V, zaś w szkołach numer 367 przy Przytulnej i 368 przy Ostródzkiej - uczniowie klas III. Jeszcze gorzej jest w pozostałych 11 podstawówkach, gdzie dwiema zmianami objęte są wszystkie roczniki. Problem dotyczy szkół nr 31 na Kobiałce, 110 przy Bohaterów, 154 przy Leśnej Polanki, 231 przy Juranda ze Spychowa, 257 przy Podróżniczej, 314 przy Porajów, 342 przy Strumykowej, 344 przy Erazma z Zakroczymia, 355 przy Ceramicznej i 356 przy Głębockiej. Oznacza to, że dwuzmianowość udało się wyeliminować tylko w trzech spośród 17 szkół w dzielnicy.

REKLAMA

Nowa podstawówka na Białołęce

Jeśli plany inwestycyjne nie zostaną zmienione, najbliżej rozładowania tłoku będą szkoły przy Porajów i Erazma z Zakroczymia. W marcu białołęcki ratusz podpisał opiewającą na 2,2 mln zł umowę na projekt podstawówki, która stanie przy skrzyżowaniu Świderskiej i Ćmielowskiej, na terenie zajmowanym dawniej m.in. przez bar Aloha.

- Podpisanie umowy na zaprojektowanie szkoły przy Świderskiej to kolejny krok, który przybliża nas do zwiększenia liczby miejsc dla uczniów szkół podstawowych na Białołęce - mówił burmistrz Grzegorz Kuca.

Na działce o powierzchni ponad 3,2 ha powstanie 36-oddziałowa placówka dla 900 uczniów (32 klasy I-VIII i cztery zerówki, w tym oddział integracyjny) wraz z zespołem boisk, placem zabaw, parkingiem i terenem zieleni. Architekci wkomponują bryłę budynku w drzewostan porastający działkę, aby ograniczyć wycinkę drzew. Zgodnie z koncepcją projektanci podzielą szkołę na bloki funkcjonalne i na grupy klas.

REKLAMA

Ośrodek dla bezdomnych zamiast szkoły?

Na razie na lepsze widoki nie ma co liczyć podstawówka przy Bohaterów. W styczniu mieszkańców Białołęki Dworskiej zaskoczyła wieść, że naprzeciwko Szkoły Podstawowej nr 110 powstało miejsce, w którym odbywają kwarantannę bezdomni. Radni dzielnicy zaczęli domagać się urządzenia tam po zniesieniu stanu epidemii dodatkowych pomieszczeń dla podstawówki.

Wiceprezydent Michał Olszewski odpowiedział, że popiera przeznaczenie budynku na cele oświatowe. Nie zadeklarował jednak wprost, że przy Bohaterów powstanie nowe skrzydło podstawówki, co mieszkańcy odebrali z ograniczonym zaufaniem. "Cele oświatowe" to pojęcie szerokie.

(dg)

.
 

REKLAMA

Komentarze (18)

# Jelonkowy

30.03.2021 10:07

Na Chrzanowie też szkoły nie ma i prędko nie będzie, a powinni budować już drugą, tak szybko rozwija się ten obszar. Ale miasto widać ma inne priorytety niż edukacja i zapewnienie podstawowych rzeczy dla mieszkańców.

# Artysta

30.03.2021 10:22

Bardzo dobry obiektywny artykuł. Niestety obiektywizm nie jest lubiany w dzisiejszych czasach.
Poza tym, Rafał wraz z mocnym sztabem marketingu politycznego, bardzo dobrze orientuje się, ze najważniejsze są igrzyska rozrywka, -kładka spacerniak a następnie muzeum sztuki nowoczesnej - forma wypłaty zasiłków dla artystów z odpowiedniego otoczenia środowiskowego.
Wszystko z kieszeni Warszawiaków.

 drugastrona

30.03.2021 11:58

Pan Autor oczywiście zdaje sobie sprawę z tego, że aby powstała szkoła, to trzeba najpierw wyznaczyć na nią miejsce, potem zaprojektować, uzyskać decyzje środowiskowe i pozwolenie na budowę, rozpisać przetarg? Oczywiście, że nie. Po prostu gdyby były pieniądze, to można by wcisnąć przycisk i magicznie mielibyśmy od razu szkołę. To tak nie działa. A szkoły na Białołęce właściwie są budowane bez przerwy. Czy ktoś rozsądny wyobraża sobie, że jednocześnie w naszej dzielnicy budowanych na raz byłoby 6 czy 8 szkół?

REKLAMA

# ktoś rozsądny

30.03.2021 15:35

drugastrona napisał 30.03.2021 11:58
Czy ktoś rozsądny wyobraża sobie, że jednocześnie w naszej dzielnicy budowanych na raz byłoby 6 czy 8 szkół?

A jaki to problem?

# realista

30.03.2021 15:48

Prościej wybudować muzeum, kładkę czy metro w krzaki donikąd. Z prostego powodu na tych inwestycjach królik zarobi więcej niż na szkole. Tu nie ma drugiego dna. Tu tylko chodzi o kasę.
A ludzie, mieszkańcy... sorry ciemny lud to kupi....

# lol

30.03.2021 16:27

drugastrona napisał 30.03.2021 11:58
szkoły na Białołęce właściwie są budowane bez przerwy. Czy ktoś rozsądny wyobraża sobie, że jednocześnie w naszej dzielnicy budowanych na raz byłoby 6 czy 8 szkół?
Nie są budowane bez przerwy, bo teraz nie jest budowana ani jedna. Pojedynczy deweloper jest w stanie budować jednocześnie 6-8 bloków a samorząd, mający nieporównywalnie większe możliwości finansowe i kredytowe, nie byłby w stanie budować 6-8 szkół, skoro buduje 5 stacji metra?

REKLAMA

# Rozsądny

30.03.2021 21:53

drugastrona napisał 30.03.2021 11:58
Czy ktoś rozsądny wyobraża sobie, że jednocześnie w naszej dzielnicy budowanych na raz byłoby 6 czy 8 szkół?
Gdybyś przeczytał tekst z którym polemizujesz ze zrozumieniem, to byś wiedział , że najwraźniej sam Trzaskowski sobie to wyobrażał. Ja nie jestem takim jego fanem, jak pewnie Ty, ale bez przesady, nierozumnym idiotą bym go nie nazwał.

# Radna Pisiura

31.03.2021 08:09

A na Cytadeli Antoni buduje 3 muzea i co ? można ?

# Radio Erewań

31.03.2021 09:18

#Radna Pisiura napisał(a) 31.03.2021 08:09
A na Cytadeli Antoni buduje 3 muzea i co ? można ?
Nie Antoni lecz Mariusz i Piotr, i nie 3 muzea a 2 muzea. A poza tym wszystko się zgadza - że na Cytadeli i że można.

REKLAMA

 drugastrona

31.03.2021 11:45

#ktoś rozsądny napisał(a) 30.03.2021 15:35
A jaki to problem?

Nie ma zasobów ludzkich, żeby jednocześnie przeprowadzać 6 czy 8 postępowań. Jeżeli chcemy mieć budowanych 6 czy 8 szkół na Białołęce na raz, to musimy, oprócz samych grubych milionów, których nie ma, mieć 6-8 razy tyle urzędników - specjalistów w prowadzaniu postępowań. Jeden pracownik w swoich godzinach pracy zrobi tyle pracy, ile zdąży, więc jeżeli chcemy, by jednocześnie działo się 6-8 rzeczy więcej, musimy znaleźć odpowiednią liczbę specjalistów i ich zatrudnić. A po wybudowaniu tych szkół - zwolnić.

 drugastrona

31.03.2021 11:46

#realista napisał(a) 30.03.2021 15:48
Prościej wybudować muzeum, kładkę czy metro w krzaki donikąd. Z prostego powodu na tych inwestycjach królik zarobi więcej niż na szkole. Tu nie ma drugiego dna. Tu tylko chodzi o kasę.
A ludzie, mieszkańcy... sorry ciemny lud to kupi....

Nie prościej. Postępowania dot. tych inwestycji trwają już od lat. Metro jest planowane/projektowane od czasów PRLu. To że jest zaplanowane idiotycznie, to już inna sprawa, temat na inną dyskusję.

# xxx

31.03.2021 11:47

drugastrona napisał 31.03.2021 11:45
Jeden pracownik w swoich godzinach pracy zrobi tyle pracy, ile zdąży, więc jeżeli chcemy, by jednocześnie działo się 6-8 rzeczy więcej, musimy znaleźć odpowiednią liczbę specjalistów i ich zatrudnić. A po wybudowaniu tych szkół - zwolnić.

Czyli nie będziemy budować szkół, bo trzeba w urzędzie zatrudnić trzy osoby? Ciekawe podejście

REKLAMA

 drugastrona

31.03.2021 11:49

#lol napisał(a) 30.03.2021 16:27
Nie są budowane bez przerwy, bo teraz nie jest budowana ani jedna. Pojedynczy deweloper jest w stanie budować jednocześnie 6-8 bloków a samorząd, mający nieporównywalnie większe możliwości finansowe i kredytowe, nie byłby w stanie budować 6-8 szkół, skoro buduje 5 stacji metra?

Masz rację, właśnie jedną szkołę oddano, więc faktycznie akurat w tej chwili jest przerwa między budową jednej a kolejnej. Niedługo będą budować na Świderskiej.
Deweloper najczęściej buduje bloki na kredyt. Chcesz, żeby nasza dzielnica brała komercyjne kredyty na budowę szkół?
Dalej: dzielnica Białołęka nie buduje żadnych stacji metra. Zostaną zbudowane może gdzieś na 10 lat przez miasto st. Warszawa pod warunkiem gigantycznego dofinansowania z UE. Jeżeli jego nie będzie, to metra nie będzie. Proszę, naucz się odróżniać inwestycje dzielnicowe od miejskich, państwowych i dofinansowywanych z UE.

 drugastrona

31.03.2021 11:54

#Rozsądny napisał(a) 30.03.2021 21:53
Gdybyś przeczytał tekst z którym polemizujesz ze zrozumieniem, to byś wiedział , że najwraźniej sam Trzaskowski sobie to wyobrażał. Ja nie jestem takim jego fanem, jak pewnie Ty, ale bez przesady, nierozumnym idiotą bym go nie nazwał.

Trzaskowski też "obiecał" przedłużenie 1 linii metra na Tarchomin, chociaż jest to niewykonalne fizycznie, bo trzeba by rozebrać hutę. Albo on kłamał celowo, albo doradcy go okłamali - nie ma to większego znaczenia. Gostek nie ma pojęcia o wielu rzeczach, to jest tylko polityk, marionetka, a ludzie głosowali na niego tylko dlatego, żeby nie wygrał Jaki. A co ciekawe, Jaki miał o wiele lepszy pomysł na linię metra do nas - przynajmniej wykonalny.

# Radna Pisiura

31.03.2021 12:28

#Radna Pisiura
A na Cytadeli Antoni buduje 3 muzea i co ? można ?
31.03.2021 09:18#Radio Erewań
#Radna Pisiura napisał(a) 31.03.2021 08:09
A na Cytadeli Antoni buduje 3 muzea i co ? można ?
Nie Antoni lecz Mariusz i Piotr, i nie 3 muzea a 2 muzea. A poza tym wszystko się zgadza - że na Cytadeli i że można.
odp. :
Muzeum Katyńskie, Muzeum Wojska i Muzeum Polski
to chyba 3

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

# Radio Erewań

31.03.2021 20:00

#Radna Pisiura napisał(a) 31.03.2021 12:28
Muzeum Katyńskie, Muzeum Wojska i Muzeum Polski
to chyba 3
Muzeum Katyńskie nie jest w budowie, bo zostało oddane do użytku w 2015 roku. Zatem na Cytadeli budowane są dwa muzea.

# Budować, nie marudzić!

31.03.2021 20:43

drugastrona napisał 31.03.2021 11:45
Nie ma zasobów ludzkich, żeby jednocześnie przeprowadzać 6 czy 8 postępowań.
W takiej sytuacji należy zaangażować inwestora zastępczego.

# Czytelnik

02.04.2021 07:55

Trzaskowski tak naprawdę ma całe miasto gdzieś i niczego dla niego nie zrobi, bo nawet nie potrafi. Zresztą kiedy krakus pomógłby Warszawie. Poza tym, jego jedynie interesuje Pałac Prezydencki, z którego rozwalałby całą Polskę, jak teraz stolicę.

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni