REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Bez świadka kontroli nie będzie

  8 stycznia 2005

Od stycznia powinno zrobić się trochę swobodniej i przyjemniej, jeśli chodzi o kontrole skarbowe czy ZUS w firmach. Odwilż wynika ze zmian związanych z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej. Zasada jest taka, że w firmach ma być zdecydowanie mniej kontroli, mają one trwać krócej i co także bardzo ważne, w tym samym czasie może być prowadzona wyłącznie jedna kontrola.

REKLAMA

Zgodnie z nowymi przepisami w małych i średnich przedsiębiorstwach w ciągu roku kontrole na przykład ZUS albo skarbowe mogą w sumie trwać nie dłużej niż przez cztery tygodnie, a w dużych firmach - co najwyżej osiem tygodni. To jednak nie koniec dobrych wieści.

Od stycznia br. obowiązuje nowelizacja ustawy o ordynacji podatkowej. Na szczególną uwagę zasługuje zmiana przepisu dotyczącego regulacji trybu przeprowadzania kontroli podatkowych. Znajduje się w nim zapis zakazujący rozpoczynania kontroli podatkowych pod nieobecność osób upoważnionych do reprezentowania podatnika. Według przedstawicieli związków pracodawców, dzięki temu można wykluczyć niedopowiedzenia i doprowadzić do natychmiastowego wyjaśnienia wątpliwości, jeśli jakiekolwiek powstaną podczas kontroli. Na pewno też zmniejszy się liczba odwołań. Jeśli księgowy popełnił błąd, będzie miał okazję powiedzieć, że zgadza się z decyzją i nie zamierza się odwoływać.

Urzędnicy też są za

Takie samo zdanie wyrażają urzędnicy z izb skarbowych. Podkreślają, że wyznaczenie przez przedsiębiorcę kompetentnej osoby, która będzie go reprezentować podczas przeprowadzanej kontroli, zagwarantuje prawidłowy jej przebieg, a ponadto skróci czas trwania kontroli.

Dotychczas firmy mogły zgłaszać swoje wątpliwości związane z przebiegiem kontroli dopiero w trybie odwołania. Na jego złożenie miały siedem dni po jej zakończeniu. Najpierw odwołanie trafiało do urzędu skarbowego, a dopiero po rozpatrzeniu i podtrzymaniu dotychczasowej decyzji przedsiębiorcy mogli odwoływać się do wyższej instancji - do izby skarbowej i Naczelnego Sądu Administracyjnego. W związku z tym wyjaśnienie spraw trwało niejednokrotnie nawet kilka lat. W tym czasie nierzadko firmy bankrutowały. Takich przypadków zdarzyło się wiele. Najgorsze, gdy z powodu błędu urzędnika, firma przestała istnieć. I choć na przykład po dwóch latach NSA przyznał rację takim przedsiębiorstwom i nakazał zwrot kosztów z odsetkami, to nie było już komu ich zwracać, bo firmy w tym czasie ogłosiły upadłość.

Teraz kontrolowani mogą się bronić od razu. Pod nieobecność członków zarządu, organ przeprowadzający kontrolę zobowiązany jest poinformować ich wcześniej o rozpoczęciu kontroli. Może się ona zacząć nie wcześniej niż w ciągu trzech dni od dnia doręczenia zawiadomienia o jej rozpoczęciu. W tym czasie osoby reprezentujące kontrolowaną firmę powinny stawić się osobiście bądź upoważnić inne osoby do uczestniczenia w kontroli.

km

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni