Bemowo wyrzuca elektrośmieci
8 lutego 2008
Wciąż jeszcze nie każdy mieszkaniec Warszawy wie, że od 2005 roku nie może wyrzucać zużytego sprzętu domowego razem z innymi odpadami.
Wyrzucając elektrośmieci do śmietnika, zostawiając w punkcie skupu złomu bądź porzucając w lesie, marnotrawimy surowce nadające się do ponownego prze-tworzenia oraz stwarzamy bezpośrednie zagrożenie dla środowiska naturalnego. Za takie postępowanie grożą kary od 500 do 5 tys. złotych.
Zgodnie z zapisem ustawy, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny możemy bezpłatnie oddać w dowolnej ilości do punktu zbierania elektrośmieci lub w punkcie sprzedaży sprzętu RTV, AGD, IT oraz oświetleniowego. W punkcie zbierania elek-trośmieci są segregowane i przechowywane w odpowiednich warunkach, a następ-nie transportowane do zakładu przetwarzania, gdzie ich poszczególne elementy zostają poddane procesom odzysku i przekazane do recyklingu. Dzięki temu, szkodliwe substancje są neutralizowane, a niektóre surowce mogą być odzyskane, ponownie przetworzone i wykorzystane w kolejnej produkcji.
Na terenie Bemowa odpady w postaci zużytego sprzętu elektrycznego i elektro-nicznego można nieodpłatnie przekazać do utylizacji w jednym z dwóch punktów.
Pierwszy jest na rogu Powstańców Śląskich i ul. Górczewskiej - obok parkingu sklepu Lidl. Drugi przy ul. Piastów Śląskich na odcinku pomiędzy ul. Oławską a ul. Osmańczyka (na wysokości hipermarketu Carrefour).
Punkty te funkcjonują w każdą sobotę w godz. 10-14 w okresie jesienno-zi-mowym, a od 10 do 16 wiosną i latem.
Jeżeli taka forma nam nie odpowiada, można nieodpłatnie oddać swój zużyty sprzęt elektryczny lub elektroniczny w sklepie przy zakupie nowego. Tu jednak obowiązuje zasada jeden za jeden, czyli np. lodówka za lodówkę.
Elektrośmieci nie powinny być składowane w domu czy w garażu, porzucane na łonie przyrody, ani samodzielnie rozbierane na części, ponieważ w mechanizmach urządzeń zawarte są różne niebezpieczne i trujące substancje, łatwo przenikające do gleby, powietrza oraz wód gruntowych i w konsekwencji zanieczyszczające śro-dowisko. Na przykład stosowane w komputerach związki bromu powodują zaburze-nia układu rozrodczego, rtęć w świetlówkach przyczynia się do zaburzeń wzroku, natomiast azbest wykorzystany w urządzeniach elektronicznych może być przyczy-ną m.in. raka płuc lub pylicy azbestowej.
Warto więc się zastanowić czy nie mamy jakiegoś starego, niepotrzebnego urządzenia w domu lub na działce. Jeżeli tak, nie chowajmy go "na potem", tylko oddajmy jak najszybciej do bezpiecznej utylizacji. W ten sposób na pewno przysłu-żymy się środowisku i własnemu zdrowiu.
Agnieszka Pająk-Czech