Aż trudno uwierzyć. Ukryte miasto na tyłach Chłodnej
28 maja 2020
W miejscu dawnego browaru powstał kwartał godny Żoliborza czy Wilanowa. Pierwsze budynki są już zamieszkane.
Idąc Żelazną, Wronią czy Chłodną nie sposób odgadnąć, że w drugiej linii zabudowy, za zrujnowanymi kamienicami, kryje się cały, nowoczesny kwartał. Z perspektywy tej ostatniej ulicy co prawda widać szereg apartamentowców, ale nie sposób ocenić skali zabudowy. Największe wrażenie Browary Warszawskie - bo taką nazwę nosi kompleks bloków i biurowców - robią na osobach wchodzących od strony Żelaznej.
Chłodna czeka już prawie 10 lat. Miała być artystycznym zagłębiem Warszawy
W tym roku mija 9 lat od remontu ulicy na wysokości kościoła św. Karola Boromeusza. Projekt zmian na dalszym odcinku jest już nieaktualny.
Po przejściu krzywym chodnikiem obok krętego przejazdu, zza winkla nagle wyłania się widok na nową ulicę.
Pierwszy woonerf w Warszawie?
Jedną z ciekawostek Browarów Warszawskich są... szyldy sklepów. Inwestorowi udało się skłonić takie sieci, jak Carrefour czy Żabka do rezygnacji z kolorowych logotypów i zastosowania ich eleganckich wersji, utrzymanych w czerni i bieli. Dzięki temu drobnemu zabiegowi okolica nabrała estetyki niespotykanej na przeciętnych warszawskich osiedlach. To nie koniec nowości, które znajdziemy między Chłodną a Grzybowską.
- Oprócz tradycyjnych ulic i ścieżek spacerowych, powstanie tu pierwszy warszawski woonerf - zapowiada Echo Investment.
Woonerf (wym. "wołnerf"), czyli "ulica mieszkalna", to niderlandzkie określenie miejsca łączącego funkcje tradycyjnej ulicy, deptaka i skweru, zazwyczaj z dużą ilością zieleni, z udogodnieniami dla pieszych i rowerzystów, ale także z możliwością wjazdu samochodem czy organizacji wydarzeń pod chmurką. Na terenie Browarów Warszawskich funkcję woonerfu ma pełnić prostopadła do Grzybowskiej uliczka Haberbuscha i Schielego.
- Woonerf pokryje jednolita posadzka nawiązująca do postindustralnego charakteru tego miejsca - zapowiada Michał Gerwat, dyrektor projektu Browary Warszawskie. - Prowadzić nas będą po niej poziome, malowane oznaczenia inspirowane również fabrycznym stylem organizacji przestrzeni.
Browary Warszawskie - kiedy otwarcie?
Echo Investment zapowiada, że ważną częścią Browarów Warszawskich będą ogólnodostępne place, placyki, miejskie ogrody i dziedzińce o łącznej powierzchni prawie 16 tys. m2. Rolę centrum rozrywki i spotkań, wypełnionego restauracjami i sklepami, będzie pełnić Rynek Warzelni porównywalny wielkością z rynkiem Starego Miasta. Od strony Grzybowskiej powstanie reprezentacyjny plac Brama Browarów, a bliżej Krochmalnej - Plac Śniadaniowy.
Na terenie kompleksu znajdziemy także cztery zabytkowe obiekty, pochodzące z XIX wieku: piwnice, "laboratorium", willa przy Grzybowskiej i największa z nich - warzelnia. Prace nad kompleksem zakończą się pod koniec roku.
(dg)
.