60 mln zł dla Wawra. To będzie dobry rok
23 grudnia 2016
Rekordowo duży budżet dzielnicy i początek budowy obwodnicy - jak zmieni się Wawer w 2017 roku?
Kolejne drogi powstaną z budżetu dzielnicy. Do końca przyszłego roku zakończy się budowa Wiązanej, Jeziorowej i Mydlarskiej oraz ciągu pieszo-rowerowego na Bysławskiej (od Wału Miedzeszyńskiego do Poezji). Powstanie także długo oczekiwany parking dla 80 samochodów po zachodniej stronie stacji Falenica. Dzielnicowe inwestycje to jednak nie tylko drogi.
- Trwa budowa bardzo potrzebnego zespołu szkolno-przedszkolnego dla prawie pół tysiąca dzieci przy Cyklamenów w Nadwiślu - mówi Łukasz Jeziorski, burmistrz Wawra. - Do końca roku zostanie także rozstrzygnięty przetarg na budowę przedszkola i żłobka przy Trakcie Lubelskim. Obie inwestycje będą gotowe do 2018 roku.
Będziemy mieć także nowe miejsca kultury. W przyszłym roku rozpocznie się budowa trzech kulturotek - wielofunkcyjnych budynków w Wawrze, Falenicy i Radości, które przeznaczone zostaną na potrzeby filii Wawerskiego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej. Ma być nowocześnie: z salami komputerowymi, kawiarniami i salami do zajęć plastycznych i muzycznych. WCK otrzyma także 1,7 mln zł na przebudowę sali gimnastycznej przy Żegańskiej pierwszą w dzielnicy salę widowiskową.
W przyszłym roku powstaną także trzy Miejsca Aktywności Lokalnej, stanowiące miejsca spotkań i integracji mieszkańców. Do połowy przyszłego roku wyremontowana zostanie pochodząca z początku XX wieku szkoła Murowanka przy Płowieckiej 77. Zmieni się ona w miejsce spotkań mieszkańców oraz - jak zapowiada urząd dzielnicy - symbol lokalnej tożsamości i tradycji. Po wielu latach przerwy do Wawra wróci budownictwo komunalne. Trzy bloki dla 180 rodzin powstaną w Falenicy i Marysinie.
Rok 2017 będzie też okazją do "odzyskania" wawerskiego brzegu jako miejsca rekreacji i wypoczynku. Nadchodzący rok został oficjalnie ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły, co z pewnością będzie świętowane także na nowej Plaży Romantycznej.
(dg)