REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Nie lekceważ grzybicy

  29 listopada 2003

Zgodnie z zapowiedzią kontynuujemy temat grzybicy, która jest chorobą dotykającą wiele osób. Wbrew dość powszechnej opinii nie jest ona skutkiem braku higieny. Na grzybicę może zachorować każdy. Także największy czyścioch.

REKLAMA

Warto wiedzieć, że najczęściej grzybicę paznokci poprzedza grzybica międzypalcowa stóp. Zaatakowany naskórek staje się pomarszczony i wilgotny, tworzą się pęcherzyki i podłużne rowki. Zmiany łuszczą się, rozszerzają i zaogniają. Ta postać grzybicy, jeśli jest nie leczona, atakuje paznokcie stóp (może także rąk). Najpierw dochodzi do przebarwienia bocznej części płytki paznokcia na mętny biały, żółty lub czarny kolor, potem płytka grubieje i unosi się; powoli cały paznokieć zmienia kolor i boli przy najmniejszym ucisku. Chodzenie sprawia trudność i nawet najwygodniejsze buty urażają chore palce.

Profilaktyka przeciwgrzybicza:

  • krótko obcinać paznokcie,
  • nosić wygodne, przewiewne obuwie,
  • nosić bawełniane lub wełniane skarpety,
  • unikać chodzenia boso w publicz-nych kąpieliskach, przebieralniach, hotelach, sanatoriach, wszelkich miejscach użyteczności publicznej,
  • używać obuwia ochronnego (klapki) korzystając z ogólnodostępnych basenów,
  • po dokładnym wysuszeniu stóp profilaktycznie stosować pudry i kremy przeciwgrzybicze.
 
Kłopotliwe staje się wykonywanie najprostszych prac biuro-wych i domowych.

Nadużywanie mydła niewskazane

Grzybica nie jest wynikiem braku higieny. Wprost przeciwnie, właśnie zbyt częste stosowanie mydła o nieodpowiednim, zasadowym pH, długotrwałe moczenie nóg w roztworach takiego mydła może osłabiać naturalne bariery ochronne skóry przed inwazją grzybów. Nie należy zatem przesadnie długo moczyć nóg i po każdym umyciu dokładnie osuszać skórę między palcami stóp.

Wstąp do księgarni

Różne kuracje

Przy każdej zmianie na skórze trzeba skorzystać z porady dermatologa. Gdy stwierdzi chorobę, zaleci jedną z trzech stosowanych obecnie terapii: leczenie ogólne, leczenie miejscowe, chirurgiczne usuwanie chorych płytek. Niekiedy wskazane jest łączenie różnych rodzajów leczenia, co skraca czas terapii.

Metoda zależy od stanu zdrowia pacjenta, jego wieku i postaci choroby. Zabiegi chirurgiczne stosuje się bardzo rzadko, głównie wówczas, gdy chorobie towarzyszy ból. Najwygodniejsza dla pacjenta i skuteczna jest terapia pulsowa. Zastosowany lek wybiórczo gromadzi się w płytce paznokcia w takim stężeniu, że wystarczy go przyjmować nie częściej niż przez tydzień raz w miesiącu. Cała kuracja polega na stosowaniu dwóch-trzech pulsów tygodniowych (1 puls w miesiącu), czyli trwa trzy tygodnie. Po zakończeniu terapii paznokcie mogą jeszcze wyglądać na chore. Nie należy się tym niepokoić, ponieważ płytka rośnie powoli i nowa pojawia się dopiero po sześciu - dziewięciu miesiącach od zakończenia przyjmowania leku. Podczas kuracji należy przestrzegać podstawowych zasad profilaktyki i dezynfekować obuwie.

lek. med. Dorota Bystrzanowska

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe