REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Ogrzewanie podłogowe - dlaczego warto się na nie zdecydować?

Ogrzewanie podłogowe - dlaczego warto się na nie zdecydować?

Nie da się funkcjonować w domowych wnętrzach bez zapewniania w nich odpowiedniego komfortu cieplnego. Służą do tego właściwie dobrane urządzenia grzewcze. Obok tradycyjnych grzejników ściennych, podłączonych do centralnej instalacji, w wielu domach i mieszkaniach pojawia się także ogrzewanie podłogowe. Czy takie rozwiązanie jest rzeczywiście praktyczne? Gdzie je zamontować, by sprawdzało się najlepiej? Jakie są jego największe zalety? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

Ogrzewanie podłogowe - różne oblicza ciepła

Ogrzewanie podłogowe stało się w ostatnim czasie jednym ze standardów nowoczesnego budownictwa. Ewidentnie nie jest już czymś wyjątkowym i niespotykanym w polskich domach i mieszkaniach.

Zalicza się ono do systemów powierzchniowych, które ogrzewają wnętrza przez wypromieniowywanie ciepła całą podłogą - pod nią znajdują się źródła ciepła. W zależności od ich rodzaju można mówić o:

  • ogrzewaniu wodnym,

  • ogrzewaniu elektrycznym.

W pierwszym przypadku pod podłogą znajdują się systemy cienkich rurek, podłączonych do pompy ciepła lub odpowiednio przygotowanego kotła grzewczego. W przewodach krąży woda, która oddaje ciepło przez podłogę do pokoju. Produkty elektryczne, jak choćby te dostępne na Econovli, bywają to folie lub przewody grzewcze, które układa się pod posadzką. Nie wymagają specjalnego połączenia z systemem grzewczym, a tylko podłączenia do sieci energetycznej, by zapewnić komfortowe warunki w pomieszczeniach.

Niezależne ogrzewanie podłogowe czy rozwiązanie uzupełniające?

Ogrzewanie podłogowe stosuje się w różnych domowych wnętrzach. Największą popularnością cieszą się zwłaszcza w łazienkach, choć nierzadko wykorzystuje się je jako podstawowe rozwiązanie grzewcze dla całego domu lub mieszkania. Świetnie sprawdzają się w sypialniach, salonach i kuchniach, a także w korytarzach i przedpokojach. Najczęściej powinny to być przestrzenie, w których chce się utrzymać stałą temperaturę przez cały czas - zwłaszcza w przypadku ogrzewania wodnego mamy bowiem do czynienia z dużą bezwładnością cieplną.

Obie formy ogrzewania podłogowego da się też stosować wspólnie z grzejnikami konwektorowymi. Ułatwia to regulowanie warunków termicznych i budowanie optymalnego komfortu cieplnego w zależności od okoliczności i chwilowych potrzeb.

Największe zalety ogrzewania podłogowego

Dlaczego w ogóle warto zainteresować się ogrzewaniem podłogowym? Przede wszystkim to rozwiązanie, które zapewnia właściwy rozkład temperatury we wnętrzu, znacznie korzystniejszy niż w przypadku tradycyjnego ogrzewania konwektorowego. Przy produktach podłogowych wodnych lub elektrycznych zdecydowanie cieplej jest na wysokości nóg niż głowy. Co więcej, nie dochodzi do niepotrzebnego unoszenia się powietrza, kurzu i roztoczy. Z tego względu podłogówka jest szczególnie rekomendowana dla osób cierpiących z powodu alergii wziewnych.

Ogrzewanie podłogowe nie zajmuje cennego miejsca w przestrzeni, gdyż większość instalacji znajduje się pod powierzchnią posadzki. Zwiększa to znacząco ustawność wnętrza, co bywa przydatne nie tylko w niewielkich pokojach.

Czy rozwiązania powierzchniowe mają wady? Przede wszystkim wymagają odpowiedniego i przemyślanego montażu, a także połączenia z właściwym materiałem wykończeniowym. Nie każdy bowiem rodzaj nawierzchni zapewnia dobre przekazywanie ciepła. Świetnie sprawdzają się ceramiczne lub kamienne płytki, natomiast niektóre rodzaje paneli i drewna zdecydowanie się w tym przypadku nie sprawdzają - mogą nawet ulec uszkodzeniu. Co więcej, nie powinno się przykrywać podłogi wykładzinami dywanowymi i dywanami - chyba że przystosowanymi do współdziałania z ogrzewaniem podłogowym.

Ciepłe, domowe wnętrza - wykorzystanie ogrzewania podłogowego

Nowoczesne systemy podłogowe sprawdzają się świetnie jako ogrzewanie główne lub uzupełniające do domowych wnętrz. Zapewniają ciepło i tworzą bezpieczne warunki nawet dla najmłodszych użytkowników. Warto zatem rozważyć wykorzystanie ich również w naszych domach - dla przyjemności, komfortu domowników oraz podwyższenia funkcjonalności przestrzeni mieszkalnych.


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA