REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Mało wody

  24 lutego 2004

Mało kto z nas wie, że należymy do tych krajów w Europie, w których na jednego mieszkańca przypada najmniej wody. Ocenia się, że jest to 1530-1550 metrów sześć. na rok na jednego obywatela, co daje nam przedostatnie miejsce w Europie. Gorzej jest tylko w Belgii.

REKLAMA

Na szczęście nie jest to, jak zapewniają specjaliści, powód do dramatyzowania, bo rzadko się zdarza, że wody brakuje. Oceniając jednak nasze zasoby wodne nie można zapominać, że w Polsce mało wody podlega retencji. Według szacunków magazynowanych jest zaledwie około sześciu procent wszystkich zasobów wód odpływających. Reszta spływa do morza.

W krajach sąsiednich zdolność retencjonowania wynosi około 13-15 procent. Gdybyśmy podnieśli nasz wskaźnik do 12 procent, to zapewne - jak podkreśla prof. Jan Żelazo, kierownik Międzywydziałowego Studium Ochrony Środowiska SGGW - zlikwidowalibyśmy okresowe napięcia związane z zaopatrzeniem w wodę, a także bardzo poprawilibyśmy sytuację w zakresie ochrony przed powodziami. Sytuacja wymaga od nas oszczędnego gospodarowania zasobami wodnymi, mądrej polityki w zakresie gospodarki wodnej, dbałości o jakość wody i wreszcie - w niektórych regionach kraju - kształtowania zasobów, czyli magazynowania wody oraz ustalenia zasad korzystania z niej. Wszystko po to, by w przypadku suszy nie zabrakło wody.

Warto też pamiętać, że zbiorniki do magazynowania wody odgrywają ważną rolę w systemie ochrony przeciwpożarowej, a także pełnią istotną funkcję przyrodniczą, bowiem każdy akwen sprzyja rozwojowi organizmów zwierzęcych, tworzy nowe siedliska dla roślin. Ponadto i rzeki, i zbiorniki wodne w wyraźny sposób kształtują krajobraz. Jest to szczególnie ważne na terenach wiejskich, gdzie istnieje szansa rozwoju ekoturystyki czy agroturystyki. Każde oczko wodne urozmaica teren. Jeśli obiekt jest w miarę duży, może tam powstać kąpielisko, miejsce wędkowania, spacerów. A któż z nas nie lubi spędzać wakacji w okolicy, gdzie jest choćby najmniejsza rzeczka, jeziorko, staw? Woda jest nam niezbędna nie tylko do picia, lecz także do dobrego samopoczucia.

Z tych wszystkich powodów musimy nauczyć się mądrego używania wody. Jej oszczędzanie to nie tylko wymóg związany z kosztami, lecz także myślenie o przyszłości. Kapiące kurki - zmora wielu domów - powinny zniknąć na zawsze. W ten sposób bowiem marnują się hektolitry bezcennej wody. Najwyższy też czas, by pomyśleć o jej racjonalnym używaniu. Zbliża się wiosna, zaczną się prace w ogródkach i na działkach, będziemy podlewać, myć, czyścić. Używajmy wody tylko tyle, ile naprawdę potrzeba. Jeśli możemy się bez niej obyć, zróbmy to. W Polsce nie pojawi się nagle więcej wody. Jesteśmy geograficznie tam, gdzie jesteśmy, mamy takie zasoby, jakie mamy. Program budowy zbiorników retencyjnych został przyjęty przez władze i jest wdrażany, ale wody nie przybędzie z dnia na dzień. Zbiornik - szczególnie duży - to wielkie koszty, których w najbliższych latach nie będziemy w stanie ponieść. Zostają małe zbiorniki, ważne, ale nie rozwiązujące problemu w skali kraju. Dlatego od zachowania każdego z nas zależy, czy wody nie zabraknie.

km

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe