REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Gdzie znajdę zasady dla mojego życia?

  27 lutego 2006

"Boża rewolucja" jest pierwszą książką Benedykta XVI. Jej zawartość to zbiór homilii i przemówień wygłoszonych w czasie sierpniowych spotkań z młodzieżą w ubiegłym roku w Kolonii, a także rozważania o dialogu między religiami, o dialogu ekumenicznym (między chrześcijanami), jak również o przyszłości Kościoła.

REKLAMA

Tytuł książki, wydanej przez Edycję Świętego Pawła, jest intrygujący. Rewolucja kojarzy się nam bowiem z gwałtem i rozlewem krwi - takie są doświadczenia narodów w czasach nowożytnych. A Bóg w testa-mencie zostawił nam pokój. Jak więc pogodzić pokój z rewolucją. Otóż ta rewolucja ma się odbyć w lu-dziach, poprzez niszczenie zła w sobie. Bo "tylko głęboki wybuch dobra, który zwycięża zło, może wy-wołać łańcuch przemian, które stopniowo odmienią świat. Wszystkie inne przemiany są powierzchow-ne".*

Jan Paweł II w orędziu na światowy Dzień Mło-dzieży mówił: "Drodzy młodzi, nie ulegajcie fałszy-wym iluzjom i przelotnym modom, które nierzadko pozostawiają tragiczną pustkę duchową! Odrzućcie pokusę pieniądza, konsumpcyjnego życia i podstępnej przemocy...". Ale "... gdzie znajdę zasady dla mojego życia, dla odpowiedzialnej współpracy w budowaniu teraźniejszości i przyszłości naszego świata..."?

Tak jak Mędrcy ze Wschodu, trzeba dostrzec właściwą gwiazdę i iść za nią, gdyż ona wskazuje właściwą drogę, by jak oni odkryć prawdziwe oblicze Boga. Taką gwiazdą-drogowskazem jest przykład życia świętych. A są ich całe zastępy. Wielość kanonizacji ostatnich lat dokumentuje, że mogą oni żyć obok nas. Warto czerpać z ich przykładu i starać się do nich upodobnić.

Tak więc Boża rewolucja ma polegać między innymi na doskonaleniu się każ-dego z nas, bo "... wolność nie polega na rozkoszowaniu się życiem, uważaniu się za całkowicie niezależnych, lecz na kierowaniu się miarą prawdy i dobra, abyśmy w ten sposób stali się prawdziwie dobrzy".

Wskazówki dla młodzieży są odpowiednie dla każdego z nas. Bo jeśli ma się dokonać Boża rewolucja, to trzeba zacząć od siebie.

Ponadto czytelnik znajdzie w książce odpowiedzi na pytania: Dlaczego Eucha-rystia musi stać się centrum naszego życia? Dlaczego warto odkrywać bogactwo liturgii? A także dlaczego warto być w Kościele choć w tej sieci są nie tylko dobre, ale i złe ryby, choć to pole nie tylko z pszenicą, ale i z chwastem. Wielokrotnie w książce cytowany jest Jan Paweł II, a także Benedykt XVI powołuje się na doko-nania swojego poprzednika.

Tak więc spotkanie w Kolonii było spotkaniem z dwoma papieżami. Można po-stawić pytanie, jak wyglądałby pontyfikat Jana Pawła II bez kardynała Ratzingera i jak wyglądałoby życie Josepha Ratzingera bez Jana Pawła II, bo czymże różni się Jana Pawła II "Otwórzcie drzwi Chrystusowi" od "Pozwólcie się zaskoczyć Chrystu-sowi" Benedykta XVI.

I jeszcze jedno. Książkę czyta się łatwo. Można podziwiać, jak wytrawny teolog potrafi wykładać tak przystępnym i dla każdego zrozumiałym językiem. Zachęcam więc do lektury.

"Boża rewolucja" przez wydawcę traktowana jest jak II część tryptyku, w któ-rym zawarty jest program pontyfikatu Benedykta XVI. Pierwszą częścią jest "Eu-ropa w kryzysie kultur" Josepha Ratzingera - są to rozważania o współczesnych problemach Europy, a trzecią będzie treść ogłoszonej niedawno encykliki "Bóg jest miłością".

T.K.

* wszystkie cytaty pochodzą z "Bożej rewolucji" wydanej w tym roku przez Edycję Świętego     Pawła.

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA