Włączaj światła!
8 marca 2006
Zakończył się okres, w którym podczas jazdy kierowcy zobowiązani są do używania włączonych świateł mijania przez całą dobę. Przepis ten obowiązuje wszystkich kierowców w okresie od 1 października do ostatniego dnia lutego. Już od 1 marca możemy zaobserwować, iż duża część kierowców odetchnęła z ulgą. Czy właściwie?
Jak pokazują policyjne statystyki każdego roku na polskich drogach dochodzi do ok. 500 wypadków, gdzie jedną z przyczyn jest oślepiające kierowców słońce. Włączenie świateł znacznie poprawia nasze bezpieczeństwo. Samochód jest bowiem wtedy dużo lepiej widoczny w mocnych promieniach słońca, a także w blasku zalegającego na poboczu śniegu lub lodu. Ze statystyk wynika, że oślepiające światło było jedną z głównych przyczyn 584 wypadków, do których doszło w 2005 roku. W wypadkach tych zginęło 47 osób, a 734 zostało rannych.
Powinniśmy pamiętać o włączaniu świateł, gdy widoczność ulega pogorszeniu, nawet jeżeli w początkowym okresie światła mijania nie oświetlają jeszcze drogi, lecz umożliwiają innym kierującym i pieszym rozpoznanie z daleka zbliżającego się pojazdu. O tej funkcji świateł policja przypomina tym, którzy od 1 marca wyłączą światła lub włączają je zbyt późno. Nieużywanie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł stanowi wykroczenie, za które policjant może nałożyć mandat karny. Wysokość grzywny i liczbę punktów karnych określa taryfikator. Dla przykładu - 200 zł i 2 punkty karne za niewłączanie przez kierującego pojazdem wymaganych świateł w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, 200 zł i 4 punkty karne za jazdę bez wymaganych świateł od zmierzchu do świtu.
stroja