REKLAMA

Puls Warszawy

samorząd »

 

Czynsze będą niższe. Koniec użytkowania wieczystego

  29 października 2018

alt='Czynsze będą niższe. Koniec użytkowania wieczystego'
źródło: RSM Praga

Kolejny duży krok na drodze do likwidacji prawnego reliktu komunizmu. Radni jednomyślnie poparli projekt PiS, który zainteresuje wszystkich mieszkańców spółdzielczych osiedli.

REKLAMA

"Użytkowanie wieczyste" to jeden z wielu w polskim prawie reliktów komunizmu. W największym skrócie: teren objęty użytkowaniem wieczystym jest własnością państwa lub samorządu, wydzierżawionym (zazwyczaj na 99 lat) użytkownikowi, który zobowiązany jest corocznie płacić właścicielowi ułamek od aktualnej Według szacunków radnego Dariusza Figury na zmianie skorzysta kilkaset tysięcy warszawiaków. ceny działki. W praktyce takimi użytkownikami najczęściej są spółdzielnie mieszkaniowe a opłata za użytkowanie wieczyste jest dzielona wobec mieszkańców i doliczana do czynszu. Ponieważ ceny nieruchomości w Warszawie ciągle rosną, rosną również opłaty za użytkowanie wieczyste. Ich wysokość jest ustalana indywidualnie dla każdego osiedla, ale w skrajnych przypadkach potrafi dochodzić do 1000 zł rocznie za mieszkanie o powierzchni 44 m2.

Niższe czynsze

1 stycznia wejdzie w życie uchwała Rady Warszawy, zwiększająca bonifikatę obowiązującą przy zmianie użytkowania wieczystego we własność do 98% (lub 99% w razie ponad 50-letniego użytkowania). Według szacunków radnego Dariusza Figury skorzysta na tym kilkaset tysięcy warszawiaków. Otrzymanie przez spółdzielnię aktu własności ziemi, na której stoi osiedle, będzie bowiem oznaczać pozbycie się jednego z podatków i obniżkę czynszu.

(dg)

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# mmmm

29.10.2018 14:53

Zapewne ktoś kto ma skorzystać (przyjaciele króliczka) skorzysta. Dla większości członków spółdzielni oznacza to tyle - nic się nie zmieni, ponieważ grunty mają nieuregulowane własności, więc spółdzielnia nie może stać się ich właścicielem...a jak już po latach walki uda się ustalić własność....trzeba będzie zapłacić opłatę przekształceniową...oraz podatek od nieruchomości.....Dzierżawa to owszem relikt PRL, ale czy dla przeciętnego człowieka jest jakakolwiek różnica czy jest dzierżawcą gruntu pod blokiem czy jego właścicielem? Nie ma. A czy jest różnica czy płaci się za dzierżawę czy podatek inaczej nazwany? Nie ma.

# członek

29.10.2018 15:10

Ciekawe kiedy odblokują wykup mieszkań komunalnych. W moim bloku jest może 2-3 mieszkania nie wykupione i ich obsługa kosztuję więcej niż jest płacony czynsz. Blokada możliwości wykupu była wiadoma w jakim celu.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break