REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Chamstwo i brak empatii w komunikacji miejskiej
REKLAMA

Osoby o kulach stoją. Reszta czyta.
Fot. czytelniczka Ania


REKLAMA

Chamstwo i brak empatii w komunikacji miejskiej

Autobus, tramwaj, pociąg czy metro, zwłaszcza w godzinach szczytu, to tłok, ścisk i - niestety - różna kultura osobista pasażerów. Jak się zatem zachować, by wszystkim podróżowało się przyjemniej?

REKLAMA

- Codziennie rano jadę tramwajem na Młociny z trzyletnim dzieckiem, które wiozę do żłobka. Zwykle staję obok miejsc oznaczonych "rodzic z dzieckiem/osoba starsza". Nie każę nikomu ustępować, nie napraszam się, nie atakuję nikogo, nie odzywam się. Zwyczajnie liczę na ludzki gest zrozumienia i solidarności, że nie jest łatwo i bezpiecznie tak jechać. Przez ferie problemu nie było, a dziś na jednym siedzeniu facet w średnim wieku gra na telefonie. Udaje, że mnie nie widzi. Jakiś starszy pan zwrócił mu uwagę, to popatrzył tępo na niego, na mnie, i grał dalej. Na drugim siedzeniu młodziutka dziewczyna podziwia piękno Tarchomina przez okno. Po zwróceniu uwagi wstała bez słowa z wielce obrażoną miną. (...) Będąc małolatem ani ja, ani koledzy aniołkami nie byliśmy, ale każdy wiedział, że jak do autobusu czy tramwaju wszedł ktoś starszy lub z dzieckiem, to natychmiast się wstawało i ustępowało. Tak było w Warszawie kiedyś, to się wynosiło z domu i to było zakodowane i normalne. Tak samo jak z wsiadaniem. Czeka się, aż ludzie wysiądą i dopiero się wsiada, a nie przepycha i taranuje sąsiadów z walce o miejsce (...) - napisał pan Marcin na facebookowej grupie dla mieszkańców "Białołęka - platforma sąsiedzka", czym wywołał olbrzymią dyskusję.

Zero empatii

- Jeszcze za czasów 508 stałem całą drogę z Marymontu na Tarchomin z dzieckiem na rękach. Nikt się nawet nie ruszył. Niestety bez wyrobienia odruchu ustępowania za pacholęcych lat, później trudno o zmianę. Poza tym - często przytaczane przez młodzież - argumenty o tym, że "kupiłem bilet i należy mi się miejsce siedzące", pomijam zawsze milczeniem - odpowiedział jeden z facebookowiczów.

- Niedawno zapomniałam się rozmawiając przez telefon w metrze i podniosłam głos. Pewna pani bardzo nieprzyjemnym tonem zapytała, czy nikt mnie nie wychował. A przecież wystarczyło kulturalnie zwrócić uwagę. Ja od razu ściszyłam głos i nie mam z tym problemu - zauważa Ewa. - Wsiadając do autobusu jedną ręką pcham wózek ze starszą córką, młodszą dwulatkę mam na ręku i tylko raz ktoś mnie przepuścił, żebym weszła jako pierwsza i raz ktoś się zapytał, czy mi pomóc. A przy wysiadaniu zawsze muszę się przebijać przez ludzi pchających się do autobusu - pisze Marysia.

- Gdy czuję się źle, a zdarza się to ze względu na moje zdrowie, nie jestem w stanie ustać. Karcący wzrok starszej osoby, oczekującej ustąpienia miejsca, jest bardzo nieprzyjemny, a naprawdę czasem nie jestem na siłach, by to zrobić. Pamiętajmy, że i młodzi i starsi mają różne możliwości i stany. Nie zawsze musi to świadczyć o braku wychowania - przekonuje Patrycja.

Savoir-vivre podróżowania

Pod wpisem zamieszczono setki(!) komentarzy. Internauci przekonywali się wzajemnie o zasadach, jakie powinny obowiązywać w komunikacji miejskiej - co pasażerom wolno a czego absolutnie nie wypada. Najczęściej wskazywali, że:

1. Pierwszeństwo mają osoby wychodzące. Dopiero po ich wyjściu, do pojazdu powinny wejść osoby zainteresowane jazdą.

2. Jedzenie i picie w środkach komunikacji to przejaw złego wychowania. Nie każdy musi tolerować zapach twojego ulubionego kebaba. Poza tym nietrudno o ubrudzenie innych pasażerów podczas nagłego hamowania.

3. Plecaki i wysoko zawieszone na ramieniu torby - ściągamy. Pamiętajmy, że stojący przy nas współpasażerowie są różnego wzrostu i z pewnością nie jest im przyjemnie oberwać po twarzy klamrą torby lub wypełnionym po brzegi twardym plecakiem.

4. Miejsca dla kobiet ciężarnych, rodziców z dzieckiem czy osób niepełnosprawnych są przeznaczone właśnie dla nich. Ustąpienie miejsca takiej osobie to nie kwestia dobrej woli, ale przede wszystkim obowiązek.

5. Nie stójmy przy drzwiach, jeśli w autobusie nie jest bardzo tłoczno. Utrudnia to wsiadanie i wysiadanie.

6. Gdy czytamy gazetę, to nie rozkładajmy jej nad czyjąś głową. Naruszamy tym samym czyjąś strefę nietykalności i zapewne sami byśmy tego nie chcieli.

7. Kiedy rozmawiamy przez telefon, starajmy się robić to na tyle dyskretnie, żeby nikomu nie zakłócać jazdy.

8. Jeśli czujemy się źle, bo np. chorujemy, to nie bójmy się poprosić o ustąpienie miejsca siedzącego.

9. Bądźmy wyczuleni, by pomagać innym - pomóc wsiąść czy wysiąść matce z wózkiem dziecięcym albo osobie o kulach nie powinno być dla nas problemem. Jednym słowem - pomagajmy, nie bądźmy obojętni.

Co jeszcze warto dodać?

(DB)


LINKI SPONSOROWANE
  • Poleć
  • Udostępnij
  • Polub Tu StolicaREKLAMA

12.02.2018 12:17 #romek55
Niektórzy ludzie są roszczeniowi. Nie wiedzą, że inni nie maja obowiązku wstawać, bo płacą 1200 zł bilet za rok lub więcej. Mają też takie samo prawo usiąść jeśli chcą, mogą też się gorzej czuć lub nie i wcale nie muszą wstawać. Małe dzieci i starzy ludzie jeżdżą bezpłatnie, więc nie powinni uważać, że coś im się należy z automatu, tylko dlatego, że maja taki wiek, bo płacą za nich właśnie Ci co czasem siedzą i w biletach i w podatkach. To podaje też punkt widzenia z drugiej strony, a nie tylko roszczeniowych buców. Bo te najstarsze Panie są najbardziej kulturalne i nigdy taka pani z mojego doświadczenia nie musiała prosić o miejsce, zawsze ktoś jej ustępował. Najgorsze są baby po 50 i 60 które wychodzą z targu lub galerii i chrząkają i móia na głos jacy to ludzie nieuprzejmi bo nie ustąpili jej przez 2 przystanki miejsca. To dopiero brak kultury wyzywać kogoś na cały głos.
12.02.2018 12:24 #Nie rób kichy
Romek, Ty tak na poważnie?
12.02.2018 19:16 #Kacpeross
Ktoś chce ustąpić to ustępuje, jeżeli wstaję o 5 na uczelnię i wracam zmęczony po 17 to szczerze mam to gdzieś czy jakaś babcia z 5 siatkami z targu chce usiąść czy jakiś małolat z plecakiem którego nawet nie zdejmie i się o wszystkich ociera. Zazwyczaj ustępuje starszym osobom, które 10 razy dziękują ale są różne sytuacje :)
12.02.2018 20:56 #Kobieta
#romek55 nie wiem ile masz lat ale nie obrażaj kobiet 50 i60 letnich że są najgorszymi babami....też kiedyś będziesz w tym wieku i ciekawe czy będzie Ci przyjemnie jak ktoś Ci powie stary dziad...
12.02.2018 21:15 maxplastic
Z większością się zgodzę, ale kwestia jazdy z małym dzieckiem do przedszkola jest dyskusyjna. Gdy matka stoi z dzieckiem, tzn ono stoi i trzyma się obok niej to może nie jest to najlepsze wyjście, zwłaszcza w tłoku, ale gdybym jej ustąpił miejsca to jak ma to wyglądać - ona usiądzie z nim na kolanach? To znowu nie jest zbyt bezpieczne, bo w przypadku nagłego hamowania to dziecko może polecieć tak samo albo i bardziej, gdyby stało, a po drugie nie jest to zbyt wygodne dla tej matki i pasażerów dookoła, bo może kopnąć, ubrudzić czy po prostu czasem zabiera miejsce. A jeśli matka posadzi dziecko i będzie przy nim stała to jakoś nie jestem przekonany, ale może jestem egoistą, bo pewnie to dziecko sobie jeszcze posiedzi, poleży i pośpi w przedszkolu, a ja w pracy stoję i chodzę przez 7, 8 albo i 10 godzin, a potem jeszcze muszę wrócić z centrum. Także dziękuje, przynajmniej rano bym sobie posiedział i poczytał książkę. O starszych i kobietach w ciąży nie mówię, zgoda, aczkolwiek to jeżdżenie o 8 rano na zakupy z tymi wózeczkami potrafi irytować, wysiadanie i wsiadanie czy rozmowy przez telefon powinny być oczywiste. Ja staram się w ogóle nie rozmawiać w komunikacji, ale to może bardziej wynika z poczucia prywatności, żeby nikt nie słyszał, a dobry obyczaj jest tu na drugim miejscu.

  Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych (tj. adresu IP, który zapisze się automatycznie) przez Echo Media Plus sp. z o.o. z siedzibą w Legionowie, ul. Wspólna 3.
Niniejsza zgoda jest warunkiem koniecznym do skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
Dane osobowe są przetwarzane w sposób zapewniający ich bezpieczeństwo i poufność. Z Inspektorem Ochrony Danych można kontaktować się mailowo pod adresem poczty elektronicznej: rodo@gazetaecho.pl.
Dane osobowe są przetwarzane wyłącznie w zakresie celu ich podania, tj. skomentowania artykułu i/lub opublikowania posta na forum portalu tustolica.pl.
W tym wypadku nie jest możliwe wycofanie zgody na przetwarzanie danych osobowych w postaci adresu IP.
Mają Państwo prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w zakresie naruszenia prawa do ochrony danych osobowych lub innych praw przyznanych na mocy RODO.

komentarz: 


Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać pogrubienie i wpisz [b].
Na końcu pogrubienia wpisz [/b].
Ustaw kursor w miejscu, gdzie ma się zaczynać kursywa i wpisz [i].
Na końcu kursywy wpisz [/i].
 Kliknij na ikonkę, która chcesz wstawić w treści w miejscu kursora: 
adres url:
tytuł: 
adres e-mail:
tytuł: 

nick: 
hasło: 
powtórz hasło: 
e-mail: 
data urodzenia: 
płeć: 

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ogłoszenia drobne

Usługi motoryzacyjne
 Holowanie 513-606-666

Zdrowie i Uroda
 Praktyka stomatologiczna STOMAPOL ul. Myśliborska 18 lok 44 www.stomapol.eu godziny otwarcia 9-19 pn-pt oraz soboty 9-14. TELEFON RECEPCJI 22 394 70 75 Placówka prowadzi leczenie zachowawcze, endodontyczne, protetyczne, implantologiczne, zabiegi z zakresu medycyny estetycznej, protezy zdejmowane(ponad 20 typów), specjalista pedodoncji przyjmuje w czwartki po godzinie 15 tej. Wybielanie zębów, szyny nagryzowe, reperacje protez, licówki, rekonstrukcje zębów W placówce przyjmuje zespół 4 lekarzy stomatologii, praktyka istnieje ponad 20 lat. Bliższe informacje są dostępne na stronie www.stomapol.eu lub na facebooku stomapol.

Wypoczynek
 Sylwester w Bartlowiźnie nad Biebrzą 29.12.2018 - 1.01.2019 Sobota, 29 grudnia od 14:00 - przyjazd i zakwaterowanie 18:00 - kolacja regionalna Niedziela, 30 grudnia 8:00 - 10:00 -śniadanie 11.00- 13.30 - W poszukiwaniu tropów biebrzańskiego zwierzyńca - autokarowa wyprawa na Bagna z przewodnikami 14:00- obiad w Dworze Bartla 20:00 - rozgrzewka przed Sylwestrem - kolacja, muzyczne przeboje Poniedziałek, 31 grudnia 8:00 - 10:00 -śniadanie 10.30 - Wycieczka do Twierdzy Osowiec 14.00 - obiad grillowy w Altanie nad brzegiem Biebrzy 20.00 Bal Sylwestrowy - oprawa muzyczna DJ Kriss ,pokaz sztucznych ogni, bogate menu, 0,5l alkoholu na parę Wtorek, 1 styczeń Śniadanie Noworoczne wyjazd Cennik: Pakiet Sylwestrowy - koszt 830 zł/os. w pokoju 2 osobowym Dopłata do pokoju 1os. - 100 zł www.biebrza.com.pl Rezerwacja: recepcja@biebrza.com.pl Tel: 85 738 06 30 do 32 Kom.502 772 594 Dla naszych Gości bezpłatnie: Sauna, Jacuzzi, Sala fitnes Bilard, ping pong Wi-Fi, Parking.

Różne
 Zaopiekujemy się starszą, samotną osobą, chętnie z Żoliborza, Bielan, tel. 669-969-116


TU dodaj swoje ogłoszenie
ZA DARMO w necie
ZA GROSZE w gazetach lokalnych
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
© WSZYSTKIE PRAWA ZASTRZEŻONE
Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszego serwisu do indywidualnych zachowań użytkowni­ków. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. Ustawienia dotyczące cookies można zmienić w przeglądarce. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
REKLAMA
REKLAMA