REKLAMA

Bemowo

historia »

 

Budują szkołę muzyczną tu, gdzie Chopin pożegnał się z Warszawą

  19 października 2012

alt='Budują szkołę muzyczną tu, gdzie Chopin pożegnał się z Warszawą'

Co może łączyć słynnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina z naszą młodą dzielnicą? Wydawałoby się, że nic. A jednak. To właśnie na terenie dzisiejszego Bemowa zatrzymał się on po raz ostatni opuszczając na zawsze Warszawę.

REKLAMA

Przy ulicy Połczyńskiej 56 mieści się budynek, który przed kilkoma wiekami pełnił odmienną od dzisiejszej funkcję. W XVI wieku zaczęły się pojawiać pierwsze wzmianki o działającej w nim karczmie, którą z czasem, od koloru tynku pokrywającego budynek, zaczęto nazywać żółtą. W zajeździe tym zatrzymywała się między innymi szlachta przybywająca na pobliskie pola elekcyjne. W XIX wieku w karczmie funkcjonowała stacja omnibusów pocztowych. Ówcześnie usługi pocztowe polegały nie tylko na przewozie listów i paczek, ale także pasażerów.

Zawitał i Chopin

Zgodnie z XIX-wiecznym zwyczajem, osoba opuszczająca na długo Warszawę była odprowadzana przez przyjaciół aż za rogatki do podmiejskich zajazdów. Zwyczaj ten był znany także przyjaciołom Fryderyka Chopina. 2 listopada 1830 roku, kiedy to dwudziestoletni kompozytor wyruszył z Pałacu Czapskich przy Krakowskim Przedmieściu w podróż do Wiednia, jego przyjaciele wraz z nauczycielem Józefem Elsnerem postanowili towarzyszyć mu w pierwszym etapie podróży. Józef Elsner przygotował nawet na tę okazję specjalną kantatę "Zrodzony w polskiej krainie" - na cześć swojego najzdolniejszego ucznia.

Obecnie przy ulicy Połczyńskiej 56 trwa budowa koncertowego centrum edukacji muzycznej wraz z infrastrukturą.
Po minięciu rogatek wolskich przy ulicy Chłodnej Chopin dotarł wraz z towarzyszami na pierwszy postój właśnie do Żółtej Karczmy. Oczekiwał w niej na przyjazd omnibusa pocztowego. Następnego dnia przyjechał do Kalisza, a 5 listopada na zawsze opuścił ojczysty kraj.

W dwudziestoleciu międzywojennym w Żółtej Karczmie umiejscowiono szkołę, która przerwała swoją działalność podczas II wojny światowej. W 1945 roku po gruntownym remoncie budynek zatracił wszelkie podobieństwo do swojego pierwotnego wyglądu. W dawnej Żółtej Karczmie znów zaczęła funkcjonować szkoła podstawowa, a przez pewien czas także Technikum Ceramiczne.

Kup bilet

Powrót do korzeni

W sierpniu 2009 roku na mocy umowy zawartej pomiędzy Skarbem Państwa a Warszawą, przekazano na rzecz Skarbu Państwa jedenaście nieruchomości, w tym posiadłość przy ulicy Połczyńskiej 56. W zamian za to Warszawa zyskała prawa do zabudowanej nieruchomości położonej przy placu Starynkiewicza i ulicy Nowolipie. W tym samym roku Skarb Państwa przekazał Żółtą Karczmę w trwały zarząd na czas nieoznaczony na rzecz Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina z siedzibą w Warszawie przy ulicy Bednarskiej 11.

Obecnie przy ulicy Połczyńskiej 56 trwa budowa koncertowego centrum edukacji muzycznej wraz z infrastrukturą. Inwestor przewiduje utworzenie szkoły muzycznej II stopnia dla ok. 500 uczniów oraz sali koncertowej dla ok. 400 osób.

Jak widać krótka przygoda Fryderyka Chopina z Bemowem zaowocowała - po niespełna 200 latach - utworzeniem szkoły muzycznej w miejscu jego pożegnania z Warszawą.

Paweł Rafalski
radny dzielnicy Bemowo

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe