REKLAMA

Bemowo

Nie tylko na Bemowie

 

Mało wody w Wiśle - czy grozi nam susza?

  18 października 2012

alt='Mało wody w Wiśle - czy grozi nam susza?'
fot. Maciej Szejnowicz

Kolejny miesiąc utrzymuje się niski poziom wody w Wiśle. Ma zacząć jej przybywać, ale jeszcze w pierwszych dniach października Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podawał stan wody w Warszawie - 72 cm. Poziom wody w górze rzeki, np. pod Sandomierzem, klasyfikowany był jako "poniżej minimum". W Małopolsce wyschły studnie, w wyniku czego kilka tysięcy gospodarstw zostało pozbawionych wody. Sytuację ratowały beczkowozy.

REKLAMA

Jak zwykle w takich sytuacjach rząd postanowił zdementować pogłoski o zagrożeniu suszą. Na specjalnej konferencji prasowej wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski poinformował, że w Polsce nie ma problemów z zaopatrzeniem w wodę. Nie przejął się wypowiedziami towarzyszących mu naukowców z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którzy tłumaczyli, dlaczego w Polsce, w związku ze zmianami klimatu, pojawiła się susza. Naukowcy ostrzegali, że "ze względu na duże niedobory zasobów wodnych, i to na dużym obszarze, proces ich odbudowy może być utrudniony i długotrwały". Rząd niestety nie ma strategii walki z niedoborem wody. Zasoby wody pitnej w Polsce osiągnęły poziom zasobów w Egipcie. Prof. Maciej Zalewski, szef Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN, apeluje o opracowanie strategii, obejmującej m.in. retencjonowanie nadmiaru wody zimowej.

W dementowanie antyrządowych pogłosek o zagrożeniu suszą aktywnie włączyła się wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej Hanna Gronkiewicz-Waltz. Już w sierpniu pani prezydent odkryła wielki podziemny zbiornik wody, co spowodowało zalanie budowy stacji metra Powiśle. Udało jej się wtedy upiec dwie pieczenie: przy okazji unieszkodliwiła, zbudowany przez znienawidzonego poprzednika, tunel Wisłostrady, bez którego nie sposób sobie dziś wyobrazić życia w mieście. Teraz odkryła kolejny podziemny ciek wodny na budowie metra (nieżyczliwi twierdzą, że budowniczy metra po prostu posiekali rury doprowadzające wodę).

Nic tak nie podwyższa morale mieszkańców, jak brak szacunku do wody, demonstrowany przez fachowców.
Mieszkańcy śródmiejskich kamienic, których trzeba było wysiedlać w związku z zagrożeniem katastrofą budowlaną, użytkownicy sklepów i biurowców w środku miasta, pozbawieni centralnego ogrzewania, jednym słowem: wszyscy, zapamiętają, że w Warszawie wody nie brakuje.

Panią prezydent dzielnie wspomaga Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. MPWiK codziennie dokonuje kilku napraw sieci, planowych i awaryjnych. Nic tak nie podwyższa morale mieszkańców, jak brak szacunku do wody, demonstrowany przez fachowców. Cieknący hydrant, złączki rur okręcane szmatami, z których leje się woda - to obrazki z niedawnej naprawy instalacji wodnej na ul. Wrocławskiej (przy bazarku). Wszędzie było pełno wody. Mieszkańcy sąsiednich domów mogli sobie na nią tylko popatrzeć.

Maciej Białecki
były wiceburmistrz Pragi Południe (2002-2004) i radny sejmiku mazowieckiego (2002-2006)

 

REKLAMA

Komentarze (2)

# montmarczyk

19.10.2012 23:03

Wszelkie rekordy nieudolności są właśnie przekraczane w Alejach Niepodległości po stronie zachodniej pomiędzy Rakowiecką i Narbutta. Od 1 września pas zieleni (sam w sobie curiosum i znamienite świadectwo kretynizmu architektów terenów zielonych w tym nieszczęsnym mieście) wraz z fenomenalnie wyliczonym parkingiem "przyjezdniowym" rozkopywany jest po raz DZIEWIĄTY.
Jest to wynik rekordowy, lepszy od wygrania przez "naszprycowanego" Lance Armstronga siedmiu Tour de France. Ciekawe co muszą brać nasi znamienici myśliciele miastowi i dzielnicowi, żeby osiągnąć taki wynik.

# jaka

25.10.2012 00:44

jaka susza.. ludzie
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025