ZTM proponuje: 105 skrócone, powrót 106
5 grudnia 2019
Co przedłużenie metra pod Górczewską ma wspólnego z autobusem jadącym Połczyńską i Wolską? Wraca dyskusja o popularnej linii obsługującej Jelonki i Odolany.
105 działa jako linia łącząca rejon Lazurowej ze ścisłym centrum Warszawy od końca lat 50. Trasa zmieniała się od tego czasu wielokrotnie, jednak zawsze wiodła z zachodniego skraju Jelonek i kończyła się w pobliżu Dworca Centralnego. W 2009 roku Zarząd Transportu Miejskiego skierował 105 na trasę uznawaną przez wielu pasażerów za najlepszą: ze Starego Bemowa ulicami Kaliskiego, Lazurową, Połczyńską, Wolską, Kasprzaka, Prostą, Świętokrzyską, Plater, Al. Jerozolimskimi i Bracką na pl. Trzech Krzyży. Dziś autobus kursuje na Powiśle, ale już w kwietniu trasa może zostać skrócona.
ZTM proponuje
Na pierwszy rzut oka 105 nie ma nic wspólnego z otwarciem stacji metra Płocka, Młynów i Księcia Janusza. ZTM chce jednak skorzystać z okazji i po raz kolejny omówić z pasażerami propozycję skrócenia trasy do ronda Daszyńskiego. Problem tłoku miałyby rozwiązać dodatkowe poranne kursy dla Odolan, rozpoczynające się przy Cmentarzu Wolskim. W porannym szczycie autobusy kursowałyby z Jelonek co 5 minut, zaś na odcinku Cm. Wolski - Rondo Daszyńskiego co 2-3 minuty. W szczycie popołudniowym 105 odjeżdżałoby (już bez kursów "odolańskich") zawsze co 4 minuty, a poza szczytem - co 10 minut.
Za dojazd na Powiśle odpowiedzialne byłoby reaktywowane 106. Trasa wiodłaby z Młynowa przez Płocką, Wolską, Skierniewicką, Siedmiogrodzką, Grzybowską, Królewską, Krakowskie Przedmieście, Tamkę i Dobrą do pętli Browarna. Jak łatwo zauważyć, autobus przejąłby najbardziej zakorkowany odcinek trasy 105, na czele z Tamką. Kursy w godzinach szczytu porannego odbywałyby się co 10 minut, popołudniowego - co 12 minut, poza szczytem i w weekendy - co 15 minut.
Przed nami konsultacje
Konsultacje w sprawie nowych tras autobusów na Woli i Bemowie rozpoczną się 10 grudnia od czatu z Wiesławem Witkiem, dyrektorem Zarządu Transportu Miejskiego. Swoje uwagi można zgłaszać także drogą mailową na adres konsultacje@ztm.waw.pl. W przyszłym roku odbędą się spotkania konsultacyjne na Woli, Bemowie i w Śródmieściu. Zespół ZTM będzie dostępny do rozmowy w cztery oczy, prowadzonej nad wydrukowanymi na dużych arkuszach mapami proponowanych zmian. Opinie będą zbierane do 9 lutego.
(dg)