Znacie Klub "Kołatka"? Atrakcje dla małych i dużych
7 kwietnia 2014
Skąd pochodzi nazwa, nikt już dobrze nie pamięta, bo klub powstał ponad 30 lat temu. Prawdopodobnie po prostu od "kołatania" w drzwi, które było udziałem mieszkańców odwiedzających klub. To taka miejscowa legenda...
Klubik pomaga w nauce
- W klubiku prowadzimy zajęcia z bajkoterapii, treningu umysłu, czyli ćwiczeń wspomagających lepsze przyswajanie wiedzy, zapamiętywanie oraz z dydaktyki, czyli pomocy w nauce przedmiotów szkolnych - wylicza Małgorzata Kryszyłowicz, kierowniczka placówki. - Nigdy jednak nie realizujemy sztywno programu.
Małgosia, 8 lat
Przychodzę do klubiku świetlicowego. Mamy trening umysłu, zajęcia plastyczne, na których rysujemy różne rzeczy. Ostatnio robiliśmy maski na karnawał. Co mi się tu najbardziej podoba? Ciocia Małgosia! Jest miła, kochana, pomocna, sympatyczna i mądra.
Do klubiku przychodzą głównie dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 28. Większość z nich właśnie stamtąd się zna. Panie z "Kołatki", zwane przez podopiecznych "ciociami", same przyprowadzają je ze szkoły.
Zuzia, 8 lat
Bawię się tu z moimi koleżankami i kolegami, bo przychodzi tu kilka osób z mojej klasy. Czasem robimy kulki z gazet i się rzucamy. A na zajęciach gramy na przykład w taką grę, która polega na zgadywaniu wymyślonego wyrazu. Zgadujemy poszczególne literki. Jak ktoś nie zgadnie, to rysuje główkę. Potem następną. A na końcu czeka rekin i wtedy jest koniec gry.
- Często po prostu pomagamy w nauce, gdy któreś z dzieci ma jakiś kłopot. Zwracamy uwagę na zasady dobrego wychowania, dużo rozmawiamy z dziećmi - mówi Jadwiga Krawczyk, koordynatorka działalności społeczno-oświatowo-kulturalnej RSM "Praga".
Integracja sąsiedzka
- Zależy nam na tym, by ludzie mogli się tutaj poznać. W dzisiejszych czasach sąsiedzi z jednej klatki często się w ogóle nie znają - mówi dalej pani Jadwiga. - To duży problem społeczny. Szczególnie starsze samotne osoby nie mają na kogo liczyć w trudnych sytuacjach.
Patrycja, 8 lat
Przychodzę już drugi rok. W poniedziałek chodzimy do szkoły rano. Ciocia nas odbiera o 12.30 i mamy zajęcia plastyczne. Robiliśmy fajne maski na bal przebierańców. We wtorek też idziemy na lekcje rano, potem ciocia nas odbiera, odrabiamy lekcje, a potem mamy zumbę. W pozostałe dni mamy jeszcze bajkoterapię, czyli oglądamy jakiś film, a potem rozmawiamy o nim i rysujemy wybrane sceny.
To nie wszystko. "Kołatka" jest jednym z czterech klubów osiedlowych Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej "Praga". Spółdzielnia współpracuje z lokalnymi instytucjami i organizacjami, współorganizuje festyny i kiermasze m.in. w parku Wiecha np. festyn z okazji Dnia Dziecka i Kiermasz Bożonarodzeniowy. Razem z urzędem dzielnicy i Spółdzielnią Mieszkaniową "Bródno" organizuje turnieje piłki nożnej, tenisa stołowego, koszykówki i siatkówki.
Co jeszcze? - Od wielu lat organizujemy dla naszych mieszkańców kilkudniowe wycieczki krajoznawcze, które cieszą się dużym zainteresowaniem - opowiada Jadwiga Krawczyk. - W ubiegłym roku wycieczka przebiegała pod hasłem "Śladami dinozaurów", podczas niej zwiedziliśmy słynny park w Bałtowie. W tym roku planujemy czterodniową wycieczkę w okolice Suchej Beskidzkiej i Zakopanego.
Kontakt: ul. Kołowa 2, tel. 22 679-75-85, e-mail: kolatka@rsmpraga.pl.
kz