Zmarł prof. Witold Kieżun, honorowy obywatel Warszawy
14 czerwca 2021
Profesor ekonomii i powstaniec warszawski zmarł w wieku 99 lat.
Witold Kieżun urodził się w 1922 roku w Wilnie, ale już jako dziewięciolatek - po śmierci ojca - przeniósł się z matką do Warszawy. Ukończył Gimnazjum i Liceum im. ks. Józefa Poniatowskiego.
Witold Kieżun - powstaniec warszawski
Podczas niemieckiej okupacji Witold Kieżun pracował jako szklarz, równocześnie uczestnicząc w tajnym nauczaniu. Po zdobyciu dyplomu technika inżyniera w Szkole Budowy Maszyn i Elektrotechniki rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Warszawskim.
Służył w kompanii łączności Zgrupowania Pułku Baszta, a następnie w batalionie "Gustaw" Armii Krajowej. Walczył w powstaniu warszawskim, uczestnicząc m.in. w akcji zdobycia Poczty Głównej na pl. Napoleona i komendy policji na Krakowskim Przedmieściu.
Witold Kieżun - biografia powojenna
Po upadku powstania uciekł z niemieckiego transportu, przedostał się do Krakowa i nawiązał kontakt z małopolskimi niedobitkami AK, ale w 1945 roku dostał się w ręce Sowietów. Został zesłany do łagru w Turkmenistanie, gdzie chorował na beri-beri, tyfus i zapalenie płuc. Do Polski wrócił na mocy amnestii udzielonej przez stalinistów.
Po wyjściu na wolność Witold Kieżun ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim i wstąpił do Stronnictwa Demokratycznego. W 1964 uzyskał stopień doktora w Szkole Głównej Planowania i Statystyki, pięć lat później habilitował się, a w 1975 roku otrzymał tytuł naukowy profesora. W latach 70. pracował w Polskiej Akademii Nauk i na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 80. otrzymał zgodę na wyjazd do USA i Kanady; wykładał na Temple University w Filadelfii i Uniwersytecie w Montrealu.
Po powrocie do Polski prof. Kieżun wykładał w Akademii Leona Koźmińskiego. Był kawalerem Orderu Wojennego Virtuti Militari i honorowym obywatelem Warszawy.
(dg)