Prowadzili konsultacje społeczne w czasie... meczu ze Słowacją
15 czerwca 2021
Dlaczego w organizowanych przez urząd miasta konsultacjach bierze udział tak mało osób? Oto jedno z wyjaśnień.
Konsultacje społeczne z udziałem pięciu czy dziesięciu osób były standardem jeszcze przed wprowadzeniem stanu epidemii. Wielokrotnie zdarzało się, że na rozmowach z przedstawicielami Zarządu Zieleni, dotyczącymi zazieleniania wybranych ulic Warszawy, stawiało się po kilku mieszkańców - zazwyczaj tych samych na każdym spotkaniu.
Konsultacje (dosłownie) wirtualne
Wyjątkiem od reguły były spotkania z Zarządem Transportu Miejskiego, organizowane przed otwarciem nowego odcinka linii metra czy fragmentu torowiska tramwajowego. W ostatnich latach przed stanem epidemii odbywały się one w formie konsultacji przy stoliku, w czteroosobowych grupach. Terminy dyżurów były dobrane tak, że praktycznie każdego dnia pracownicy ZTM rozmawiali z pasażerami przez kilka godzin bez przerwy.
W ubiegłym roku konsultacje przeniosły się w całości do internetu, co teoretycznie powinno poprawić frekwencję także na spotkaniach dotyczących zieleni, planów zagospodarowania przestrzennego czy programów socjalnych. Szybko okazało się, że warszawscy urzędnicy nadal nie potrafią wybrać terminu na tyle dogodnego, by zachęcić do rozmowy kilkadziesiąt osób. Prawdziwy rekord absurdu pobiły konsultacje programu "Sportowo blisko domu", które odbywały się równolegle z meczem Polaków na mistrzostwach Europy.
Konsultacje w czasie meczu
O tym, że piłka nożna jest najpopularniejszym sportem w Polsce, przyciągającym przez telewizory i ekrany komputerów miliony, wiedzą wszyscy. W poniedziałek 14 czerwca nasza reprezentacja rozegrała pierwszy od czerwca 2016 roku mecz na mistrzostwach Europy. Zainteresowanie spotkaniem ze Słowacją było tak ogromne, że wiele osób postanowiło skończyć pracę wcześniej i już około godz. 15:00 główne ulice Warszawy stały w korkach.
O godz. 17:00 tysiące warszawiaków siedziało już przed telewizorami i komputerami, oglądając przedmeczowe wywiady z byłymi trenerami i piłkarzami. Dokładnie w tym samym czasie urzędnicy rozpoczęli konsultacje społeczne na YouTube i platformie Zoom. W trakcie pierwszej połowy meczu rozmowę o programie "Sportowo blisko domu" oglądało około dziesięciu osób.
Sportowo blisko domu
- Chcemy rozwijać aktywność fizyczną mieszkańców Warszawy i zachęcać wszystkich do jej częstego uprawiania w odpowiednio wybranej dla siebie formie - czytamy w opisie konsultacji. - Aby to osiągnąć, przygotowaliśmy program "Sportowo blisko domu do 2025 roku". Projekt programu i więcej informacji znajduje się TUTAJ. Konsultacje społeczne trwają do 25 czerwca.
(dg)