REKLAMA

Żoliborz

kultura »

 

Muzeum Wojska Polskiego pokieruje generał. Wcześniej nie pracował w muzeach

  21 lutego 2024

alt='Muzeum Wojska Polskiego pokieruje generał. Wcześniej nie pracował w muzeach'
Fot. A. Uriasz, źródło: Muzeum Wojska Polskiego

Nowym dyrektorem Muzeum Wojska Polskiego działającego na Cytadeli został generał dywizji w stanie spoczynku, prof. Bogusław Pacek. Choć nie pracował nigdy w muzealnictwie, będzie odpowiadał za przygotowanie stałej wystawy, która ma przyciągnąć na Żoliborz setki tysięcy odwiedzających.

REKLAMA

Nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego została otwarta na Cytadeli w sierpniu. Jak czytamy na stronie instytucji, powstał nowoczesny pawilon, który wykorzystuje najnowsze możliwości techniczne i rozwiązania architektoniczne, nawiązując jednocześnie do historycznych form i polskich tradycji wojskowych.

Nowe Muzeum Wojska Polskiego

"Stanowi on godną oprawę dla bogatych zbiorów i siedzibę Muzeum na miarę XXI wieku. Dlaczego OC w Warszawie jest takie drogie? Dlaczego OC w Warszawie jest takie drogie?
OC w Warszawie kosztuje znacznie więcej niż w mniejszych miejscowościach. Różnica jest naprawdę spora - nawet kilkaset złotych w skali roku! Gdzie tkwi źródło tych dysproporcji? Jakie czynniki determinują wysokość składek OC w stolicy? Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o przyczynach wyższych składek OC w stolicy.
Poza salami ekspozycyjnymi, znajdują się w nim magazyn eksponatów oraz nowoczesne sale multimedialne i konferencyjne, dzięki którym Muzeum oferuje wydarzenia kulturalne i zajęcia edukacyjne" - czytamy.

W latach 1933-1939 i 1946-2023 Muzeum Wojska Polskiego działało w skrzydle gmachu Muzeum Narodowego w Al. Jerozolimskich. Obecnie na Cytadeli można oglądać wystawę inauguracyjną "1000 lat chwały oręża polskiego". Bilet normalny kosztuje 35 zł, ulgowy - 25 zł.

Wstąp do księgarni

Generał został dyrektorem

Nowym dyrektorem muzeum został właśnie Bogusław Pacek, profesor nauk społecznych, doktor habilitowany nauk wojskowych, generał dywizji w stanie spoczynku. Studiował filologię na Uniwersytecie Gdańskim, od 1979 roku był zawodowym żołnierzem Wojska Polskiego. W latach 2003-2006 pełnił funkcję komendanta głównego Żandarmerii Wojskowej.

Prof. Pacek był również zastępcą dowódcy misji wojskowej państw Unii Europejskiej w Afryce Środkowej i Czadzie, a w latach 2012-2014 oraz w 2015 roku kierował Akademią Obrony Narodowej jako komendant-rektor. W ostatnich latach skupiał się na działalności w organizacjach proobronnych, pisaniu książek i pracy naukowej.

Dominik Gadomski

.
 

REKLAMA

Komentarze (2)

# Andrzej Andrzejewski

24.02.2024 23:28

Gen. Bogusław Pacek był funkcjonariuszem komunistycznej bezpieki (oficerem WSW), którą w 1943 r. założyli sowieccy okupanci, i która nieprzerwanie aż do 1990 r. brała czynny udział w politycznych represjach i fałszowaniu historii Polski. Powołanie Packa na stanowisko dyrektora Muzeum Wojska Polskiego jest skandalem, wręcz prowokacją!
Tradycja oręża polskiego jest tak wielka i tak stara jak nasza tysiącletnia historia. Są w niej zwycięstwa, są i klęski, ale nie może w niej być zdrady narodowej, którą było WSW -wojskowe komunistyczne sluzby Moskwie. LWP i WSW, do których należał Pacek, formował nasz wróg i najeźdźca Polski Rosja Sowiecka. Taki człowiek powinien dawno usunąć się w cień, a nie pchać się na afisz. Nie stanowi dobrego przykładu dla obecnych żołnierzy, wychowywanych w duchu patriotyzmu, w miłości do ojczyzny, miłości do Polski.
Ten człowiek będzie też dyrektorem Muzeum Katyńskiego (jako części Muzeum Wojska Polskiego), a przecież to WSW prześladowała Polaków za prawdę o Katyniu! Jawna prowokacja i skandal z tą nominacją

# Lucyna Patriotka

24.02.2024 23:47

W jakiś dziwny niezrozumiały sposób wybielono życiorys tego Pana.
Pacek należał do wojskowej komunistycznej bezpieki - był kapitanem w WSW, za wzorową pracę w stanie wojennym wychwalany, odznaczany i awansowany! Służył w pionie prewencji w Oddziale WSW Gdańsk w okresie stanu wojennego co wiązało się z udziałem w działaniach o charakterze represyjnym!
Muzeum Wojska Polskiego i nasze Wojsko Polskie nie zasługuje na tak wielkie upokorzenie, jakim jest nominacja żołnierza WSW na dyrektora Muzeum. Bardzo zły przykład dla polskiej młodzieży!
Macie nas Polaków za ślepych, głuchych i z zanikiem pamięci???
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuŻoliborz

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuŻoliborz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024