REKLAMA

Bemowo

drogi

 

Była na Górcach, będzie na Chrzanowie. Wraca ulica Żeńców

  9 listopada 2023

Była na Górcach, będzie na Chrzanowie. Wraca ulica Żeńców
To będzie nowa ulica Żeńców

Po kilkunastu latach na Bemowo wraca ulica Żeńców. Kiedyś była na Górcach, teraz będzie na Chrzanowie.

REKLAMA

Na Chrzanowie powstają nie tylko nowe osiedla, ale też ulice. To oznacza, że trzeba im będzie nadawać nazwy, by nie dublować istniejących adresów - przykładowo, aby nie było sytuacji, w której jakiś budynek ma adres "Szeligowska 35Z" albo "35XZ".

- Postanowiliśmy wykorzystać okazję, by wystąpić do rady miasta o nadanie nazw ulic nieprzypadkowych, ale związanych z Bemowem. Profilaktyka w zdrowiu gardła - jak unikać problemów laryngologicznych? Profilaktyka w zdrowiu gardła - jak unikać problemów laryngologicznych?
Co możesz zrobić, by zapobiegać chorobom gardła, chrypce i innym dolegliwościom, które utrudniają normalne funkcjonowanie?
Jedną z nich jest właśnie ulica Żeńców, która będzie przecznicą Szeligowskiej - mówi Jakub Gręziak, wiceburmistrz Bemowa.

- W ciągu ostatnich lat kilka nazw ulic zniknęło i nie ma po nich śladu. To między innymi Czakowa i Brzeżek. Chcemy, by wróciły na Bemowo. Będziemy starać się, by ulicę Brzeżek ulokować niedaleko Żeńców, tak jak to było kiedyś na Górcach - dodaje wiceburmistrz Karol Sobociński.

Żeńców, Brzeżek i Wieśniacza

Nazwy te faktycznie nie są przypadkowe. W czasie budowy trasy S8 zlikwidowana została enklawa starej zabudowy między ulicą Dywizjonu 303 a osiedlem Górce. To miejsce wyglądało jak skansen. Ulica Dywizjonu 303 nie miała nawierzchni, a posesje skąpane były w ogrodach. Parterowe domki, piętrowe kamieniczki, a także przedwojenne drewniane domki, uliczne pompy, gołębniki, warsztaty samochodowe, napowietrzna sieć elektryczna, a do tego tramwaj linii 20 kursujący po jednym torze z mijankami. To wszystko sprawiało wrażenie, że jesteśmy w zupełnie innym świecie. Właśnie tutaj były wąskie uliczki Wieśniacza (jej fragment zachował się na Górcach), kończący się na bocznicy kolejowej Brzeżek oraz jedyna posiadająca asfaltową nawierzchnię Żeńców. Dziś po tym świecie nie pozostał żaden ślad - ostatnie niedobitki zniknęły w 2008 roku podczas prac przy budowie ekspresówki.

Kup bilet

Co z Człuchowską?

To nie jedyne ulice, które znajdą się na Chrzanowie. Wśród nich będzie prawdopodobnie także Człuchowska, która jako naturalne przedłużenie połączy Lazurową z Szeligowską. Do tego powstaną jeszcze kolejne miejsca, którym warto będzie nadać patronów zasłużonych dla Bemowa, Warszawy i Polski.

- W trakcie procedowania przez duży ratusz jest także nadanie imienia Włodzimierza Strzyżewskiego dla głównej alei parku Górczewska łączącej ul. Raginisa z Czumy. Strzyżewski był nie tylko wynalazcą gry w ringo, ale także mieszkańcem naszej dzielnicy. Mam nadzieję, że niedługo tablice z jego nazwiskiem zostaną zamontowane w naszym parku - mówi Jakub Gręziak.

Formalności, formalności

Zanim jednak tabliczki z nazwą ul. Żeńców zostaną ustawione na Chrzanowie, sprawa musi przejść formalną procedurę. Nazwa najpierw trafiła do banku nazw, następnie została pozytywnie zaopiniowana przez Komisję Nazewnictwa Miejskiego. Biuro Geodezji i Katastru wysłało do przewodniczącego Jarosława Dąbrowskiego prośbę o wyrażenie opinii w sprawie tej nazwy przez Radę Dzielnicy Bemowo. Niezależnie od tego, jakie będzie stanowisko rajców, nazwę przegłosować musi Rada Warszawy. A to raczej formalność.

HK

.
 

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Najnowsze informacje na TuBemowo

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wakacje wrzesień i październik 2023
Wakacje wrzesień i październik 2023

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy