REKLAMA

Targówek

środowisko »

 

Żegnajcie karczowniki!

  24 września 2010

- Chodzą stadami, nie uciekają przed ludźmi. Boimy się! - alarmują mieszkańcy dzielnicy. Przekonani są, że w parku grasują szczury.

REKLAMA

- To są karczowniki, niegroźne gryzonie będące pod ochroną - uspokaja Rafał Lasota, rzecznik dzielnicy. - Ale niedługo znikną! - obiecuje.

Nie pierwszy już raz te nieszkodliwe dla człowie-ka zwierzątka stały się przyczyną strachu wielu mieszkańców Bródna. W maju w redakcji rozdzwoniły się telefony. - Szczury w pobliżu kanałku Bródnow-skiego! - alarmowali wtedy przerażeni mieszkańcy. Podobna sytuacja miała miejsce kilka lat temu. Jed-nak okazało się, że w obu przypadkach był to fałszy-wy alarm. Na Bródnie zadomowiły się karczowniki....

Niegroźny szczur wodny

Karczownik, zwany także szczurem wodnym, ma około 20 cm i długi (15 cm) ogon. Swą złą sławę zawdzięcza podobieństwu do znienawidzonego przez ludzi szczura kanałowego i dlatego często jest z nim mylony. Ale jak zapewniają specjaliści, zwierzęta te są całkowicie niegroźne dla ludzi i, co najważniejsze, nie przenoszą chorób. Mieszkańcy jednak ciągle mylą karczowniki z mieszkańcami kanałów. - Szczury chodziły w biały dzień po chodniku, dwa duże i kilkanaście młodszych. Zbliża się zima, zaraz pójdą do bloków - obawia się stała bywalczyni parku. Zróbcie coś z tym - apeluje przerażona kobieta.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Muszą zniknąć

O plączących się pod nogami karczownikach powiadomiliśmy urzędników. - Rzeczy-wiście jest problem, ich populacja znacznie wzrosła i musimy ją ograniczyć - przy-znaje Rafał Lasota, rzecznik dzielnicy. Wysłaliśmy już zapytanie do wydziału ochro-ny środowiska o opinię prawną, w jaki sposób usunąć je z parku, aby nie posądzo-no nas o eksterminację zwierząt będących pod ochroną - mówi rzecznik. Co zatem stanie się ze zwierzętami, które są chronione prawem, tego jeszcze nie wiadomo.

REKLAMA

Trudna sprawa

Wiadomo jednak, że dzielnica będzie miała twardy orzech do zgryzienia, bo prze-pisy zabraniają m.in. zabijania, okaleczania, chwytania, transportu, pozyskiwania czy przetrzymywania tych zwierząt, przemieszczania ich z miejsc regularnego prze-bywania na inne miejsca, a także niszczenia ich siedlisk. - W przypadku karczow-ników ochroną nie są objęte osobniki bytujące na terenie sadów, ogrodów i upraw leśnych - informuje Agnieszka Kłąb z wydziału prasowego urzędu miasta.

Marzena Zemlich

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

City Break
City Break