Ze smartfonem przez Wawer
28 marca 2013
"Zakręceni lokalnie" to cykl prezentujący mieszkańców Wawra, którzy w swojej okolicy odnaleźli pasję. Tym razem Agnieszka Świątecka, założycielka Fundacji Ad Hoc.
W przyszłości Fundacja planuje rozszerzenie "Archipelagu Historii" na cały Wawer, a docelowo także Józefów i Otwock.
Ogrody już są
- Pierwszym projektem Ad Hoc wykorzystującym technologie mobilne były zrealizowane w zeszłym roku "Zimowe ogrody Falenicy" - opowiada Agnieszka Świątecka, prezeska Fundacji Ad Hoc. - Były to pięciodniowe warsztaty aktywizujące młodzież z Falenicy i okolic, pokazujące możliwości, jakie dają technologie mobilne. W trakcie warsztatów uczestnicy tworzyli modele 3D ogrodów. Jak to działa? Specjalne kody pozwalające na wyświetlenie wizualizacji można ściągnąć ze strony fundacji. Aby to zrobić, trzeba mieć telefon z systemem Android lub iOS, pobrać i zainstalować darmową aplikację Junaio z App Store lub Android Market, a następnie w jej oknie wyszukiwania wpisać "zimoweogrody" i zacząć wyszukiwanie.
Informatyka dla wszystkich
Zwykle mówi się, że talent i konkretne predyspozycje widoczne są już w dzieciństwie. Czy tak było w przypadku Agnieszki Świąteckiej, prezeski Fundacji Ad Hoc?
- Nie, to zupełnie nie tak! Gdzieś do połowy studiów byłam zupełnie "nietechniczna" - opowiada prezeska. - Studiowałam archeologię i wydawało mi się, że kamienie i skorupy są ciekawsze od maszyn. Jednak już jako dziecko zaczytywałam się w fantastyce naukowej. Tam oczywiście technologia była fascynująca, rzeczywistość nie dorastała jej do pięt. W rzeczywistości dopiero internet był dla mnie odkryciem - i od razu wielką fascynacją. Na studiach wkręciłam się w e-learning. Najpierw jako uczestniczka/studentka, potem jako moderatorka i opiekun techniczny - mówi.
Kolejnym punktem przełomowym była współpraca z hiszpańską fundacją zajmującą się ochroną zabytków. - Zaproponowałam im wdrożenie e-learningu, ale nie byli szczególnie zainteresowani. Zamiast tego usłyszałam: "Skoro znasz się na komputerach, to pomóż nam stworzyć archiwum cyfrowe". To była szalona decyzja, bo nie miałam żadnego pojęcia o archiwistyce, musiałam nauczyć się wszystkiego od zera - na szczęście dostałam dość czasu, żeby się dokształcić. I udało się. Po powrocie do Polski Agnieszka Świątecka wpadła na pomysł, by założyć własną organizację - Fundację Ad Hoc, która będzie pomagać innym organizacjom zrozumieć i wdrożyć rozwiązania informatyczne, a także aktywizować społeczność lokalną. - Od dawna miałam wrażenie, że organizacje pozarządowe nie wykorzystują w pełni możliwości, jakie dają nowe technologie - mówi prezeska. - Wiele z nich nie ma nawet strony internetowej! Jest to problem braku wiedzy i świadomości tych możliwości. Pokutuje przekonanie, że to "robota dla informatyka", że "zwykli ludzie" nie są w stanie tego ogarnąć. I to właśnie chcemy zmienić!
Projekt "Archipelag historii" jest realizowany wspólnie z urzędem dzielnicy i finansowany z budżetu m.st. Warszawy.
kz