Zdziarska do remontu! A może też zawrotka i most...
9 września 2014
Dobre wieści dla mieszkańców okolic Zdziarskiej - będzie chodnik. Jest też duża szansa na zawrotkę autobusową na połączeniu Zdziarskiej z Kroczewską.
Chodnik powstanie na odcinku od ul. Ruskowy Bród do ul. Verdiego, co umożliwi mieszkańcom Zielonej Doliny bezpieczne dojście do przystanku autobusowego 134. Fundusze przeznaczone na lata 2015-2016 pozwolą na dokończenie pozostałej części: od Ruskowego Brodu do ul. Olesin.
Zawrotka musi być!
Tak jak pisałam w artykule "Ulica Zdziarska nie trzyma się dziarsko" na moją prośbę, radna Aleksandra Gajewska złożyła wniosek do komisji inwestycyjnej rady Warszawy o zajęcie się problemami komunikacyjnymi mieszkańców rejonu ul. Zdziarskiej. Wspólnie z mieszkańcami i zarządem przedstawiłyśmy dwa główne postulaty: potrzebę wybudowania zawrotki na końcu ul. Zdziarskiej oraz poprawy bezpieczeństwa pieszych na mostku nad rzeką Długą. Ostatni postulat to kładka dla pieszych, bądź całkiem nowy most - w zależności od możliwości finansowych miasta.
Uwięzieni po zmroku
"Odprowadzam syna na telefonie" - mówiła pani Sylwia podczas komisji. Jej synek samodzielnie pokonuje drogę do szkoły z ul. Kniei i dzwoni do niej, kiedy przechodzi przez mostek nad rzeczką. Lepiej wybudować kładkę dla pieszych za 250 tys. czy nowy most? Za mostkiem na ul. Kąty Grodziskie jest autobus dojeżdżający do Szkoły Podstawowej nr 112. Pani Sylwia pokazała na filmie ruch na ulicy o poranku, zdjęcia dzieci wśród ciężarówek. Jej głos wsparła pani Iwona, za plecami której stała nastoletnia córka Karolina i jej koleżanka Natalia. - Jak nastolatki mają docierać do gimnazjum na Ostródzkiej lub Kobiałce? - pytała. Powrót do domu wiąże się niemalże z ich uwięzieniem, gdyż droga jest tak trudna, że strach chodzić gdziekolwiek po zmroku.
Obrazy, zdjęcia, wsparcie ZTM
Prezentując radnym miasta osiedle Zielona Dolina pokazałam kilka zdjęć. Zatytułowane były: rok 2010, rok 2011 - wiosna i jesień, rok 2014. Mieszkańcy Białołęki mogą się domyślać, co prezentowały fotografie. Pierwsza przedstawiała pole, druga wiosną - olbrzymie dźwigi wznoszące się wśród drzew, a jesienią - domy wybudowane do dachu. Zdjęcie z roku 2014 to już osiedle zamieszkałe przez prawie tysiąc mieszkańców.
Wśród gości na spotkaniu byli przedstawiciele Zarządu Transportu Miejskiego, którzy podkreślili, że jeśli zostanie wybudowane miejsce do zawracania autobusów, otrzymamy nową linię autobusową. Już teraz ZTM planuje przejazd autobusu technicznego do ul. Kroczewskiej, aby wykonać potrzebne pomiary.
Nasze argumenty odniosły skutek. Radni miasta poparli budowę zawrotki i przeznaczą fundusze na ten cel. Dopiero po pracach przygotowawczych poznamy termin realizacji, jest to jednak perspektywa bliska. Drugi nasz postulat - modernizacja mostku bądź budowa kładki dla pieszych, jest przedmiotem analiz.
Wiadomo już, że Zdziarska będzie przebudowywana. Rozważana jest możliwość poszerzenia ulicy. Zakładamy też, że droga ma być tak przygotowana, aby w przyszłości mogła zostać połączona z ul. Kroczewską w jedną i drugą stronę. Kluczowe jest to, że jest to pierwszy krok w sprawie poprawy bezpieczeństwa i komunikacji na jednej z ważniejszych ulic poprzecznych na terenie wschodniej Białołęki.
Agnieszka Borowska
radna dzielnicy Białołęka, prezes stowarzyszenia Moja Białołęka