Zasiłki opiekuńcze przedłużone. Oficjalny komunikat ministerstwa
21 maja 2020
25 maja rodzice dzieci do lat 8 stracą prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego z powodu zamknięcia żłobka, przedszkola, klubu dziecięcego czy szkoły - doniósł portal Prawo.pl. To byłby ogromny kłopot dla rodzin i samorządów.
- Umożliwienie otwarcia placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi, oczywiście po spełnieniu wszystkich wytycznych, dało rodzicom szansę na powrót do pracy bez obaw o to, kto zajmie się ich dzieckiem - mówi minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Według zapowiedzi resortu do 29 maja otwarte będzie 79 proc. placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi. Ze względu na wytyczne będą w stanie udostępnić 77,6 tys. miejsc dla dzieci (49 proc. pierwotnej liczby). Jak zatem widać, i tak ponad połowa najmłodszych dzieci będzie zmuszona do pozostania w domu. Ministerstwo nie ujawnia danych dotyczących przedszkoli, ale śmiało można założyć, iż sytuacja w nich wygląda podobnie a nawet gorzej. Z rozmów z rodzicami wiemy, że przedszkola na terenie Warszawy i okolic tworzą bardzo ograniczone grupy - od 5 do maksymalnie 12 przedszkolaków, gdzie przed wybuchem epidemii były to grupy 20 a nawet 25-osobowe.
Świadczenia do 14 czerwca
Jak przekonuje serwis Prawo.pl, wchodzą w życie przepisy zmieniające niektóre z ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Oznacza to, że od 25 maja prawo do zasiłku opiekuńczego zachowają tylko ci, którzy wychowują pociechy z niepełnosprawnościami do 18. roku życia, w tym funkcjonariusze służb i rolnicy. Na tę lukę prawną dość szybko zareagował resort rodziny, pracy i polityki społecznej.
Na jego stronie pojawił się komunikat: - Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało przedłużone do 14 czerwca br. Zgodnie z obowiązującymi przepisami dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na dotychczasowych zasadach zarówno rodzicom i opiekunom dzieci do lat 8 oraz dzieci i dorosłych osób niepełnosprawnych. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwać w przypadku zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola, szkoły lub innej placówki. Będą mogły z niego skorzystać również osoby, które nie mają możliwości zapewnienia opieki przez wymienione placówki z powodu czasowego ograniczenia ich funkcjonowania w związku z COVID-19, oraz w przypadku, gdy, ubezpieczony podejmie decyzję o osobistym sprawowaniu opieki nad dzieckiem - czytamy.
(DB)