Mentole zakazane. Palacze znaleźli sposoby na miętowego dymka
21 maja 2020
20 maja ze sprzedaży zostały wycofane smakowe papierosy. Wielbiciele "mentoli" ruszyli na podbój... lokalnych targowisk. W dyskontach pojawiły się też karty aromatyzujące do tytoniu.
Nowe przepisy są efektem prac Komisji Europejskiej, która uważa, że papierosy powinny mieć smak tylko i wyłącznie tytoniu. Ma to zniechęcać do sięgania po papierosy wszystkich palaczy a szczególnie młodych ludzi.
Papierosy mentolowe na bazarach
Wielu mieszkańców zapowiada, że jeśli nie znajdują mentoli w sklepach, bez problemu zdobędą je na bazarkach. Wciąż nie brakuje tam przywiezionego do nas zza wschodniej granicy towaru. Unijne restrykcje napędzą na polskich bazarkach "czarny rynek"? - Ukraina cały czas ma mentole, nie mam problemu z ich kupnem - zapewnia pan Kamil. - A ja rzuciłam fajki 1 maja. Jak ja się cieszę, że nie biegałam w ostatnich dniach w poszukiwaniu pojedynczych paczek z "klikiem", które się ostały. Na koncie skarbonkowym przeszło trzy stówki uśmiechają się czule - zauważa pani Daria.
Karty zapachowe do papierosów
Zdaniem Ministerstwa Zdrowia smakowy charakter papierosów wciągał w nałóg coraz więcej osób. Zaciągamy się nimi mocniej, a ich łagodniejszy smak sprawia, że stanowią one alternatywę dla zwykłych papierosów. Silniej uzależniają. A ponadto mentol w papierosie ułatwia przenikanie substancji rakotwórczych z dymu do oskrzeli. Według statystyk, w Polsce 4 na 10 palaczy wybiera mentolowe papierosy - tradycyjne i z tzw. kulką, która po rozgnieceniu uwalnia aromat. Nowe regulacje starają się obejść producenci, proponując karty aromatyzujące do papierosów. W niektórych znanych dyskontach można je nabyć w smakach: mentol i lodowy mentol, a także wiśnia, mentolowa jagoda, malina i mentolowa limonka. Jak to działa? - Należy taką kartę umieścić w paczce papierosów i po 60 minutach aromat powinien wniknąć w papierosy - wyjaśnia jeden ze sprzedawców.
Papierosy elektroniczne bardziej szkodliwe niż mentolowe?
Wielu lekarzy uważa, że nowe regulacje nie przyniosą spodziewanego skutku. - Wycofanie papierosów smakowych nic nie da - powiedziała dla portalu dziennikwschodni.pl Ewa Trębas-Pietraś, kierownik oddziału alergologii i chorób płuc Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Lublinie. - Wśród moich pacjentów cierpiących na POChP (zespół chorobowy charakteryzujący się postępującym i niecałkowicie odwracalnym ograniczeniem przepływu powietrza przez drogi oddechowe - przyp. red.) nie ma palaczy papierosów mentolowych. Dlatego mam wrażenie, że po smakowe papierosy sięgają panie palące trochę dla fasonu. Oczywiście są wśród nich na pewno też osoby uzależnione i prawdziwi palacze, ale tych zmiany nie zniechęcą. Sięgną po coś innego. Niestety będą to prawdopodobnie elektroniczne papierosy, które są jeszcze większym nieszczęściem. Coraz częściej u coraz młodszych ludzi odnotowujemy niewydolność oddechową w wyniku ich palenia. Są też przypadki zatrucia organizmu, a nawet zgonów. Lepszym pomysłem byłaby znaczna podwyżka ceny papierosów - dodaje.
(DB)