REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Zasady wypłaty odszkodowań

  3 września 2007

W poprzednich wydaniach omówiłam przykłady ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej od strony ubezpieczającego. Uważam, że warto także przybliżyć zasady korzystania z tych ubezpieczeń przez poszkodowanych.

REKLAMA

Zgodnie z przepisami polskiego prawa każda osoba, która doznała szkody z cudzej winy, ma prawo dochodzić wyrównania poniesionej szkody. Takie same prawa przysługują firmom oraz innym podmiotom.

Co do samej szkody, to pojęcie to jest bardzo szerokie. Szkodą jest zarówno uszczerbek w majątku, a więc poniesiona strata, jak i tak zwane utracone korzyści, czyli to, co poszkodowany uzyskałby w normalnych okolicznościach.

Ponadto osoba poszkodowana może występować także o odszkodowanie za odniesione obrażenia ciała. Z tego tytułu przysługuje zapłata za koszty leczenia, leki, konieczne zabiegi rehabilitacyjne i wszelkie inne wydatki związane z procesem leczenia. Ponadto osoba, która doznała obrażeń ciała ma prawo do tak zwanego zadośćuczynienia, czyli kwoty wynagradzającej jej doznane cierpienia fizyczne i psychiczne.

Dla lepszego zobrazowania zasad odpowiedzialności cywilnej, podam przykład. Pracownica sekretariatu zarabiająca 100 zł dziennie przed pójściem do pracy wchodzi do kawiarenki napić się kawy. Dostaje kawę w wadliwej filiżance, która pęka przy próbie napicia się. W wyniku tego kobieta oparzyła się i tego dnia nie może już iść do pracy. Po zbadaniu przez lekarza otrzymuje receptę na leki i środki opatrunkowe oraz tydzień zwolnienia. Zalanie kawą spowodowało też zniszczenie ubrania tej pani.

W opisanym przykładzie prowadzący kawiarenkę będzie zobowiązany do zapła-ty za zakupione leki i środki opatrunkowe oraz zniszczone ubranie. Ponadto będzie musiał zapłacić wynagrodzenie za tydzień pracy, a więc 500 zł (chyba, że osoba ta była ubezpieczona - wtedy właściciel kawiarni zapłaci tylko różnicę pomiędzy wy-nagrodzeniem, jakie otrzymała za okres choroby, a tym jakie otrzymałaby pracu-jąc).

Dodatkowo poparzona może zażądać zapłaty pewnej kwoty za doznany ból i cierpienie. Jeśli poparzenia zostawią trwałe ślady - kwota należnego odszkodowania będzie jeszcze wyższa.

Analogiczne są sytuacje, gdy ktoś przewraca się na nieodśnieżonym chodniku, wpada w dziurę w jezdni lub chodniku, przewraca się o wystającą wykładzinę w biurze, zatruwa jedzeniem w restauracji. Liczba możliwych zdarzeń jest nieogra-niczona. Jeśli jednak za zdarzenie ktoś ponosi odpowiedzialność, to nie ma ono charakteru "nieszczęśliwego wypadku", który jest wydarzeniem losowym i tylko do losu możemy mieć pretensję, że to nas spotkało. Wszystkie wymienione wyżej zdarzenia mają jedną cechę wspólną: ktoś ponosi odpowiedzialność za to, że do nich doszło. Oznacza to, iż poszkodowanemu przysługuje pełna rekompensata za doznane straty i obrażenia.

Kluczową sprawą w przypadku doznania szkody pozostają zawsze dwie rzeczy: ustalenie podmiotu odpowiedzialnego oraz udowodnienie zasadności i wysokości dochodzonych roszczeń. Prawidłowe skierowanie roszczeń oraz ich odpowiednie udowodnienie przesądzają o tym, czy poszkodowany otrzyma stosowne odszkodo-wanie, czy też mu się to nie uda.

Jeśli podmiot odpowiedzialny za szkodę posiada ubezpieczenie odpowiedzial-ności cywilnej, poszkodowany może zwrócić się o wypłatę odszkodowania bezpoś-rednio do zakładu ubezpieczeń. Ale tu także bezwzględnie wymagane jest udowod-nienie swoich racji.

Agnieszka Pajer
radca prawny
autorka prowadzi kancelarię prawną

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA