REKLAMA

Wawer

różne »

 

Zapomniana kuchnia polska

  23 maja 2008

Szparagi po polsku.

REKLAMA

Szparagi obecnie są uprawiane głównie w Chinach oraz na obszarach Euroazji. Nie-mniej jednak w Polsce, z racji ich walorów smakowych, które są ściśle powiązane z ich świeżością, zaczynają być coraz bardziej popularne. Kiedyś szparagi stanowiły przysmak starożytnych Rzymian, obecnie podaje się je w wykwintnych restaurac-jach.

Zarówno szparagi, jak i kalafior czy brokuły należy gotować w dużej ilości wo-dy i najlepiej wrzucać je do gorącej wody (około 60°C), a gdy się zagotują odlać wodę i ponownie wrzucić na gorącą wodę po czym gotować przez 15-20 minut z dodatkiem cukru i masła. Ten zabieg sprawia, że jarzyny nie tracą witamin i sma-ku.

Kwiecień i maj to najlepsza pora na szparagi. Obecnie mamy okres komunii, zatem na wielu stołach na pewno będą one gościć. Najczęściej w postaci kremu czy zupy. Jednak podana po polsku potrawa będzie zapamiętana na dłużej w pamięci.

Szparagi obieramy z błonki poniżej główki i wiążemy po 10 lub 12 sztuk w za-leżności od ich grubości. Na patelni rozpuszczamy masło i dodajemy bułkę tartą oraz pokrojone w kostkę ugotowane żółtko (w porcjach na 1 pęczek szparagów 1 żółtko). Całość mieszamy, na koniec dodajemy posiekaną natkę i wykładamy masę na szparagi prosto wyjęte z wody. Danie smakuje lepiej, gdy talerze są podgrzane.

Uwaga, chińskie szparagi nigdy nie będą świeże ze względu na transport, ale można je zakopać w ziemi na dwa dni i odzyskują swoją świeżość.

Smacznego życzy
Jarosław Adamkiewicz

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni