REKLAMA

Targówek

historia »

 

Zanim powstały bloki na Bródnie

  17 grudnia 2014

alt='Zanim powstały bloki na Bródnie'

Projekt historyczny "Wielokulturowe Bródno", któremu patronowaliśmy i o którym pisaliśmy wielokrotnie, dobiega końca.

REKLAMA

Przedwojenne Bródno było przedmieściem Warszawy, żyjącym swoim własnym powolnym rytmem, skupionym wokół lokalnych spraw i wydarzeń. Jak dokładnie wyglądało? Na to pytanie spróbował odpowiedzieć Bartosz Wieczorek z Domu Kultury "Świt", główny autor projektu. Jak przebiegały prace nad trójwymiarową wizualizacją przedwojennego Nowego Bródna?

- Nie były to łatwe prace ze względu na szczupłość materiału fotograficznego - mówi Wieczorek. - Twórcy projektu pozostawali często w sferze przypuszczeń i przybliżeń, choć trzymali się najlepszego dokumentu, jaki mamy o dawnym Bródnie i którym jest książka Zygmunta Kupniewskiego "Warszawskie Nowe Bródno 1940 wydobyte z mgły zapomnienia". Ten mieszkaniec Bródna, a zarazem architekt, z olbrzymią pieczołowitością nadał konkretne kształty wspomnieniom i wyrysował nam dawny wizerunek tej historycznej dzielnicy. Zygmunt Kupniewski wspierał uwagami i wspomnieniami nasz projekt.

Spacerując po trójwymiarowym wirtualnym Bródnie, wykonanym przez Sławomira Bochutę, możemy mieć pewne wyobrażenie o jego specyfice i kolorycie. Życie toczyło się głównie wzdłuż ul. Białołęckiej, czyli dzisiejszej Wysockiego. Od 1924 r. kursował tamtędy tramwaj linii 21 a skrzyżowanie z Bartniczą można było określić w tamtych latach jako centrum Bródna. Nieprzypadkowo właśnie tam wybudowano stojący do dziś gmach szkoły i spalony podczas powstania warszawskiego drewniany kościół Matki Bożej Różańcowej. Około 1938 r. naprzeciwko kościoła stanęło nowoczesne - jak na tamte czasy - kino Klub. Budynek z betonu i szkła stał się centrum kulturalnym okolicy, ale rozwój Bródna gwałtownie przerwała wojna. Zabrała także liczną ludność żydowską, która tu mieszkała.

- Wizualizacja ma przypomnieć o minionych czasach i dać mocniej odczuć mieszkańcom, iż bloki, w których obecnie mieszkają, stoją na pełnej historii ziemi przedblokowego Bródna - mówi Wieczorek. - Czas odkrywania dawnych czasów jeszcze się nie zakończył, wiele jeszcze mamy niewyjaśnionych rzeczy, rysowanie barwnej panoramy dawnego Bródna dopiero się zaczęło.

Owoce projektu będzie można obejrzeć w Domu Kultury "Świt" już w styczniu.

DG

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuTargówek

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuTargówek

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy