REKLAMA

Wawer

Zabytki

 

Zabytkowa elektrownia w Falenicy odżyje

  29 kwietnia 2016

alt='Zabytkowa elektrownia w Falenicy odżyje'

Samorząd Wawra i miejscowi aktywiści chcą, by 90-letni budynek starej elektrowni w Falenicy stał się centrum kultury. RWE Stoen ma inne plany.

REKLAMA

Na rogu Patriotów i Gruntowej znajduje się zapomniany budynek falenickiej elektrowni. Powstała pod koniec lat 20. ubiegłego wieku i dostarczała prąd m.in. do słynnej fabryki aparatów elektrycznych Kazimierza Szpotańskiego w Międzylesiu. Obecnie budynek jest zamknięty na cztery spusty i niszczeje. Przechodząc obok nie sposób nie zwrócić uwagi na oryginalną architekturę i nie zainteresować się losami starej elektrowni. Lokalni aktywiści od lat czynią starania o przeznaczenie malowniczych zabudowań na cele kulturalne. Ostatnio sprawą zainteresował się burmistrz Łukasz Jeziorski, który napisał w tej sprawie do RWE Stoen. Właściciel budynku ma jednak zupełnie inne plany.

- Z uwagi na rozwój dzielnicy Wawer konieczne jest uruchomienie w jej południowej części stacji wysokiego napięcia 110/15kV, która zastąpi znajdującą się w budynku dawnej Elektrowni Falenica rozdzielnię węzłową średniego napięcia - mówi Aleksandra Smolarska z biura prasowego RWE. Lokalni aktywiści od lat czynią starania o przeznaczenie malowniczych zabudowań na cele kulturalne. Ostatnio sprawą zainteresował się burmistrz Łukasz Jeziorski, który napisał w tej sprawie do RWE Stoen. Właściciel budynku ma jednak zupełnie inne plany. - Rozbudowę obiektu przygotowujemy już od kilku lat. Po jej ukończeniu będzie ona miała kluczowe znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa energetycznego dzielnicy, a także stworzy potencjał rozwojowy dla nowych inwestycji.

Po uruchomieniu nowej stacji wysokiego napięcia RWE Stoen wyremontuje elektrownię w Falenicy, ale na razie nie ma szans na powstanie tam centrum kultury ani nawet otwarcie miejsca dla okolicznych mieszkańców.

- Budynek zostanie odnowiony, dzięki czemu będzie mógł on pełnić swoją rolę w zasilaniu obszaru przez następne lata - mówi Smolarska.

Z jednej strony cieszy, że 90 lat temu budynek elektrowni został wybudowany na tyle solidnie, że do dziś może służyć lokalnej społeczności. Z drugiej - tak malownicze miejsce zasługuje na to, by przynajmniej od czasu do czasu stać się areną wydarzeń kulturalnych.

(dg)

 

REKLAMA

Czytaj na ten temat

Komentarze (2)

# taa

02.05.2016 11:49

Nie ma takiej firmy, jak RWE Stoen. Kiedyś była, ale obecnie nazywa się RWE Polska. Jednak to nie ona jest właścicielem terenu i stacji energetycznej, która się tam znajduje. Właścicielem jest RWE Stoen Operator - to jest spółka dystrybucyjna, która zarządza siecią elektroenergetyczną w Warszawie. Rozróżniajcie to i edukujcie czytelników, bo rozdział rynku energetycznego na sprzedaż i dystrybucję mamy w tym kraju już od 9 lat, a ludzie nadal nie rozumieją, że dystrybucja i sprzedaż to dwie osobne działalności i dwie osobne firmy.

# RWE

17.05.2016 13:13

Jest - pełna nazwa to RWE Stoen Operator Sp. z o.o. Warunkiem prywatyzacji ZE STOEN w 2002 roku było zachowanie w nazwie członu STOEN - siedziba spólki to ul. Piękna 46.
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024