Konserwator nakazał wyremontowanie starej elektrowni w Falenicy
23 stycznia 2023
Konserwator zabytków nakazał firmie Stoen Operator przeprowadzenie remontu Elektrowni Gminy Letniska Falenica. Budynek został oddany do użytku w 1929 roku. Jest świadectwem intensywnego rozwoju warszawskiej Falenicy i jednym z ostatnich reliktów zabudowy fabrycznej w południowo-wschodniej Warszawie.
Znajdujący się na rogu Patriotów i Gruntowej budynek elektrowni w Falenicy jest najbardziej nietypowym zabytkiem w dzielnicy. Powstał w 1929 roku i dostarczał prąd m.in.
Piękna i nowoczesna. Falenicka elektrownia została zabytkiem
Po staraniach Towarzystwa Miłośników Falenicy 88-letni budynek wreszcie znalazł się pod opieką wojewódzkiego konserwatora zabytków.
do słynnej fabryki aparatów elektrycznych Kazimierza Szpotańskiego w Międzylesiu, w której działa dziś centrum handlowe Ferio Wawer.
Elektrownia w Falenicy
Niewielka elektrownia jest jednym z ostatnich reliktów zabudowy pofabrycznej w Falenicy, zachowanym praktycznie w niezmienionym kształcie. Dokumentuje on intensywny rozwój dzisiejszego osiedla Warszawy, a także innych - wówczas podwarszawskich letnisk - w okresie dwudziestolecia międzywojennego.
Otwarcie elektrowni było dla ówczesnej gminy Falenica inwestycją absolutnie kluczową, bez której dalszy rozwój osiedla, letniska i przemysłu nie byłby możliwy. Jest ona też pamiątką po rozwoju przedwojennej Polski, w której powoli zaczynano elektryfikować małe miejscowości.
Wyremontują starą elektrownię
Obecnym właścicielem budynku jest firma Stoen Operator. Mazowiecki konserwator zabytków, prof. Jakub Lewicki zlecił jej przeprowadzenie prac renowacyjnych w trybie tzw. nakazu kontrolnego.
- Prace mają na celu zabezpieczenie zabytku przed istotnym uszkodzeniem lub jego zniszczeniem. Budynek wraz z terenem posesji od lipca 2018 roku znajduje się w rejestrze zabytków. Decyzja została wydana z rygorem natychmiastowej wykonalności - informuje biuro konserwatora.
Co dalej z budynkiem?
Losami elektrowni w Falenicy interesowaliśmy się od lat. W 2016 roku firma poinformowała nas, że planowany jest remont związany z uruchomieniem stacji wysokiego napięcia 110/15kV. Dawna elektrownia miała znów pełnić ważną funkcję w zasilaniu okolicy, ale obiecane prace renowacyjne nie doszły do skutku.
Kilka lat temu wawerscy miłośnicy historii zaproponowali, by stara elektrownia została przekształcona w dom kultury, ewentualnie służyła jako okazjonalna sceneria dla wydarzeń kulturalnych. Sprawą zainteresował się ówczesny burmistrz Łukasz Jeziorski, który napisał w tej sprawie do właściciela budynku. Firma przekazała, że oddanie elektrowni samorządowi nie wchodzi w grę ze względu na wspomniane plany inwestycyjne.
(jok)
.