REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wawer

zabytki

 

Konserwator nakazał wyremontowanie starej elektrowni w Falenicy

  23 stycznia 2023

Konserwator nakazał wyremontowanie starej elektrowni w Falenicy
źródło: MWKZ

Konserwator zabytków nakazał firmie Stoen Operator przeprowadzenie remontu Elektrowni Gminy Letniska Falenica. Budynek został oddany do użytku w 1929 roku. Jest świadectwem intensywnego rozwoju warszawskiej Falenicy i jednym z ostatnich reliktów zabudowy fabrycznej w południowo-wschodniej Warszawie.

REKLAMA

Znajdujący się na rogu Patriotów i Gruntowej budynek elektrowni w Falenicy jest najbardziej nietypowym zabytkiem w dzielnicy. Powstał w 1929 roku i dostarczał prąd m.in. Piękna i nowoczesna. Falenicka elektrownia została zabytkiem Piękna i nowoczesna. Falenicka elektrownia została zabytkiem
Po staraniach Towarzystwa Miłośników Falenicy 88-letni budynek wreszcie znalazł się pod opieką wojewódzkiego konserwatora zabytków.
do słynnej fabryki aparatów elektrycznych Kazimierza Szpotańskiego w Międzylesiu, w której działa dziś centrum handlowe Ferio Wawer.

Elektrownia w Falenicy

Niewielka elektrownia jest jednym z ostatnich reliktów zabudowy pofabrycznej w Falenicy, zachowanym praktycznie w niezmienionym kształcie. Dokumentuje on intensywny rozwój dzisiejszego osiedla Warszawy, a także innych - wówczas podwarszawskich letnisk - w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

Otwarcie elektrowni było dla ówczesnej gminy Falenica inwestycją absolutnie kluczową, bez której dalszy rozwój osiedla, letniska i przemysłu nie byłby możliwy. Jest ona też pamiątką po rozwoju przedwojennej Polski, w której powoli zaczynano elektryfikować małe miejscowości.

REKLAMA

Wyremontują starą elektrownię

Obecnym właścicielem budynku jest firma Stoen Operator. Mazowiecki konserwator zabytków, prof. Jakub Lewicki zlecił jej przeprowadzenie prac renowacyjnych w trybie tzw. nakazu kontrolnego.

- Prace mają na celu zabezpieczenie zabytku przed istotnym uszkodzeniem lub jego zniszczeniem. Budynek wraz z terenem posesji od lipca 2018 roku znajduje się w rejestrze zabytków. Decyzja została wydana z rygorem natychmiastowej wykonalności - informuje biuro konserwatora.

Co dalej z budynkiem?

Losami elektrowni w Falenicy interesowaliśmy się od lat. W 2016 roku firma poinformowała nas, że planowany jest remont związany z uruchomieniem stacji wysokiego napięcia 110/15kV. Dawna elektrownia miała znów pełnić ważną funkcję w zasilaniu okolicy, ale obiecane prace renowacyjne nie doszły do skutku.

Kilka lat temu wawerscy miłośnicy historii zaproponowali, by stara elektrownia została przekształcona w dom kultury, ewentualnie służyła jako okazjonalna sceneria dla wydarzeń kulturalnych. Sprawą zainteresował się ówczesny burmistrz Łukasz Jeziorski, który napisał w tej sprawie do właściciela budynku. Firma przekazała, że oddanie elektrowni samorządowi nie wchodzi w grę ze względu na wspomniane plany inwestycyjne.

(jok)

.
 

Czytaj na ten temat

Polecamy

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

REKLAMA

Najnowsze informacje

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Artykuły partnerskie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Znajdź swoje wakacje
Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl    Stanowią one własność prawnie chronioną należącą do Wakacje.pl S.A. i/lub jej partnerów.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Polecamy w naszym pasażu

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA