REKLAMA

Białołęka

różne »

 

Zabudowałeś? Płać!

  18 grudnia 2009

RSM Praga jakiś czas temu wystosowała do mieszkańców pismo, w którym informuje, że za zabudowaną część balkonów mieszkańcy powinni wpłacić uzupełnienie wkładu z tytułu włączenia dodatkowej powierzchni do lokalu.

REKLAMA

Innymi słowy - za zabudowany balkon trzeba wpłacić spółdzielni większą kasę, bo administrator traktuje takie przebudowanie jako zwiększenie powierzchni mieszka-nia. Co więcej - jeśli właściciel mieszkania dokonał takich zmian bez zachowania odpowiedniej procedury - dojdą do tego koszty związane z legalizacją samowoli bu-dowlanej. Wielu spółdzielców dostało ataku furii, ale na niewiele to się zda.

- Kroki, które zawsze obowiązywały przy wykonaniu zabudowy balkonowej, to podanie o wykonanie zabudowy, zgoda sąsiadów, projekt/szkic zmian, zgoda spół-dzielni, informacja o warunkach wykonania przebudowy, zgłoszenie i odbiór tech-niczny zabudowy, decyzja czynszowa, zgłoszenie wykonania, rozliczenie zabudowy i uzupełnienie wkładu mieszkaniowego - wylicza Tomasz Jankojć, wiceprezes RSM Praga. - Część mieszkańców zabudowy zalegalizowała wcześniej, pod rządami in-nych ustaw, bardziej liberalnych w tym zakresie. Kto tego nie dokonał, musi zrobić to obecnie.

Musi, bo dotychczasowe rozwiązania prawne straciły moc. - Dwadzieścia, trzy-dzieści lat temu dość powszechnym zjawiskiem było naprawianie rozwiązań archi-tektonicznych budynku poprzez wykonywanie tzw. zabudów. Zabudowywano kory-tarze oraz loggie. W większości przypadków równolegle wykonywano i uzupełniano właściwą dokumentację, zarówno tę dotyczącą stosunków wewnątrzspółdzielczych (odbiór techniczny, obmiar powykonawczy, nowe wyliczenie opłat czynszowych, uzupełnienie wkładu), jak i zewnętrzną - np. zgłoszenie czy pozwolenie na budowę, projekt, uzgodnienia itp.) - tłumaczy wiceprezes Jankojć. - Czasami mieszkańcy pomijali zgłoszenia czy zalegalizowanie zabudów. Nie było to zbyt rygorystycznie przestrzegane przez pracowników administracji, gdyż w owych czasach nie rodziło to poważnych skutków prawnych. Kolejne zmiany prawa we wszystkich aspektach (budowlanym, administracyjnym, spółdzielczym) coraz ostrzej traktowały te spra-wy. Przysłowiową kropkę nad i postawiła nowelizacja prawa spółdzielczego, która nakazuje podzielić powierzchnię nieruchomości na dwa rodzaje: "prywatną" i "wspólną".

Powierzchnia "prywatna" określa lub określi udział właścicielski w części wspól-nej nieruchomości. Następuje to w chwili podejmowania przez zarząd spółdzielni uchwały o przedmiocie odrębnej własności. Mieszkańcy, którzy wykonali zabudowy, a następnie załatwili wymagane formalności, oraz wnieśli wkład budowlany czy mieszkaniowy pomniejszony o poniesione nakłady, w obecnej chwili nie mają nic do załatwienia. W innej sytuacji są spółdzielcy, którzy zapomnieli zgłosić fakt wyko-nania zabudowy. Zadaniem administracji jest doprowadzenie do zgodności stanu rzeczywistego ze stanem formalnym budynków.

I właśnie wezwanie do dopłat jest elementem regulacji prawnych, jakie musi wykonać spółdzielnia. Oczywiście, zawsze można zabudowę rozebrać, a tym sa-mym przywrócić lokal do stanu "naturalnego". Z tego wynika ta korzyść, że odpa-dają wszelkie sprawy "papierkowe", wliczając w to papiery wartościowe - skoro nie ma powiększonej powierzchni, niczego nie trzeba dopłacać.

Warto też wspomnieć, że dopłaty do wkładu spółdzielczego obowiązują tylko tych, którzy balkony zabudowali w sposób trwały, a nie np. przesuwanymi szybami. - W takim przypadku uznajemy, że nie ma powiększenia powierzchni użytkowej - zastrzega Tomasz Jankojć.

Barbara Kiliszek, (wt)

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

City Break
City Break

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA