Za sześć miesięcy będzie gotowe Centrum Badawcze PAN
9 czerwca 2014
Za ponad pół roku nastąpi oddanie do użytku jednego z najnowocześniejszych w Europie kompleksów laboratoriów badawczych zajmujących się wykorzystaniem energii odnawialnej. Ten supernowoczesny kompleks o wartości 91 mln zł jest innowacyjnym projektem Polskiej Akademii Nauk i powstaje przy obwodnicy Jabłonny.
Trzeba przyznać, że tempo budowy, rozplanowanie prac, nietuzinkowe wyposażenie, jak i kwota dotacji przyznanej PAN budzi uznanie i podziw.
Pięć laboratoriów
Infrastruktura naukowo-badawcza Centrum składać się będzie z pięciu tematycznie spójnych laboratoriów wyposażonych w nowoczesną aparaturę badawczą. Od strony ulicy Akademijnej budowane są dwa laboratoria: "Technik słonecznych" i "Mikrosiłowni kogeneracyjnych i kotłów ekologicznych", opartych na źródłach odnawialnych. Przy obwodnicy Jabłonny powstają również dwa laboratoria: "Energetyki wiatrowej" i "Inżynierii bezpieczeństwa dla energetyki".
Całość dwóch skrzydeł placówek badawczych spinać będzie przeszklone "Zintegrowane laboratorium plus-energetyczne" o wysokości dwunastu metrów, które będzie wizytówką Centrum.
Na dachach laboratoriów będą umieszczone ruchome panele słoneczne, turbiny wiatrowe, a także elastyczne panele fotowoltaiczne na ruchomej konstrukcji.
Przed Centrum, na dwóch uzbrojonych w media działkach, ma powstać park technologiczny "Zielona Energia", przestrzeń z obiektami szkoleniowo-wystawienniczymi, inkubator małych i średnich przedsiębiorstw, pawilon wystawowy, a także teren z poletkami roślin energetycznych.
Za budynkami laboratoriów, tuż przy obwodnicy, będą dodatkowo umiejscowione: eksperymentalny magazyn ciepła (basen wodny) z ruchomym przykryciem z panelem fotowoltaicznym. Tuż obok 10-metrowa trybuna wiatrowa, a za nią, w kierunku granicy z Legionowem, teren parkowy - ścieżka edukacyjna wraz z modelami edukacyjnymi odnawialnych źródeł energii.
Centrum PAN będzie jednym z najnowocześniejszych w Europie kompleksów laboratoriów badawczych zajmujących się wykorzystaniem energii odnawialnej. Te supernowoczesne obiekty Polskiej Akademii Nauk, w ciągu kilku miesięcy zostaną wyposażone i oddane do użytkowania przy obwodnicy Jabłonny. To wielka szansa dla naszej okolicy!
Mariusz Grzybek
Autor jest radnym gminy Jabłonna z Chotomowa, byłym wiceprzewodniczącym rady