REKLAMA

Białołęka

oświata »

 

Z niepełnosprawnością na co dzień

  25 maja 2016

alt='Z niepełnosprawnością na co dzień'
mat. organizatora

Niepełnosprawni żyją wśród nas, spotykamy ich codziennie i niemal na każdym kroku. Czy umiemy taktować ich po partnersku? 16 czerwca w Społeczności Chrześcijańskiej Północ przy ul. Elektronowej 10 odbędzie się polsko-amerykańska konferencja szkoleniowa "Z niepełnosprawnością na co dzień", której celem jest przełamanie schematów, które narosły wokół tematu niepełnosprawności i odkrycie na nowo ludzkiej twarzy problemu.

REKLAMA

Ustawa o zatrudnieniu i rehabilitacji zawodowej osób z niepełnosprawnością weszła w życie 25 lat temu. Jej nowatorstwo polegało na wprowadzeniu rozwiązań rynkowych, zachęcających pracodawców do zatrudniania tej grupy społecznej. Powołano Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), który obecnie dofinansowuje około ćwierć miliona stanowisk pracy oraz wspiera niepełnosprawnych studentów. Rozpoczęto dostosowywanie budynków użyteczności publicznej, dworców i szpitali dla każdego użytkownika, tak by usunąć bariery architektoniczne czy informacyjne. I choć w stosunku do osób z niepełnosprawnością zaszły istotne zmiany w życiu publicznym, to czy równolegle dokonały się przemiany postaw społeczeństwa w codziennych kontaktach?

Według opinii prof. Antoniny Ostrowskiej z Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, integracja dokonuje się, ale nie we wszystkich wymiarach. Lepiej bowiem rozumiemy bariery, jakie stoją przed osobami z niepełnosprawnością, ale niekoniecznie przekłada się to na indywidualne kontakty z nimi. Spacerując ulicami, łatwo zaobserwować dystans pomiędzy światem pełnosprawnej większości a osób z niepełnosprawnością. Dlaczego? Brakuje nam dostatecznej wiedzy, m.in. często nie wiemy jak pomóc, nie popełniając błędów.

Dlatego razem z Mariolą Zarębą, Prezesem Stowarzyszenia Joni i Przyjaciele Polska pragnę zaprosić na konferencję "Z niepełnosprawnością na co dzień". Chcemy przełamać nasze schematy izolowania. W czasie tego spotkania poznamy m.in. podstawy języka migowego oraz komunikacji z osobą z niepełnosprawnością, tak by unikać gaf w relacjach.

Naszymi gośćmi będą m.in. wolontariusze z Joni and Friends z USA, Pavllina Suchankowa (Wiceprezeska Fundacji Aktywacja), Przemysław Wrzeszcz (laureat dwóch ogólnopolskich przeglądów twórczości młodzieży sprawnej inaczej, organizowanych pod hasłem "Start w przyszłość"). Zgłoszenia prosimy przesyłać do 10 czerwca drogą elektroniczną, za pomocą formularza, który jest dostępny na stronie www.schpolnoc.pl.

Ewa Gajewska
radna dzielnicy Białołęka
Stowarzyszenie Razem dla Białołęki

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# lewandowicz

25.05.2016 10:46

brak ulic i chodników, niebezpieczne przejścia dla pieszych, duża odległość do szkół, przedszkoli, nawet przystanków autobusowych sprawia, że życie niepełnosprawnych na Białołęce to koszmar.
My się wyprowadziliśmy, bo nie dało się normalnie funkcjonować.

# Lew II

25.05.2016 13:13

i jeszcze Sieczna opóźnią...

# Lewandów

01.06.2016 20:33

Ważna sprawa!!!

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni