REKLAMA

Wola

inwestycje »

 

Wytwórnia Łańcuchów Rolkowych na Woli potrzebuje metamorfozy

  25 maja 2023

alt='Wytwórnia Łańcuchów Rolkowych na Woli potrzebuje metamorfozy'
źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie

Terenu przy zabytkowej Fabryce Łańcuchów Rolkowych Stanisława Kubiaka oraz sam zrujnowany budynek potrzebują pilnej metamorfozy. Historyczna wartość tego miejsca jest wręcz dla Woli bezcenna...

REKLAMA

- Zwracam się z prośbą o uporządkowanie działki sąsiadującej z zabytkową Fabryką Łańcuchów Rolkowych Stanisława Kubiaka - terenu ograniczonego ul. Kasprzaka, Karolkową, Hrubieszowską i wspomnianą fabryką. Aktualnie znajdują się tu pozostałości po restauracji, która kiedyś się tu mieściła - napisała w swojej interpelacji radna Aneta Skubida. Fontanna z żabkami ponownie zdobi Muranów Fontanna z żabkami ponownie zdobi Muranów
Z ogromnymi trudnościami, bo miała powstać jeszcze w 2019 roku, ale jednak udało się - fontanna z charakterystycznymi żabkami siedzącymi wokół basenu z wodą w końcu zdobi Muranów. Inauguracja odbyła się 17 maja.

- Rozbetonowanie tego niewielkiego obszaru, nowe nasadzenia zieleni i urządzenia nadające nowe funkcje mogłyby znacząco odmienić oblicze tego miejsca - przekonuje radna i dodaje, że do współpracy nad odrestaurowaniem tego terenu można by przekonać okoliczne firmy, a biur w okolicy nie brakuje. - Warto podjąć dialog z potencjalnymi partnerami odnowy tego terenu i "przetrzeć szlaki" dla kolejnych potencjalnych współprac.

Okolica fabryki mogłaby się zmienić

Jak informują urzędnicy, działka została przekazana do zasobów wolskiego Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami dopiero przed rokiem. Z przyczyn formalnych nie mógł on zabezpieczyć odpowiednich środków finansowych na remonty i utrzymanie tego terenu. Miejsce zostało jedynie oczyszczone i uporządkowane, w ramach działań bieżących, a wymaga znacznych nakładów finansowych, obecnie przekraczających możliwości finansowe tej jednostki.

- Rozbetonowanie wolskich podwórek realizowane jest z wykorzystaniem środków finansowanych pozyskanych z Biura Ochrony Środowiska m.st. Warszawy, w ramach programów służących ochronie środowiska i poprawie gospodarki wodnej. Z uwagi na zakończony nabór wniosków (planowanych do wykonania w 2024 roku), w naszej ocenie realizacja postulowanego zakresu prac możliwa będzie najwcześniej w 2025 roku - wyjaśnia zastępca dyrektora wolskiego ZGN Piotr Krasnodębski.

Wstąp do księgarni

Pierwsza Polska Wytwórnia Łańcuchów Rolkowych powstała na Woli

Pierwsza Polska Wytwórnia Łańcuchów Rolkowych S. Kubiak została założona przez Stanisława Kubiaka w 1920 roku. Początkowo mieściła się przy ul. Elektoralnej 30. W 1923 siedziba firmy została przeniesiona do nowo wybudowanego obiektu przy ul. Hrubieszowskiej 9. Początkowo w fabryce zatrudnionych było około 30 pracowników. Wytwarzano tu różne rodzaje łańcuchów przegubowych typu Gall'a do dźwigów, przeciągarek i do napędu wszelkich maszyn; koła łańcuchowe itp. Wytwórnia reklamowała się często w lokalnej i ogólnopolskiej prasie.

Podczas okupacji niemieckiej nieprzerwanie prowadziła swą działalność. Była świadkiem wielu bitew, w tym obrony pobliskiej barykady powstańczej w 1944 roku. W czasie wojny uniknęła większych zniszczeń.

Po 1945 r. w budynku produkcję kontynuowała Spółdzielnia Pracy - Zakłady Metalowe "Rolmet". W 1951 r. budynek został wyremontowany, a w 1963 r. dobudowano portiernię. W 1973 roku "Rolmet" przejęły Zakłady Metalowe "Kolmet", zaś w 1984 fabrykę przejęła prywatna firma "Ridan" produkująca sprzęt medyczny i rehabilitacyjny.

Od 2007 r. historyczny budynek jest opuszczony i niszczeje, mimo że jest cennym przykładem obiektu przemysłowego o niewielkiej skali, charakterystycznego dla budownictwa dwudziestolecia międzywojennego. W 2022 roku został wpisany do rejestru zabytków.

(db)

.
 

REKLAMA

Komentarze (4)

# pic

25.05.2023 13:52

pisiory zniszczyły....

# juli19

25.05.2023 14:31

po odrestaurowaniu w budynku mogłaby się wprowadzić jakaś kawiarnia, herbaciarnia, cukiernia. Miejsce jest, teren też fajny, no i miejsce na ogródek.

# Aga11

26.05.2023 21:29

Z tego co wiem tam juz sporo $$ zostalo wydane na jakies lewe konsultacje spoleczne. Ba! Mieli budzet ok 9 mln na remont z budzetu dzielnicy ( bodaj) i projekt ktorym chwalili sie w mediach. Miala to byc placówka dla powstańców. Jestem ciekawa co poszlo nie tak. Żenujące i straszne - jesli wydali te x $ na projekt i konsultacje niech ktos to nagłośni.

REKLAMA

# Madbutcher

29.05.2023 11:03

"W 2022 roku został wpisany do rejestru zabytków."
I dalej jest w takim stanie? To niemożliwe!
Powszechnie wiadomo, że po wpisaniu budynku do rejestru zabytków (czy tam nawet do ewidencji) za sprawą sił nadprzyrodoznych automagicznie staje się on wyremontowany i piękny - po to się wszak robi takie wpisy. A tutaj nic takiego się nie stało. Szok i niedowierzanie!
więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl