REKLAMA

Wola

inwestycje »

 

Wytwórnia Łańcuchów Rolkowych na Woli potrzebuje metamorfozy

  25 maja 2023

alt='Wytwórnia Łańcuchów Rolkowych na Woli potrzebuje metamorfozy'
źródło: Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Warszawie

Terenu przy zabytkowej Fabryce Łańcuchów Rolkowych Stanisława Kubiaka oraz sam zrujnowany budynek potrzebują pilnej metamorfozy. Historyczna wartość tego miejsca jest wręcz dla Woli bezcenna...

REKLAMA

- Zwracam się z prośbą o uporządkowanie działki sąsiadującej z zabytkową Fabryką Łańcuchów Rolkowych Stanisława Kubiaka - terenu ograniczonego ul. Kasprzaka, Karolkową, Hrubieszowską i wspomnianą fabryką. Aktualnie znajdują się tu pozostałości po restauracji, która kiedyś się tu mieściła - napisała w swojej interpelacji radna Aneta Skubida. Fontanna z żabkami ponownie zdobi Muranów Fontanna z żabkami ponownie zdobi Muranów
Z ogromnymi trudnościami, bo miała powstać jeszcze w 2019 roku, ale jednak udało się - fontanna z charakterystycznymi żabkami siedzącymi wokół basenu z wodą w końcu zdobi Muranów. Inauguracja odbyła się 17 maja.

- Rozbetonowanie tego niewielkiego obszaru, nowe nasadzenia zieleni i urządzenia nadające nowe funkcje mogłyby znacząco odmienić oblicze tego miejsca - przekonuje radna i dodaje, że do współpracy nad odrestaurowaniem tego terenu można by przekonać okoliczne firmy, a biur w okolicy nie brakuje. - Warto podjąć dialog z potencjalnymi partnerami odnowy tego terenu i "przetrzeć szlaki" dla kolejnych potencjalnych współprac.

Okolica fabryki mogłaby się zmienić

Jak informują urzędnicy, działka została przekazana do zasobów wolskiego Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami dopiero przed rokiem. Z przyczyn formalnych nie mógł on zabezpieczyć odpowiednich środków finansowych na remonty i utrzymanie tego terenu. Miejsce zostało jedynie oczyszczone i uporządkowane, w ramach działań bieżących, a wymaga znacznych nakładów finansowych, obecnie przekraczających możliwości finansowe tej jednostki.

- Rozbetonowanie wolskich podwórek realizowane jest z wykorzystaniem środków finansowanych pozyskanych z Biura Ochrony Środowiska m.st. Warszawy, w ramach programów służących ochronie środowiska i poprawie gospodarki wodnej. Z uwagi na zakończony nabór wniosków (planowanych do wykonania w 2024 roku), w naszej ocenie realizacja postulowanego zakresu prac możliwa będzie najwcześniej w 2025 roku - wyjaśnia zastępca dyrektora wolskiego ZGN Piotr Krasnodębski.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Pierwsza Polska Wytwórnia Łańcuchów Rolkowych powstała na Woli

Pierwsza Polska Wytwórnia Łańcuchów Rolkowych S. Kubiak została założona przez Stanisława Kubiaka w 1920 roku. Początkowo mieściła się przy ul. Elektoralnej 30. W 1923 siedziba firmy została przeniesiona do nowo wybudowanego obiektu przy ul. Hrubieszowskiej 9. Początkowo w fabryce zatrudnionych było około 30 pracowników. Wytwarzano tu różne rodzaje łańcuchów przegubowych typu Gall'a do dźwigów, przeciągarek i do napędu wszelkich maszyn; koła łańcuchowe itp. Wytwórnia reklamowała się często w lokalnej i ogólnopolskiej prasie.

Podczas okupacji niemieckiej nieprzerwanie prowadziła swą działalność. Była świadkiem wielu bitew, w tym obrony pobliskiej barykady powstańczej w 1944 roku. W czasie wojny uniknęła większych zniszczeń.

Po 1945 r. w budynku produkcję kontynuowała Spółdzielnia Pracy - Zakłady Metalowe "Rolmet". W 1951 r. budynek został wyremontowany, a w 1963 r. dobudowano portiernię. W 1973 roku "Rolmet" przejęły Zakłady Metalowe "Kolmet", zaś w 1984 fabrykę przejęła prywatna firma "Ridan" produkująca sprzęt medyczny i rehabilitacyjny.

Od 2007 r. historyczny budynek jest opuszczony i niszczeje, mimo że jest cennym przykładem obiektu przemysłowego o niewielkiej skali, charakterystycznego dla budownictwa dwudziestolecia międzywojennego. W 2022 roku został wpisany do rejestru zabytków.

(db)

.
 

REKLAMA

Komentarze (4)

# pic

25.05.2023 13:52

pisiory zniszczyły....

# juli19

25.05.2023 14:31

po odrestaurowaniu w budynku mogłaby się wprowadzić jakaś kawiarnia, herbaciarnia, cukiernia. Miejsce jest, teren też fajny, no i miejsce na ogródek.

# Aga11

26.05.2023 21:29

Z tego co wiem tam juz sporo $$ zostalo wydane na jakies lewe konsultacje spoleczne. Ba! Mieli budzet ok 9 mln na remont z budzetu dzielnicy ( bodaj) i projekt ktorym chwalili sie w mediach. Miala to byc placówka dla powstańców. Jestem ciekawa co poszlo nie tak. Żenujące i straszne - jesli wydali te x $ na projekt i konsultacje niech ktos to nagłośni.

REKLAMA

# Madbutcher

29.05.2023 11:03

"W 2022 roku został wpisany do rejestru zabytków."
I dalej jest w takim stanie? To niemożliwe!
Powszechnie wiadomo, że po wpisaniu budynku do rejestru zabytków (czy tam nawet do ewidencji) za sprawą sił nadprzyrodoznych automagicznie staje się on wyremontowany i piękny - po to się wszak robi takie wpisy. A tutaj nic takiego się nie stało. Szok i niedowierzanie!
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Zapraszamy na zakupy

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025