REKLAMA

Białołęka

Mąż przy żonie nawet po śmierci

 

Wyrzykowskiego i Pani na Wiśniewie: mamy dwie nowe ulice

  18 maja 2015

alt='Wyrzykowskiego i Pani na Wiśniewie: mamy dwie nowe ulice'
Marian Wyrzykowski (z prawej) w "Znachorze"
źródło: Polskie Radio

Białołęka zyska dwie nowe nazwy ulic. I to bardzo sympatyczne. Pierwszej patronować będzie aktor i reżyser Marian Wyrzykowski. Dumne powinny być także wszystkie damy z Wiśniewa, ponieważ niedaleko białołęckiego magistratu pojawi się ulica Pani na Wiśniewie.

REKLAMA

Marian Wyrzykowski przybył do stolicy równo sto lat temu z podstołecznego Chotomowa. Uczył się najpierw w Gimnazjum im. Jana Zamoyskiego a następnie w ursynowskim Seminarium Nauczycielskim. Został nauczycielem w konstancińskiej szkole. Kariera belfra nie była mu jednak pisana i rozpoczął studia aktorskie. W 1926 roku został aktorem Teatru Narodowego. Zadebiutował rolą Kozaka w "Śnie srebrnym Salomei" Słowackiego. Wyrzykowski robił coraz większą karierę, aż wybuchła II wojna światowa. Artysta zarabiał na chleb pracując jako kelner w kawiarni "U Aktorek". Niemiecka służba bezpieczeństwa SD podejrzewała go o współudział w zamachu na Igo Syma. Aresztowano go, jednak wrócił na wolność. Walczył w powstaniu warszawskim - nosił pseudonim "Żuk".

Po wojnie występował w licznych sztukach teatralnych a także Teatrze Telewizji. Pojawił się w trzech filmach - przedwojennych "Znachorze" i "Geniuszu sceny" oraz "Żołnierzu zwycięstwa" z 1953 roku. Był to film ukazujący biografię gen. Karola Świerczewskiego a Wyrzykowski zagrał rolę marszałka Mariana Spychalskiego. Był mężem aktorki Elżbiety Barszczewskiej. I, żeby było milej, jego ulica krzyżować się będzie z ulicą imienia nieboszczki małżonki: Mariana Wyrzykowskiego połączy ul. Barszczewskiej i ul. Elżbiety Ćwiklińskiej. Jak rodzinnie!

Z kolei przecznicą ulicy Milenijnej na Tarchominie będzie ulica Pani na Wiśniewie. Oczywiście wszystkie kobiety z tego osiedla mogą uznać to jako "swoją" nazwę, lecz tak naprawdę upamiętniać będzie Stanisławę Prus-Wiśniewską, pisarkę i malarkę, która wywodziła się z rodu właścicieli okolicznych gruntów, a w 1938 roku oddała kawałek majątku po rodzicach pod budowę biblioteki Polskiej Macierzy Szkolnej.

Przemysław Burkiewicz

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA