REKLAMA

Puls Warszawy

różne

 

Wygodny pełnomocnik

  28 stycznia 2008

Moja córka od dwóch lat mieszka i pracuje w Irlandii. Nadal jest jednak zameldowana w Polsce. Wiele urzędowych spraw trzeba załatwiać na miejscu, co jest kłopotliwe, ponieważ córka przyjeżdża do Polski raz na kilka miesięcy. Czy może zostawić mi pełnomocnictwo do załatwiania wszystkich spraw podczas jej nieobecności?

REKLAMA


Adwokat radzi
czytelnikom "Echa"

 
Jak najbardziej, córka może zostawić Pani pełno-mocnictwo, ponieważ większość spraw można za-łatwić przez pełnomocnika. Zasadą jest, że sprawę można załatwić przez pełnomocnika, a wyjątki od tej zasady tj. obowiązek osobistego załatwiania sprawy, muszą być wyraźnie zapisane w ustawach. Jako cie-kawostkę można podać, że w określonych sytuac-jach, za zgodą sądu, nawet związek małżeński moż-na zawrzeć przez pełnomocnika!

Ten kto udziela pełnomocnictwa, jest nazywany mocodawcą. Udzielenie pełnomocnictwa oznacza, że pełnomocnik działa w imieniu mocodawcy, ze skut-kiem prawnym bezpośrednio dla mocodawcy. Matka może więc załatwiać sprawy córki jako jej pełno-mocnik. Jednak tę funkcję może pełnić nie tylko ktoś z najbliższej rodziny. Poza wyjątkami określonymi w przepisach np. że pełnomocnikiem przed sądem mo-że być wyłącznie adwokat lub radca prawny, każdy dorosły człowiek może zostać pełnomocnikiem.

Ważną sprawą jest forma udzielonego pełnomocnictwa. Do większości spraw wystarczy tzw. pełnomocnictwo ogólne, które dla swej ważności powinno zostać udzielone na piśmie. Pełnomocnictwo ogólne upoważnia pełnomocnika do doko-nywania w imieniu mocodawcy wszystkich czynności, z wyjątkiem tych, gdzie przepisy wymagają, by pełnomocnictwo zostało udzielone w formie szczególnej. Tylko do dokonania niektórych czynności wymagane jest pełnomocnictwo spo-rządzone w formie aktu notarialnego albo sporządzone na piśmie z podpisem urzędowo poświadczonym. Forma aktu notarialnego jest konieczna przede wszystkim do tego, by pełnomocnik mógł kupić lub sprzedać nieruchomość w imieniu swojego mocodawcy. Dodatkowo takie pełnomocnictwo musi wyraźnie w swojej treści stwierdzać, że upoważnia pełnomocnika do kupna lub sprzedaży nie-ruchomości. Z kolei wspomniana forma pisemna z podpisem urzędowo poświad-czonym jest niezbędna np. do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku. Urzędowego poświadczenia może dokonać m.in. notariusz lub wójt gminy.

Adw. Robert Smoktunowicz

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje w Pulsie Warszawy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane w Pulsie Warszawy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe