Wybieramy rady osiedli. Po co?
25 marca 2019
14 kwietnia w naszej dzielnicy odbędą się wybory do rad osiedli. Do kiedy można zgłaszać kandydatów i dlaczego jest to takie ważne?
Wybory odbędą się do rad osiedli: Aleksandrów, Anin, Falenica, Las, Marysin Wawerski Południe, Marysin Wawerski Północ, Miedzeszyn, Międzylesie, Nadwiśle, Radość, Sadul, Wawer i Zerzeń. W sumie wyłonimy aż 13 osiedlowych rad.
Najniższa jednostka samorządu
Każde osiedle posiada własną specyfikę i historię, są na różnym etapie rozwoju, także cywilizacyjnym. Łączy je przeszłość samorządowa. To w nich przed laty tworzyły się grupujące społeczników komitety obywatelskie, które inicjowały budowę dróg, chodników, sieci elektrycznych i gazowych. Z tych społecznych ruchów wyłoniła się grupa działaczy osiedlowych, którzy przyczynili się do powstania gminy Wawer. Rady osiedli funkcjonują do dziś, chociaż ich rola jest inna niż w czasach, gdy Wawer był samodzielną gminą. Dziś najważniejszym ciałem samorządowym stolicy jest Rada m.st. Warszawy. Rady dzielnic są dla niej jednostkami pomocniczymi, zaś rady osiedli są najniższym szczeblem samorządności, ale bardzo ważnym. Spełniają bowiem funkcję opiniodawczą i służą jako organ pośredniczący pomiędzy ogółem mieszkańców a władzami.
Rada osiedla reprezentuje mieszkańców
Rada osiedla nie jest organem decydującym, lecz wpływającym na decyzje z pozycji interesów mieszkańców osiedla. Statut przewiduje listę spraw istotnych dla mieszkańców, w których władze dzielnicy zobowiązane są zasięgać opinii rady osiedla. Trudno jej nie uwzględniać, gdy stoją za nią kilku-, kilkunastotysięczne grupy wyborców. Rada osiedla ma prawo występowania do rady dzielnicy z inicjatywą podjęcia określonej uchwały, z interpelacjami, które muszą być rozpatrywane na tych samych zasadach, jak interpelacje radnych. Dzięki przyjętemu systemowi wyborczemu rady osiedli składają się z ludzi mieszkających na danym terenie, wybranych w powszechnych, równych i bezpośrednich wyborach, w głosowaniu tajnym i - co szczególnie charakterystyczne - działających wyłącznie społecznie, bez jakichkolwiek wynagrodzeń czy diet.
Zgłoszenia kandydatów
Zgłoszenia kandydatów do rady osiedla przyjmowane są w siedzibie Dzielnicowej Komisji Wyborczej w Urzędzie Dzielnicy Wawer przy ul. Żegańskiej 1, pokój 20 (parter), tel. 22 44-36-812. Dyżury członków Dzielnicowej Komisji Wyborczej ustalone zostały od 1 do 8 kwietnia (w godzinach pracy urzędu). 8 kwietnia to ostatni dzień przyjmowania zgłoszeń w godz. 8-18. Punkt informacyjny Dzielnicowej Komisji Wyborczej dostępny jest pod nr tel. 22 44-36-806 lub 22 44-37-000. Należy pamiętać, że do zgłoszenia należy dołączyć oryginalną listę co najmniej 15 osób zamieszkałych na obszarze danego osiedla, popierających kandydata. Odpowiednie karty zgłoszeń i listy popierające kandydata można pobrać na stronie internetowej urzędu dzielnicy.
(DB)