REKLAMA

Białołęka

Historia

 

Wszystko dla kochanej ojczyzny. Białołęka uczci Żołnierzy Wyklętych.

  21 lutego 2020

alt='Wszystko dla kochanej ojczyzny. Białołęka uczci Żołnierzy Wyklętych.'
źródło: z archiwum Roberta Radzika

Białołęckie obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych przebiegną pod znakiem wycieczek zabytkowym chaussonem i promocji książki "Wszystko dla kochanej Ojczyzny", będącej zbeletryzowaną biografią jednego z najdzielniejszych i najmłodszych dowódców Narodowego Zjednoczenia Wojskowego - niespełna 21-letniego por. "Ciemnego" Tadeusza Narkiewicza.

REKLAMA

Autor publikacji, Robert Radzik, znany jest mieszkańcom dzielnicy nie tylko jako sąsiad z Zielonej Białołęki, ale również znakomity i ceniony badacz powojennego podziemia oraz twórca wydanej w ub.r. przez Fundację Ave i wydział kultury biografii majora Mariana Kozłowskiego, pochowanego na Cmentarzu Tarchomińskim.

W tym roku w niedzielę 1 marca o godz. 11.00 i 13.15 Robert Radzik poprowadzi dwie wycieczki szlakiem ubeckich katowni praskich. - To niebywała okazja, aby poznać mało znane wątki z historii najnowszej prawobrzeżnej Warszawy - mówi Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji Ave, współorganizującej wydarzenie. - Pojedziemy kultowym chaussonem z lat 50. XX wieku, z czasów, kiedy właśnie działały miejsca zbrodni w prawobrzeżnej Warszawie.

Wyprawy rozpoczną się przy bramie cmentarza na rogu Mehoffera i Majolikowej. Uczestnicy odwiedzą grób majora Mariana Kozłowskiego, a następnie pojadą na Pragę Północ, gdzie zobaczą m.in. dawną siedzibę NKWD przy ulicy Sierakowskiego, kwaterę główną NKWD przy ulicy Strzeleckiej i tzw. Toledo przy Namysłowskiej. Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy poprzez stronę fundacjaave.pl lub tel. 608-178-447.

Z kolei o godz. 15.30 w Białołęckim Ośrodku Kultury przy ulicy Van Gogha 1 odbędzie się promocja książki "Wszystko dla kochanej Ojczyzny". Tytuł to cytat z listu głównego bohatera, por. Narkiewicza, pisanego w szczególnych okolicznościach do najbliższych niedługo przed śmiercią. - "Ciemny", dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, poległ żołnierską śmiercią podczas próby przebicia się rankiem 6 września 1947 roku. Wybrał śmierć, nie chcąc wpaść w łapy wszechwładnego "resortu". Nagie zwłoki komendanta UB-cy wrzucili na furmankę i powoli - tak, aby wszyscy mieszkańcy mijanych wiosek mogli zobaczyć martwego - przewieźli do Zambrowa. Do dziś nie wiadomo, co zrobiono z ciałem poległego" - opowiada Robert Radzik, autor cieszącej się ogromnym zainteresowaniem i zbierającej znakomite recenzje biografii.

Podczas spotkania będzie można nabyć tę publikację, jak również wcześniejsze książki autora "Z otchłani niepamięci" i "Wnutriennicy" w promocyjnych cenach od 20 do 40 zł oraz bezpłatnie otrzymać wspomnianą wcześniej biografię mjr. Kozłowskiego pt. "Niezłomny major". Wstęp wolny, rezerwacja miejsc siedzących: fundacjaave.pl lub tel. 608-178-447.

(red)

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# d0nk3y

21.02.2020 14:17

Brawo!!!

# dkg

21.02.2020 19:15

@MichalL
Nie, nie będziemy czcić komunistów.

# gosc

23.02.2020 22:33

Moich dwóch dziadków siedziało w więzieniach UB, ale jak mówili o tzw. "wyklętych" to najdelikatniejszym słowem było "bandyci".
W 1945 i 1946 roku na hrubieszowskiej wsi ludzie bardziej bali się "wyklętych" niż UPA, bo UPA tylko zabierała żywność, a "wyklęci" oprócz zabierania żywności, to jeszcze zabijali za oddanie świni w obowiązkowym kontyngencie. Całe oddziały Batalionów Chłopskich wstępowały do MO, aby zachować broń i bronić swoich wsi przed "wyklętymi", tak jak wcześniej bronili tych wsi przed SS. Teraz bohaterscy partyzanci Batalionów Chłopskich którzy walczyli od 1943 roku z Niemcami są złymi komuchami, a zbiry, złodzieje i mordercy stali się wzorcami patriotyzmu.

REKLAMA

# ulas

24.02.2020 18:40

Żołnierze Wyklęci - pupilki obecnej władzy - to niekiedy osoby bardzo kontrowersyjne. Na pewno są wśród nich mordercy i złodzieje, a określa się ich mianem bohaterów, wbrew opiniom naocznych świadków. Zakłamywanie historii i naginanie do swoich celów! Karygodne.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBiałołęka

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Najchętniej czytane na TuBiałołęka

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

REKLAMA

Top hotele na Lato 2024
Top hotele na Lato 2024