Wszystko dla kochanej ojczyzny. Białołęka uczci Żołnierzy Wyklętych.
21 lutego 2020
Białołęckie obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych przebiegną pod znakiem wycieczek zabytkowym chaussonem i promocji książki "Wszystko dla kochanej Ojczyzny", będącej zbeletryzowaną biografią jednego z najdzielniejszych i najmłodszych dowódców Narodowego Zjednoczenia Wojskowego - niespełna 21-letniego por. "Ciemnego" Tadeusza Narkiewicza.
Autor publikacji, Robert Radzik, znany jest mieszkańcom dzielnicy nie tylko jako sąsiad z Zielonej Białołęki, ale również znakomity i ceniony badacz powojennego podziemia oraz twórca wydanej w ub.r. przez Fundację Ave i wydział kultury biografii majora Mariana Kozłowskiego, pochowanego na Cmentarzu Tarchomińskim.
W tym roku w niedzielę 1 marca o godz. 11.00 i 13.15 Robert Radzik poprowadzi dwie wycieczki szlakiem ubeckich katowni praskich. - To niebywała okazja, aby poznać mało znane wątki z historii najnowszej prawobrzeżnej Warszawy - mówi Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji Ave, współorganizującej wydarzenie. - Pojedziemy kultowym chaussonem z lat 50. XX wieku, z czasów, kiedy właśnie działały miejsca zbrodni w prawobrzeżnej Warszawie.
Wyprawy rozpoczną się przy bramie cmentarza na rogu Mehoffera i Majolikowej. Uczestnicy odwiedzą grób majora Mariana Kozłowskiego, a następnie pojadą na Pragę Północ, gdzie zobaczą m.in. dawną siedzibę NKWD przy ulicy Sierakowskiego, kwaterę główną NKWD przy ulicy Strzeleckiej i tzw. Toledo przy Namysłowskiej. Udział jest bezpłatny, obowiązują zapisy poprzez stronę fundacjaave.pl lub tel. 608-178-447.
Z kolei o godz. 15.30 w Białołęckim Ośrodku Kultury przy ulicy Van Gogha 1 odbędzie się promocja książki "Wszystko dla kochanej Ojczyzny". Tytuł to cytat z listu głównego bohatera, por. Narkiewicza, pisanego w szczególnych okolicznościach do najbliższych niedługo przed śmiercią. - "Ciemny", dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych, poległ żołnierską śmiercią podczas próby przebicia się rankiem 6 września 1947 roku. Wybrał śmierć, nie chcąc wpaść w łapy wszechwładnego "resortu". Nagie zwłoki komendanta UB-cy wrzucili na furmankę i powoli - tak, aby wszyscy mieszkańcy mijanych wiosek mogli zobaczyć martwego - przewieźli do Zambrowa. Do dziś nie wiadomo, co zrobiono z ciałem poległego" - opowiada Robert Radzik, autor cieszącej się ogromnym zainteresowaniem i zbierającej znakomite recenzje biografii.
Podczas spotkania będzie można nabyć tę publikację, jak również wcześniejsze książki autora "Z otchłani niepamięci" i "Wnutriennicy" w promocyjnych cenach od 20 do 40 zł oraz bezpłatnie otrzymać wspomnianą wcześniej biografię mjr. Kozłowskiego pt. "Niezłomny major". Wstęp wolny, rezerwacja miejsc siedzących: fundacjaave.pl lub tel. 608-178-447.
(red)