WPF zamiast WPI
21 stycznia 2011
Wieloletni Program Inwestycyjny jeszcze do niedawna był głównym wyznacznikiem planów miasta i dzielnic. Był, ponieważ w najbliższym czasie jego rola zostanie zredukowana do dokumentu doradczego, spisu postulatów, a zostanie zastąpiony Wieloletnią Prognozą Finansową.
Przede wszystkim informację o tym, ile pieniędzy na inwestycje stołeczny ra-tusz wyznaczy dzielnicy. Przez najbliższe cztery lata Wawer będzie mógł wydać na swoje zadania budowlane prawie 72,5 mln zł. W tym roku będzie to nieco ponad 23,2 mln. Z tych pieniędzy ponad 13 mln posłuży na budowy i modernizacje dróg oraz wykup gruntów z tym związanych. Najwięcej, bo 1,8 mln, kosztować będzie budowa Mozaikowej. Na liście inwestycji znaleźć też można budowę ulic Derkaczy czy Gruszy, sporo dróg będzie też modernizowanych w kolejnych latach.
Ruszą przedszkola
Chociaż w tym roku przedszkoli w Wawrze nie przybędzie, ruszą prace nad dwoma placówkami. Kontynuowana będzie budowa przedszkola przy Świebodzińskiej, któ-ra rozpoczęła się w 2010, planuje się też pół miliona na rozpoczęcie prac przy pla-cówce na Węglarskiej. Do tego dojdą też inwestycje przy XXV LO na Halnej - w tym roku dzielnica zmodernizuje tam kotłownię, w kolejnych latach będzie budować salę gimnastyczną. Na to ostatnie zadanie do 2015 roku przeznaczono niemal 9 mln zł.Z innych nieruchomości w Wawrze w najbliższych latach (do 2017 roku) ma zo-stać zbudowany wielofunkcyjny budynek w Falenicy przeznaczony m.in. na kawia-renkę internetową, bibliotekę i inną działalność społeczną, a budynek przy Płowiec-kiej 77 już w przyszłym roku doczeka się zakończenia rewitalizacji. Przy okazji bę-dzie dostosowany do potrzeb Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz galerii sztuki.
Sport też zyska
W tym roku mają zostać zakończone prace w dwóch obiektach sportowych w Waw-rze. Pierwszym będzie skatepark przy Włókienniczej (95 tysięcy złotych), drugim - kompleks sportowy w Miedzeszynie. Za dwa lata rozpocząć się ma za to budowa boiska przy Trakcie Lubelskim. Potrwa rok, ma kosztować ponad milion złotych.W sumie...
... nie jest źle. Trzeba bowiem pamiętać, że plan dzielnicowy obejmuje zadania, które mają być zrealizowane tylko przez urząd dzielnicy. Dlatego nie ma w nim mowy choćby o najbardziej wyczekiwanej inwestycji, czyli budowie kolektora ście-kowego czy remontach niektórych dróg. To już inwestycje, których wykonaniem zajmują się inne jednostki, jak choćby Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Ko-munikacji czy Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych. Jednak rolą samorządu po-zostaje lobbowanie na rzecz swojej dzielnicy nawet wtedy, gdy rada Warszawy drastycznie obcina fundusze dla dzielnic uznawanych za peryferyjne.(wt)
Budowa ul. Mozaikowej |
Miejsce na skatepark przy ul. Włókienniczej |