REKLAMA

Wola

zabytki »

 

Wola ma nowy zabytek. Kamienica przetrwała obie wojny

  17 czerwca 2020

alt='Wola ma nowy zabytek. Kamienica przetrwała obie wojny'
źródło: Fot. Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków

Wybudowana pod koniec XIX wieku kamienica przy ul. Chmielnej 126 została wpisana do rejestru zabytków. Znalazł się w nim także teren jej posesji.

REKLAMA

Na parceli należącej do Joaela Alterlejba wzniesiono po 1897 roku nowy, piętrowy budynek. W jego dolnej części funkcjonowały głównie lokale usługowe, na piętrach znajdowały się lokale mieszkalne. Nieruchomość kilkukrotnie zmieniała swoich właścicieli. Podczas Powstania Warszawskiego w rejonie kamienicy mieścił się posterunek oddziałów powstańczych, przede wszystkim Zgrupowania "Chrobry II", które miały za zadanie zdobycie i utrzymanie Dworca Pocztowego. Budynek w dobrym stanie przetrwał okres II wojny światowej. W 1955 roku przeszedł na własność Skarbu Państwa.

Sama kamienica ma dwa skrzydła frontowe oraz oficynę poprzeczną, która przylega do szczytowej ściany sąsiedniego budynku. W środku zachowało się wiele oryginalnych fragmentów zarówno na klatce schodowej, jak i w pomieszczeniach mieszkalnych. W dobrym stanie przetrwały m.in. dekoracyjna metalowa balustrada, drewniane balustrady tralkowe, jasnobeżowe oraz szare posadzki ceramiczne czy też drewniane ściany działowe bądź proste piece ceramiczne.

Nieruchomość, pomimo usunięcia w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku części dekoracji architektonicznej na elewacji, pozostała cennym przykładem zabudowań z przełomu XIX i XX wieku.

- Neorenesansowy detal przejazdu bramnego, pozostałości boniowania i gzymsów kordonowych świadczą o pierwotnej formie architektonicznej budynku tworzącego pierzeję ulicy Chmielnej i Żelaznej. Na uwagę zasługuje bogata i zróżnicowana forma balustrad balkonów elewacji frontowych. Wewnątrz budynku zachował się wystrój głównej klatki schodowej z ceramicznymi posadzkami i metalową balustradą, boczne klatki schodowe, częściowo elementy wykończenia wnętrz lokali mieszkalnych. Walory artystyczne budynku wynikają również z eksponowanej narożnej lokalizacji u zbiegu ulic, podkreślonej ściętym jednoosiowym narożnikiem - informuje prof. dr hab. Jakub Lewicki, mazowiecki konserwator zabytków.

To jedna z ostatnich kamienic przy ul. Chmielnej, która przetrwała czasy obu wojen światowych.

Marcin Kalicki

 

REKLAMA

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy...

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl