Na WAT pracowano nad bronią jądrową. Generał zginął w wypadku
13 sierpnia 2021
Znany geopolityk dr Jacek Bartosiak postanowił przypomnieć postać gen. Sylwestra Kaliskiego, rektora bemowskiej uczelni w latach sześdziesiątych i siedemdziesiątych.
Kiedy w 2017 roku ówczesny wojewoda Zdzisław Sipiera podjął decyzję o zmianie nazwy ulicy Kaliskiego na Urbanowicza, nawet historycy nie byli pewni co do jej słuszności. Czy nazwisko patrona głównej ulicy Boernerowa powinno zostać objęte dekomunizacją? Naczelny Sąd Administracyjny cofnął decyzję wojewody z powodu błędów formalnych, ale postać generała wciąż budzi kontrowersje i zainteresowanie.
Sylwester Kaliski - kim był?
Gen.
Jak działają bitomaty?
Ostatnio w Warszawie pojawiło się sporo nowych bitomatów, warto z nich korzystać i wymieniać kryptowaluty na gotówkę (lub gotówkę na kryptowaluty). W poniższym artykule krótko przedstawiamy, jak działają nowe bitomaty, które pojawiły się na terenie stolicy.
Sylwester Kaliski (1925-1978) był zarówno członkiem Komitetu Centralnego PZPR, komunistycznym ministrem i posłem, jak i wybitnym naukowcem oraz członkiem Polskiej Akademii Nauk. Od 1951 roku był związany z Wojskową Akademią Techniczną, gdzie uzyskał doktorat i habilitację z dziedziny nauk technicznych, a z czasem został rektorem uczelni i profesorem.
Generał miał na koncie ponad pół tysiąca prac naukowych, w tym książkę "Lasery - synteza jądrowa". W 1973 przeprowadził eksperyment kontrolowanej mikrosyntezy termojądrowej, osiągając temperaturę plazmy 10 milionów stopni. Co ciekawe, zarówno jego praca doktorska, jak i habilitacyjna zostały utajnione.
Broń jądrowa w PRL
- Nad czym w istocie pracował Sylwester Kaliski i jego ludzie na WAT? Wiele wskazuje na to, że nie nad jakąś biedabombą atomową dla PRL, jak mówi się w naszym kraju, lecz nad czymś dużo bardziej ważnym - pisze na Facebooku dr Jacek Bartosiak.
Geopolityk przytacza teorię, według której zespół gen. Kaliskiego pracował nad doprowadzeniem do syntezy termojądrowej przy użyciu laserów, co mogło stanowić wstęp do budowy broni masowego rażenia całkiem nowego typu. Badania były prowadzone niezależnie od ZSRR, pod osobistym patronatem Edwarda Gierka. W 1978 roku gen. Kaliski zginął w wypadku koło Koszalina a program wstrzymano.
Czy gen. Kaliski został zabity?
- Jeżeli przyjąć na moment hipotezę, że wypadek samochodowy, w którego wyniku Kaliski poniósł śmierć, nie był dziełem przypadku, stosunkowo wątpliwe wydaje się, aby powodem, dla którego miał on zginąć, były prowadzone na polecenie Gierka prace nad stworzeniem polskiej broni atomowej bądź termojądrowej - uważa dr Bartosiak. - Jakkolwiek skomplikowany jest proces uzyskania tego rodzaju zdolności, już w latach siedemdziesiątych fizyka i procesy potrzebne do stworzenia tego rodzaju uzbrojenia, choć nie były wiedzą publiczną, były doskonale rozumiane. Tak więc przy odpowiedniej determinacji, profesora Kaliskiego można było po prostu zastąpić innym fizykiem. Gdyby jednak Kaliski skupiał się na opracowaniu metody zapłonu paliwa termojądrowego bez wykorzystania dwustopniowych mechanizmów korzystających z materiałów rozszczepialnych (czy to w celach pokojowych, czy militarnych)...
Czy gen. Kaliski został zabity za prowadzenie eksperymentów nad bronią, dzięki której komunistyczna Polska mogła uniezależnić się od ZSRR? A może doszło do zwyczajnego wypadku drogowego? Jak blisko Polska dekady Gierka była od testowego wybuchu jądrowego, który mógłby odbyć się w Bieszczadach? Odpowiedzi na te pytania nie poznamy zapewne jeszcze przez wiele lat.
(dg)
.