REKLAMA

Wawer

kultura »

 

Wielka feta na Żegańskiej. Co świętujemy?

  24 października 2014

alt='Wielka feta na Żegańskiej. Co świętujemy?'

Na ostatnią niedzielę października zaplanowano wielkie oficjalne otwarcie Wawerskiego Centrum Kultury. W czym jest ono lepsze od lokalnych klubów? Dyrektorzy części placówek mówią wprost: to paranoja i papierologia.

REKLAMA

Wawerskie Centrum Kultury scentralizowało wszystkie dzielnicowe kluby kultury, co w zamyśle ma na celu cięcie kosztów utrzymania.

Na czym mają polegać oszczędności? Otóż na wspólnej obsłudze finansowo-księgowo-administracyjnej, gdyż dotychczas każdy klub kultury miał własną księgową, sprzątaczkę, dozorcę, co generowało dodatkowe koszty. To nie jedyne powody centralizacji.

- Chcemy być silniejsi, a tacy jesteśmy w grupie. Małe kluby nie miały i nie mają szans na zdobywanie dotacji, gdyż niekiedy wkład własny wynosił tyle, co cały ich budżet i nie mogły się starać o dofinansowanie. Jako Wawerskie Centrum Kultury mamy siłę wszystkich filii i to nas wzmocniło - podkreśla Ewa Andrearczyk, kierownik Działu Animacji Kultury i Projektów Wawerskiego Centrum Kultury.

Im więcej tym lepiej?

Mieszkańcy obawiali się, że kluby zostaną zlikwidowane. - Nie ma takich planów. Powiem więcej - chcemy "wzmocnić" filie m.in. poprzez wprowadzenie nowych metod współpracy ze społecznością lokalną. Oczywiście to wymaga czasu i dodatkowych funduszy. Zapewne zarząd będzie myślał też o stworzeniu kolejnych filii, gdyż Wawer jest największą dzielnicą i niektóre osiedla pozbawione są ośrodków kultury - stwierdza Ewa Andrearczyk. - Wiem, że każda nowa sytuacja bywa trudna. Kierownicy, którzy do tej pory byli dyrektorami, muszą pogodzić się z tym, że utracili trochę władzy i przyzwyczaić się do zmian. Natomiast jeśli chodzi o organizację i wprowadzanie nowych metod pracy, to jest to korzystna zmiana. Im więcej głów pełnych pomysłów i rąk do pracy - tym lepiej.

Zapraszamy na zakupy

Papierologia stosowana

Pełen sukces? Niekoniecznie. Byłe dyrektorki - oczywiście nieoficjalnie - opowiadają, że rzeczywistość wcale nie wygląda różowo. Kwitnie papierologia.

- Wydłużyła się droga podejmowania decyzji i zwiększyła się liczba kserowanych papierów. Z każdym muszę jechać do "centrali", tam muszę dostać potwierdzenie, kserować przed i po podpisie pani dyrektor. Muszę tak robić, bo jak coś zginie, to nie będzie winnego. Paranoja. Mieliśmy mieć czas na merytoryczną pracę, a tymczasem siedzimy w papierach - irytuje się chcąca zachować anonimowość jedna z kierowniczek filii. - Nie wiadomo, co będzie dalej - kwituje.

Na razie wiadomo, że wielkie otwarcie WCK zaplanowano na ostatnią niedzielę października. Chętni będą mogli przejechać się zabytkowym pociągiem, a w godzinach popołudniowo-wieczornych zaplanowano występy młodych mieszkańców Wawra i koncert zespołu Poparzeni Kawą Trzy. Bilety/cegiełki na przejazd pociągiem oraz bezpłatne wejściówki na koncert są dostępne we wszystkich filiach. Liczba miejsc jest ograniczona.

REKLAMA

Jedno centrum i sześć domów kultury, mało?

A co szykuje Wawerskie Centrum Kultury na listopad? W WCK przy ul. Żegańskiej 1a zaplanowano m.in. warsztaty gimnastyki twórczej dla dorosłych, naukę tańca współczesnego, zajęcia muzyczno-ruchowe dla dzieci, spotkania dla mam, dzień dla maluszków czy warsztaty florystyczne dla dorosłych. W Strefie Młodzieży odbędą się różne zajęcia komputerowe, a w Strefie Kreatywności - m.in. spotkania dla miłośników zwierząt czy rodzinną zabawę z recyklingiem.

Filie również działają aktywnie. Anin (dom kultury przy ul. V Poprzecznej 13) zaprasza m.in. na podróżnicze spotkanie, turniej szachowy czy brydżowy. W filii Aleksandrów przy ul. Samorządowej 10 zaplanowano spotkania teatralne, muzyczne, filmowe i podróżnicze, a pod koniec miesiąca - andrzejkowy bal. Filia Falenica przy ul. Włókenniczej 54 zaprasza na teatr dla dzieci. Filia Marysin przy Korkowej 96 przygotowała natomiast m.in. muzyczne propozycje dla seniorów, spotkanie z podróżnikiem, wernisaż wystawy, koncert przebojów operetkowych i musicalowych oraz andrzejkowy bal dla seniorów.

W filii Radość przy ul. Planetowej 36 będzie można wziąć udział m.in. w wieczorze pieśni, piosenki i poezji patriotycznej czy różnorodnych zajęciach dla dzieci. Filia Zastów przy ul. Lucerny 13 szykuje m.in. spotkanie sąsiedzkie, zapozna mieszkańców z tajemnicami horoskopów i powoli przygotuje ich do świąt.

Wstęp na wiele z tych wydarzeń jest wolny, szczegóły można znaleźć na stronie www.wck-wawer.pl/ i na stronach poszczególnych filii.

Dzieje się w Wawrze?

ak

 

REKLAMA

Komentarze (1)

# miłośnik_motyk

03.11.2014 14:26

Pięknie działa.
Zamiast dozorcy monitoring. Tylko czy monitoring posprząta plac zabaw albo coś naprawi ?
Pani dyrektor odwołuje zajęcia dla dzieci, bo w tym czasie robi sobie zebranie dla pracowników, ale czy zwraca pieniądze za zajęcia, które się nie odbyły ? Otóż nie. I nie chodzi o kasę, bo to marne 4 zł tylko o to że tak by wypadało - zwłaszcza urzędnikowi.
Impreza z okazji otwarcia była. Ale żeby się w którejkolwiek filii dowiedzieć jaka jest cena cegiełki na pociąg, a jeszcze lepiej ją kupić to już się nie da. Wszystko trzeba załatwiać w centrali.
Jeszcze weselej będzie po rozpoczęciu budowy tunelu.
Żenujący poziom władzy w WCK.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWawer

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą
Majówka 2025 za granicą

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Lato 2025
Lato 2025
Lato 2025

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Promocje Cyfrowe.pl
Promocje Cyfrowe.pl