Wielka feta na Żegańskiej. Co świętujemy?
24 października 2014
Na ostatnią niedzielę października zaplanowano wielkie oficjalne otwarcie Wawerskiego Centrum Kultury. W czym jest ono lepsze od lokalnych klubów? Dyrektorzy części placówek mówią wprost: to paranoja i papierologia.
Na czym mają polegać oszczędności? Otóż na wspólnej obsłudze finansowo-księgowo-administracyjnej, gdyż dotychczas każdy klub kultury miał własną księgową, sprzątaczkę, dozorcę, co generowało dodatkowe koszty. To nie jedyne powody centralizacji.
- Chcemy być silniejsi, a tacy jesteśmy w grupie. Małe kluby nie miały i nie mają szans na zdobywanie dotacji, gdyż niekiedy wkład własny wynosił tyle, co cały ich budżet i nie mogły się starać o dofinansowanie. Jako Wawerskie Centrum Kultury mamy siłę wszystkich filii i to nas wzmocniło - podkreśla Ewa Andrearczyk, kierownik Działu Animacji Kultury i Projektów Wawerskiego Centrum Kultury.
Im więcej tym lepiej?
Mieszkańcy obawiali się, że kluby zostaną zlikwidowane. - Nie ma takich planów. Powiem więcej - chcemy "wzmocnić" filie m.in. poprzez wprowadzenie nowych metod współpracy ze społecznością lokalną. Oczywiście to wymaga czasu i dodatkowych funduszy. Zapewne zarząd będzie myślał też o stworzeniu kolejnych filii, gdyż Wawer jest największą dzielnicą i niektóre osiedla pozbawione są ośrodków kultury - stwierdza Ewa Andrearczyk. - Wiem, że każda nowa sytuacja bywa trudna. Kierownicy, którzy do tej pory byli dyrektorami, muszą pogodzić się z tym, że utracili trochę władzy i przyzwyczaić się do zmian. Natomiast jeśli chodzi o organizację i wprowadzanie nowych metod pracy, to jest to korzystna zmiana. Im więcej głów pełnych pomysłów i rąk do pracy - tym lepiej.
Papierologia stosowana
Pełen sukces? Niekoniecznie. Byłe dyrektorki - oczywiście nieoficjalnie - opowiadają, że rzeczywistość wcale nie wygląda różowo. Kwitnie papierologia.
- Wydłużyła się droga podejmowania decyzji i zwiększyła się liczba kserowanych papierów. Z każdym muszę jechać do "centrali", tam muszę dostać potwierdzenie, kserować przed i po podpisie pani dyrektor. Muszę tak robić, bo jak coś zginie, to nie będzie winnego. Paranoja. Mieliśmy mieć czas na merytoryczną pracę, a tymczasem siedzimy w papierach - irytuje się chcąca zachować anonimowość jedna z kierowniczek filii. - Nie wiadomo, co będzie dalej - kwituje.
Na razie wiadomo, że wielkie otwarcie WCK zaplanowano na ostatnią niedzielę października. Chętni będą mogli przejechać się zabytkowym pociągiem, a w godzinach popołudniowo-wieczornych zaplanowano występy młodych mieszkańców Wawra i koncert zespołu Poparzeni Kawą Trzy. Bilety/cegiełki na przejazd pociągiem oraz bezpłatne wejściówki na koncert są dostępne we wszystkich filiach. Liczba miejsc jest ograniczona.
Jedno centrum i sześć domów kultury, mało?
A co szykuje Wawerskie Centrum Kultury na listopad? W WCK przy ul. Żegańskiej 1a zaplanowano m.in. warsztaty gimnastyki twórczej dla dorosłych, naukę tańca współczesnego, zajęcia muzyczno-ruchowe dla dzieci, spotkania dla mam, dzień dla maluszków czy warsztaty florystyczne dla dorosłych. W Strefie Młodzieży odbędą się różne zajęcia komputerowe, a w Strefie Kreatywności - m.in. spotkania dla miłośników zwierząt czy rodzinną zabawę z recyklingiem.
Filie również działają aktywnie. Anin (dom kultury przy ul. V Poprzecznej 13) zaprasza m.in. na podróżnicze spotkanie, turniej szachowy czy brydżowy. W filii Aleksandrów przy ul. Samorządowej 10 zaplanowano spotkania teatralne, muzyczne, filmowe i podróżnicze, a pod koniec miesiąca - andrzejkowy bal. Filia Falenica przy ul. Włókenniczej 54 zaprasza na teatr dla dzieci. Filia Marysin przy Korkowej 96 przygotowała natomiast m.in. muzyczne propozycje dla seniorów, spotkanie z podróżnikiem, wernisaż wystawy, koncert przebojów operetkowych i musicalowych oraz andrzejkowy bal dla seniorów.
W filii Radość przy ul. Planetowej 36 będzie można wziąć udział m.in. w wieczorze pieśni, piosenki i poezji patriotycznej czy różnorodnych zajęciach dla dzieci. Filia Zastów przy ul. Lucerny 13 szykuje m.in. spotkanie sąsiedzkie, zapozna mieszkańców z tajemnicami horoskopów i powoli przygotuje ich do świąt.
Wstęp na wiele z tych wydarzeń jest wolny, szczegóły można znaleźć na stronie www.wck-wawer.pl/ i na stronach poszczególnych filii.
Dzieje się w Wawrze?
ak