REKLAMA

Bielany

drogi »

 

Więcej zieleni wzdłuż ulicy

  28 maja 2024

alt='Więcej zieleni wzdłuż ulicy'
źródło: ZDM

Poznaliśmy wykonawcę urządzenia parku linearnego (cokolwiek to znaczy) w ciągu ulic Rudnickiego-Perzyńskiego-Podczaszyńskiego na Bielanach. Park wzbogaci się o 170 drzew, nie zabraknie też nowych krzewów i bylin. Kiedy nastąpią zielone zmiany?

REKLAMA

W ramach zeszłorocznego remontu ulic Rudnickiego, Perzyńskiego i Podczaszyńskiego na Bielanach odnowione zostały chodniki, droga dla rowerów oraz jezdnia. Posadzonych zostało wtedy 61 nowych drzew. Nie zabrakło także krzewów i bylin.

Bielany jeszcze bardziej się zazielenią

Jak przekonują drogowcy z Zarządu Dróg Miejskich, remont otworzył możliwości na dalsze zmiany. Następny etap inwestycji będzie odpowiedzią na oczekiwania okolicznych mieszkańców. Na początku lutego ogłoszono przetarg na wykonanie "parku linearnego" wzdłuż wspomnianych ulic. Mniej więcej dwukilometrowy ciąg wzbogaci się o kolejne - i to w niemałej liczbie - nasadzenia. Przede wszystkim przybędzie drzew. Dokładnie 170. Wśród nich znajdą się topole, klony, lipy czy dęby. Tym samym powstaną nowe szpalery, które zacienią okolicę oraz odgrodzą okoliczne budynki od hałasu i pyłów. W miejscach z liczną infrastrukturą podziemną - gdzie nie da się posadzić drzew - pojawią się krzewy soliterowe, czyli wysokie i eksponowane pojedynczo, np. wiśnia piłkowana. Do tego dojdzie około 700 m2 niskich i wysokich traw, które dodatkowo ozdobią ulice.

Zapraszamy na zakupy

Ptaki i zapylacze poczują się, jak u siebie

Inwestycja uwzględni też potrzeby zamieszkujących te tereny zwierząt, np. ptaków. Planowane 2 tys. m2 krzewów będzie dla nich niczym stołówka. To powierzchnia, na której posadzone zostaną m.in. dereń, śnieguliczka, berberys, róża. Nie zapomniano także o owadach. Teren powiększy się o mniej więcej 700 m2 miododajnych bylin wzdłuż ulic. Zaplanowano także domki dla motyli i innych owadów, co podkreśli integralność fauny i flory. W nowym "parku linearnym" nie zabraknie miejsca na różne aktywności. Nasadzenia wyznaczą osobne przestrzenie, gdzie będzie można się zrelaksować, odpocząć, pobawić się ze swoim czworonogiem. Wejścia do "parku" zostaną przyozdobione pergolami z pnączami pełniącymi rolę fitoremediatorów - będą dodatkowo wyłapywać pyły i zanieczyszczenia.

REKLAMA

Park jeszcze w wakacje?

Budową "parku linearnego" za nieco ponad 1,8 mln zł zajmie się firma Biosfera. Wykonawca będzie miał 60 dni na realizację inwestycji, a następnie przez kolejne trzy lata będzie odpowiadał za prace pielęgnacyjne.

JR

 

REKLAMA

Komentarze (4)

# Marian

28.05.2024 20:06

Ile miejsc parkingowych zostało zlikwidowanych?

# Ronald

29.05.2024 09:28

To nie istotne. Za to Kazio - byly osiedlowy Tulipan i zapylacz będzie miał fajna miejscówke, aby degustowac się denaturatem. Dołącza do niego nowi zapylacze.

# ascascasc

29.05.2024 10:54

#Marian napisał(a) 28.05.2024 20:06
Ile miejsc parkingowych zostało zlikwidowanych?
Tam nie było żadnych miejsc parkingowych, tłumoku, tylko chamy wjeżdżające ukosem na CHODNIK, który jak sama nazwa wskazuje służy do chodzenia.

REKLAMA

# tim

29.05.2024 18:44

#Marian napisał(a) 28.05.2024 20:06
Ile miejsc parkingowych zostało zlikwidowanych?
Tutaj jak był remont to odpadło ponad połowa miejsc na całej długości Podczaszyńskiego.
więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuBielany

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

Kambukka Olympus
Kambukka Lagoon

REKLAMA

City Break
City Break

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy