REKLAMA

Artykuł sponsorowany

Najważniejsze elektroniczne systemy bezpieczeństwa w samochodach - sprawdź, w jakich modelach znajdziesz komfort i bezpieczeństwo

Najważniejsze elektroniczne systemy bezpieczeństwa w samochodach - sprawdź, w jakich modelach znajdziesz komfort i bezpieczeństwo

Rozwój technologii odpowiedzialnych za bezpieczeństwo stanowi jedną z kwestii priorytetowych dla większości producentów samochodowych. Najnowsze modele pojazdów wyposażone są w szereg udogodnień, które zmniejszają ryzyko wypadku oraz chronią nas przed poważnymi konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń. Których z nich nie może zabraknąć w Twoim aucie?

ABS i BAS - gwarancja bezpiecznego hamowania

Jednym z najważniejszych systemów bezpieczeństwa pozostaje ABS (ang. Anti-lock Braking System). System blokowania kół już w 2004 roku stał się obowiązkowym wyposażeniem wszystkich samochodów dostępnych na terenie Unii Europejskiej. Jego głównym celem jest umożliwienie zachowania lepszej kontroli nad pojazdem w czasie gwałtownego hamowania.

p

Jednym z elementów ABS jest także system BAS (ang. Brake Assist), nazywany asystentem hamownia. System zbiera informacje na temat siły nacisku wywieranego na pedał hamowania, przez co jest w stanie zmaksymalizować jego skuteczność. Rozwiązanie to po raz pierwszy zostało zastosowane w samochodach marki Mercedes. Współcześnie wykorzystywane jest również przez producentów Mazdy, Volvo i BMW.

ACC - aktywny tempomat

Jeśli cenisz bezpieczeństwo i wysoki komfort jazdy, sprawdź, czy w Twoim nowym samochodzie wykorzystano technologię ACC (ang. Active Cruise Control). Aktywny tempomat ułatwia zachowanie odpowiedniej prędkości jazdy. Warto pamiętać o tym, że system najnowszej generacji monitoruje dodatkowo szybkość jazdy innych uczestników ruchu. Dzięki temu jest w stanie zwolnić lub zatrzymać samochód bez ingerencji kierowcy. Najczęściej znajduje zastosowanie na autostradach i drogach ekspresowych. ACC stosowany jest zarówno w samochodach osobowych, jak i w ciężarowych.

System monitorowania martwego pola

W codziennej jeździe samochodem znacznie może pomóc przy tym technologia odpowiedzialna za monitorowanie martwego pola. System BLIS został opracowany przez projektantów firmy Volvo. Obecnie jednak znajdziemy go także w innych pojazdach. Technologia zakłada wykorzystanie kamer i czujników w bocznych obudowach lusterek, które pozwalają dostrzec obszary znajdujące się w tzw. martwym polu. Obecność innego auta zostanie zasygnalizowana zapaleniem odpowiedniej kontrolki.

Monitorowanie toru jazdy

Przydatne mogą okazać się również systemy monitorujące niekontrolowaną zmianę pasa. System LDW (Lane Departure Warning) wykorzystuje szereg informacji pozyskiwanych przy pomocy czujników, kamer i radarów. Technologia sygnalizuje niekontrolowane przekroczenie pasa przy pomocy sygnałów dźwiękowych. Niektóre auta dodatkowo wyposażone zostały w system wibracyjny umieszczony w kierownicy. Jest to sprawdzona metoda chroniąca przed uśnięciem kierowcy w czasie dłuższej trasy.

p

Jak zadbać o bezpieczeństwo w czasie jazdy?

Podstawą bezpieczeństwa jest jednocześnie odpowiednio dobrana polisa samochodowa. Każdy kierowca zobowiązany jest do wykupienia ubezpieczenia OC, które odpowiada za wypłacenie świadczeń poszkodowanym uczestnikom ruchu w wyniku spowodowanego przez nas zdarzenia. Warto zdecydować się przy tym na wykupienie dobrowolnej polisy AC, która ochroni Cię przed finansowymi skutkami doznanej szkody. Już dziś sprawdź kalkulator OC AC i znajdź najlepsze rozwiązanie dla siebie!


Chcesz przekazać coś więcej, poprawić SEO swojej strony?

REKLAMA