REKLAMA

Wola

budżet obywatelski »

Więcej zieleni na wolskich ulicach?

  6 czerwca 2024

alt='Więcej zieleni na wolskich ulicach?'
Więcej zieleni przy Obozowej? To możliwe! Źródło: bo.um.warszawa.pl

W czerwcowym głosowaniu w budżecie obywatelskim dzielnicy na 2025 rok będziemy mogli poprzeć duży projekt, mający na celu "zieloną przemianę Woli", a w nim: zazielenienie ulicy Żelaznej, eko skwer przy Młynarskiej, naturalne place zabaw przy ul. Batalionu AK "Parasol" 3 i na skwerze gen. Jana Jura-Gorzechowskiego, minipark na Odolanach i renowacja zieleni przy Ciołka i Obozowej.

REKLAMA

Agata Tobolczyk w jednym z pierwszych projektów, które trafiły do budżetu obywatelskiego na 2025 rok zaproponowała kompleksową rewitalizację i zazielenienie dzielnicy, poprzez pięć skoordynowanych działań, tj. zazielenienie ul. Żelaznej, budowę ekologicznego skweru przy ul. Młynarskiej, naturalizację istniejących placów zabaw przy ul. Batalionu AK "Parasol" 3 oraz na skwerze gen. Jura-Gorzechowskiego, stworzenie miniparku na Odolanach oraz renowację i nowe nasadzenia zieleni przy ulicach Ciołka i Obozowej. Projekt "5 w 1" wyceniony został na 1,1 mln zł. Przyjrzyjmy się tym pomysłom.

Zazielenienie Żelaznej

Projekt zakłada przekształcenie fragmentów chodnika w zielone rabaty, wzdłuż ulicy Żelaznej, na odcinku od Siennej do Złotej. Zamiast betonu pojawić by się miały rośliny, drzewa i krzewy, tworząc przyjemne dla oka zielone enklawy. Mają stanąć ławki i elementy małej architektury, które uczynią tę przestrzeń jeszcze bardziej przyjazną.

Wstąp do księgarni

Eko skwer przy Młynarskiej

Chciałoby się powiedzieć "to już było". Nie jest bowiem tajemnicą, że projekt eko skweru przy Młynarskiej 37 z wykorzystaniem naturalnych materiałów, takich jak wiklina i drewno, w budżecie obywatelskim już się pojawił i nie zyskał uznania mieszkańców. Tym razem jego autorka postanowiła "wcisnąć" go pomiędzy inne pomysły, które - być może - zyskają akceptację. Jak opisuje, skwer ma być miejscem relaksu i zabawy dla mieszkańców. Wiklinowy szałas, tor przeszkód, drewniane pieńki i sensoryczne ścieżki zapewnić mają dzieciom edukacyjną zabawę na łonie natury. Jak zauważają niektórzy komentujący, sam skwer jest dobrym pomysłem, jednak materiały użyte do jego powstania, czyli wiklina, będą rozwiązaniem krótkotrwałym.

- Przypomina to słynne palety z placu Bankowego oraz słynną plażę na Białołęce. Jeśli już coś robić, to z głową i trwałego, co będzie służyło latami, posiadało certyfikaty i będzie zrobione z trwałych materiałów, a nie z wikliny. Przecież to zgnije w kilka miesięcy - mówi jeden z mieszkańców. Przypomnijmy, że podobne, krótkotrwałe tzw. eko pomysły już były w budżecie obywatelskim. Na przykład na Targówku wydano pieniądze na igloo ułożone z gałązek wierzby. Projekt już po kilku dniach wyglądał żałośnie i było wiadomo, że pieniądze podatników najzwyczajniej zostały zmarnotrawione. Czy eko skwer z Młynarskiej podzieli ten los?

REKLAMA

Naturalne place zabaw na Woli

Przy ul. Batalionu AK "Parasol" 3 i na skwerze gen. Jana Jura-Gorzechowskiego nastąpiłaby metamorfoza obu placów zabaw w naturalne, ekologiczne przestrzenie gwarantujące dzieciom zdrową i bezpieczną zabawę blisko natury. Zamiast sztucznych materiałów, wykorzystane zostaną drewno, kamień i żywe rośliny "tworząc atrakcyjne i stymulujące środowisko dla najmłodszych".

REKLAMA

Minipark na Odolanach

Chodzi o stworzenie zielonej oazy na zabetonowanych Odolanach, przy ul. Karlińskiego (naprzeciwko szkoły), która byłaby ukojeniem dla mieszkańców. W ramach projektu na terenie tym mają pojawić się nasadzenia zieleni i przyjazne ścieżki spacerowe o nawierzchni mineralno-żywicznej.

Renowacja zieleni przy Ciołka i Obozowej

Projekt przewiduje renowację i posadzenie nowych drzew i krzewów, a także pielęgnację istniejącej roślinności na skrzyżowaniu ulic Ciołka i Obozowej. Autorka nie rozwinęła - niestety - myśli, co w ramach tego projektu chciałaby dokładnie tam zrobić. Z wizualizacji możemy wnioskować, że chodzi o pielęgnację istniejącej zieleni i dosadzenie nowej.

DB

REKLAMA

Komentarze (3)

# Przemek Marzec

07.06.2024 21:14

Ciekawe podejście do zagospodarowania przestrzeni miejskiej! Zazielenienie ulic i tworzenie naturalnych placów zabaw to świetny sposób na poprawę jakości życia w mieście. Wiklina może być traktowana jako krótkotrwały materiał, ale jej użycie ma sens ekologiczny i estetyczny, idealnie wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju. Jestem ciekaw efektów i z niecierpliwością czekam na realizację projektu. To ważne, aby próbować nowych rozwiązań i uczyć się na bieżąco, co sprawdza się w praktyce.

# Elisa

07.06.2024 21:27

To bardzo fajny i nowatorski pomysl na ekologiczne uzielenienie Warszawy, wiklina to ciekawy naturalny material, wreszcie odejscie od betonu, trzymam kciuki za realizacje przyszlosciowych projektow, ktore na pewno podwyzsza standard zycia mieszkancow stolicy!

# Emil

10.06.2024 11:46

Koniec betonozy!

REKLAMA

więcej na forum

LINKI SPONSOROWANE

REKLAMA

Kup bilet

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

REKLAMA

Butelki dla dzieci Kambukka
Kambukka Reno

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe