REKLAMA

Wola

budżet obywatelski »

 

Więcej zieleni na wolskich ulicach?

  6 czerwca 2024

alt='Więcej zieleni na wolskich ulicach?'
Więcej zieleni przy Obozowej? To możliwe! Źródło: bo.um.warszawa.pl

W czerwcowym głosowaniu w budżecie obywatelskim dzielnicy na 2025 rok będziemy mogli poprzeć duży projekt, mający na celu "zieloną przemianę Woli", a w nim: zazielenienie ulicy Żelaznej, eko skwer przy Młynarskiej, naturalne place zabaw przy ul. Batalionu AK "Parasol" 3 i na skwerze gen. Jana Jura-Gorzechowskiego, minipark na Odolanach i renowacja zieleni przy Ciołka i Obozowej.

REKLAMA

Agata Tobolczyk w jednym z pierwszych projektów, które trafiły do budżetu obywatelskiego na 2025 rok zaproponowała kompleksową rewitalizację i zazielenienie dzielnicy, poprzez pięć skoordynowanych działań, tj. zazielenienie ul. Żelaznej, budowę ekologicznego skweru przy ul. Młynarskiej, naturalizację istniejących placów zabaw przy ul. Batalionu AK "Parasol" 3 oraz na skwerze gen. Jura-Gorzechowskiego, stworzenie miniparku na Odolanach oraz renowację i nowe nasadzenia zieleni przy ulicach Ciołka i Obozowej. Projekt "5 w 1" wyceniony został na 1,1 mln zł. Przyjrzyjmy się tym pomysłom.

Zazielenienie Żelaznej

Projekt zakłada przekształcenie fragmentów chodnika w zielone rabaty, wzdłuż ulicy Żelaznej, na odcinku od Siennej do Złotej. Zamiast betonu pojawić by się miały rośliny, drzewa i krzewy, tworząc przyjemne dla oka zielone enklawy. Mają stanąć ławki i elementy małej architektury, które uczynią tę przestrzeń jeszcze bardziej przyjazną.

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Eko skwer przy Młynarskiej

Chciałoby się powiedzieć "to już było". Nie jest bowiem tajemnicą, że projekt eko skweru przy Młynarskiej 37 z wykorzystaniem naturalnych materiałów, takich jak wiklina i drewno, w budżecie obywatelskim już się pojawił i nie zyskał uznania mieszkańców. Tym razem jego autorka postanowiła "wcisnąć" go pomiędzy inne pomysły, które - być może - zyskają akceptację. Jak opisuje, skwer ma być miejscem relaksu i zabawy dla mieszkańców. Wiklinowy szałas, tor przeszkód, drewniane pieńki i sensoryczne ścieżki zapewnić mają dzieciom edukacyjną zabawę na łonie natury. Jak zauważają niektórzy komentujący, sam skwer jest dobrym pomysłem, jednak materiały użyte do jego powstania, czyli wiklina, będą rozwiązaniem krótkotrwałym.

- Przypomina to słynne palety z placu Bankowego oraz słynną plażę na Białołęce. Jeśli już coś robić, to z głową i trwałego, co będzie służyło latami, posiadało certyfikaty i będzie zrobione z trwałych materiałów, a nie z wikliny. Przecież to zgnije w kilka miesięcy - mówi jeden z mieszkańców. Przypomnijmy, że podobne, krótkotrwałe tzw. eko pomysły już były w budżecie obywatelskim. Na przykład na Targówku wydano pieniądze na igloo ułożone z gałązek wierzby. Projekt już po kilku dniach wyglądał żałośnie i było wiadomo, że pieniądze podatników najzwyczajniej zostały zmarnotrawione. Czy eko skwer z Młynarskiej podzieli ten los?

REKLAMA

Naturalne place zabaw na Woli

Przy ul. Batalionu AK "Parasol" 3 i na skwerze gen. Jana Jura-Gorzechowskiego nastąpiłaby metamorfoza obu placów zabaw w naturalne, ekologiczne przestrzenie gwarantujące dzieciom zdrową i bezpieczną zabawę blisko natury. Zamiast sztucznych materiałów, wykorzystane zostaną drewno, kamień i żywe rośliny "tworząc atrakcyjne i stymulujące środowisko dla najmłodszych".

REKLAMA

Minipark na Odolanach

Chodzi o stworzenie zielonej oazy na zabetonowanych Odolanach, przy ul. Karlińskiego (naprzeciwko szkoły), która byłaby ukojeniem dla mieszkańców. W ramach projektu na terenie tym mają pojawić się nasadzenia zieleni i przyjazne ścieżki spacerowe o nawierzchni mineralno-żywicznej.

Renowacja zieleni przy Ciołka i Obozowej

Projekt przewiduje renowację i posadzenie nowych drzew i krzewów, a także pielęgnację istniejącej roślinności na skrzyżowaniu ulic Ciołka i Obozowej. Autorka nie rozwinęła - niestety - myśli, co w ramach tego projektu chciałaby dokładnie tam zrobić. Z wizualizacji możemy wnioskować, że chodzi o pielęgnację istniejącej zieleni i dosadzenie nowej.

DB

 

REKLAMA

Komentarze (3)

# Przemek Marzec

07.06.2024 21:14

Ciekawe podejście do zagospodarowania przestrzeni miejskiej! Zazielenienie ulic i tworzenie naturalnych placów zabaw to świetny sposób na poprawę jakości życia w mieście. Wiklina może być traktowana jako krótkotrwały materiał, ale jej użycie ma sens ekologiczny i estetyczny, idealnie wpisuje się w koncepcję zrównoważonego rozwoju. Jestem ciekaw efektów i z niecierpliwością czekam na realizację projektu. To ważne, aby próbować nowych rozwiązań i uczyć się na bieżąco, co sprawdza się w praktyce.

# Elisa

07.06.2024 21:27

To bardzo fajny i nowatorski pomysl na ekologiczne uzielenienie Warszawy, wiklina to ciekawy naturalny material, wreszcie odejscie od betonu, trzymam kciuki za realizacje przyszlosciowych projektow, ktore na pewno podwyzsza standard zycia mieszkancow stolicy!

# Emil

10.06.2024 11:46

Koniec betonozy!

REKLAMA

więcej na forum

REKLAMA

Najnowsze informacje na TuWola

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy
AMBRA - Twoje Perfumy

Misz@masz

Artykuły sponsorowane

REKLAMA

REKLAMA

Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024
Boże Narodzenie 2024

Kup bilet

Znajdź swoje wakacje

Powyższe treści pochodzą z serwisu Wakacje.pl.

Polecamy w naszym pasażu

Wstąp do księgarni

REKLAMA

REKLAMA

Wyjazdy sportowe
Wyjazdy sportowe

REKLAMA

REKLAMA

Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025
Sylwester 2024/2025