Więcej pediatrów i ginekologów. Wzmocnimy opiekę zdrowotną
17 października 2018
Rozmowa z Magdaleną Roguską, kandydatką Koalicji Obywatelskiej do rady Warszawy.
Była Pani radną dzielnicy przez trzy kadencje. Dość długo, by umieć "na chłodno" ocenić osiągnięcia i porażki.
Jeszcze nigdy w historii dzielnicy nie było takich nakładów na inwestycje, jak w ciągu ostatnich 12 lat. Mamy nowe żłobki, przedszkola i szkoły. Mamy tramwaj na Nowodwory, który w przyszłym roku dojedzie do Modlińskiej. Przygotowania do budowy tramwaju na Zieloną Białołękę idą pełną parą, powstają także koncepcje dla linii wzdłuż Modlińskiej. Zbudowaliśmy filię ośrodka kultury na wschodniej Białołęce, zmodernizowaliśmy boiska i hale sportowe. Powstały nowe parki i place zabaw. Poprawiamy układ drogowy i utwardzamy gruntówki. Powstaje przychodnia wielospecjalistyczna ze szpitalem jednodniowym. Naprawdę bardzo dużo dobrego udało się w tym czasie zrobić.
Ale wciąż szkoły na Białołęce są przepełnione, brakuje miejsc w przedszkolach i żłobkach, potrzeb komunikacyjnych nie ubywa...
To prawda. Specyfika Białołęki i dynamika rozwoju tej części Warszawy powoduje, że na najbliższe lata główne priorytety pozostają te same - potrzebujemy nowych placówek oświatowych, ośrodka sportu na Zielonej Białołęce, przebudowy układu drogowego we wschodniej części dzielnicy, nakładów na lepszą komunikację. Będę zabiegała, by miasto nadal inwestowało w poprawę jakości życia naszych mieszkańców.
Czy Białołęka doczeka się metra?
Metro jest potrzebne, ale to inwestycja wymagająca ogromnych nakładów, nie powstanie z dnia na dzień, ale na pewno rozwój metra w Warszawie musi obejmować Białołękę - tak jak zapowiedział to w swoim programie Rafał Trzaskowski. Przede wszystkim jednak należy rozwijać linie tramwajowe. Trzeba też lepiej wykorzystać Szybką Kolej Miejską poprzez uruchomienie autobusów, które dowiozą mieszkańców do stacji. Konieczne jest też zwiększenie częstotliwości jej kursowania. Poprawa komunikacji to także nowe parkingi P+R. Bardzo ważne jest połączenie istniejących ścieżek rowerowych i budowa nowych tak, by powstała sieć, która pozwoli dzieciom i młodzieży bezpiecznie dojechać do szkół, a wszystkim - do centralnych dzielnic miasta.
Jakie będą priorytety Pani działalności dla Białołęki w radzie miasta?
Do zrobienia wciąż jest bardzo dużo. O poprawie komunikacji i nowych inwestycjach oświatowych już mówiłam. Konieczna jest poprawa infrastruktury drogowej - m.in. przebudowa ul. Lewandów, Kąty Grodziskie, Cieślewskich. Ważne jest utrzymanie i dofinansowanie miejskiego programu utwardzenia dróg gruntowych. Oprócz tych fundamentalnych kwestii, chcę zadbać o zwiększenie komfortu życia mieszkańców. Musimy lepiej wykorzystywać naturalne atuty - tereny zielone, brzeg Wisły i Kanał Żerański. Chcę, by te miejsca, przy zachowaniu ich unikatowego charakteru, służyły mieszkańcom do codziennego odpoczynku i rekreacji - muszą być bezpieczne, czyste i dostępne. Nie zapominam też o szeroko rozumianym wsparciu dla rodzin i seniorów.
Jakiego rodzaju wsparcie ma Pani na myśli?
Czas na bezpłatną komunikację miejską dla uczniów szkół średnich oraz dofinansowanie zajęć pozalekcyjnych dla wszystkich - to zobowiązanie Rafała Trzaskowskiego, które będzie wprowadzone w całej Warszawie. Białołęccy seniorzy czekają na dom seniora, w którym będą mogli spędzać czas, rozwijać swoje pasje, uzyskać niezbędną pomoc - będziemy go budować już wkrótce.
Wzmocnimy opiekę zdrowotną dla wszystkich - poprzez bezpłatne programy szczepień, dodatkowe dyżury specjalistów w przychodniach - na Białołęce szczególnie potrzebujemy pediatrów i ginekologów. Seniorzy będą objęci bezpłatnym bilansem zdrowia 70- i 80- latka oraz programem teleopieki.
Dziękuję za rozmowę.
Rozm. jp